Prevence trombózy je velice důležitá při delších cestách, kdy se dostatečně nepohybujeme a to nejen v letadle. Trombóza představuje vznik krevní sraženiny tzv. Trombu. Nebezpečí pro cestovatele s trombofilií spočívá v tom, že se u každého může trombóza projevit v jiné intenzitě. Při cestování jsme nejvíce ohroženi trombózou dolních končetin, kdy se v žilách zpomaluje tok krve a může docházet k jejich poškození nebo ucpání. Velké riziko nastává tehdy, jakmile dojde k uvolnění krevní sraženiny. Tato uvolněná sraženina pak může vést až k plicní embolii, která může způsobit náhlou smrt. Hlavními příznaky trombózy dolních končetin jsou bolestivost, pálení, zrudnutí a otok nohou.
Trombóza při cestě letadlem, jak se chránit?
Pokud se chystáte na cestu delší než 3 hodiny a jste trombofilik je vhodné před cestou navštívit svého praktického lékaře, který Vám případně předepíše lék proti srážení krve (nejčastěji heparin) a kompresní punčochy.
- Heparin je injekční roztok, který se aplikuje pod kůži do tukové tkáně – nejčastěji břicho popř. hýždě. Nemusíte se bát, nejde o velkou jehlu, ale spíše o injekční pero které používají cukrovkáři při aplikaci inzulínu. Aplikaci je doporučováno provést nejlépe dvě hodiny před odletem pokud Vám to Váš lékař nestanoví jinak. V případě, že si musíte vzít injekční pera s sebou na palubu (kvůli dlouhému letu, mezipřistání,..) doporučuji poprosit svého obvodního lékaře o lékařskou zprávu v angličtině, popř. si ji nechat přeložit. Může se Vám to při bezpečnostní kontrole hodit. Nemusíte se však ničeho bát, na letišti jde o velice běžnou záležitost.
- Kompresní punčochy jsou používány proto, že vytváří v určitých místech tlak čímž zlepšují tok krve zpět k srdci. Vybrat správnou velikost Vám pomohou v každé lékárně a můžete si je obvykle vyzvednou již následující den. Popř. si nechte doporučit velikost již od Vašeho lékaře a můžete je zakoupit přes internet.
Jak se bránit trombóze při delších cestách?
Během letu je vhodné se několikrát projít po palubě, čímž se nohy perfektně prokrví. Popřípadě se alespoň na chvíli postavit do uličky. Velice důležité je také dostatečně pít a to pouze nealkoholické nápoje. Pokud je to možné doporučuje se neužívat léky na uklidnění nebo na spaní, které zpomalují krevní oběh. Mimo to se během letu nedoporučuje křížit nohy, ale naopak se snažit s nimi pohybovat a nejlépe každou půl hodinu cvičit.
Závěrečné tipy na jednoduché cviky proti trombóze:
Cviky na nohy proti trombóze při dlouhé cestě letadlem vychází z rozpohybování lýtkového svalu, čímž dojde ke zrychlení průtoku krve v dolních končetinách. Toho docílíme střídavým zvedáním špiček a pat chodidel od země popřípadě kroužením nohou v kotníku. Tyto cviky je vhodné několikrát opakovat nejlépe každou půl hodinu. Pomoci také může protahování a ohýbání nohou v koleni.