Očkování – Severní a Jižní Amerika

Očkování při cestě do zahraničí v rámci Ameriky opět vychází ze základního očkování, které je tvořeno očkováním proti žloutence typu A, B a tetanu. V případě cesty do Severní Ameriky nejsou další očkování vyžadována.

Při cestě do zemí Jižní Ameriky je povinné očkování proti žluté zimnici. Očkování musí být zapsáno v mezinárodním očkovacím průkazu (cca 100 Kč). Očkování proti žluté zimnici může být také vyžadováno při cestě do Mexika, ale pouze v případě příletu z míst kde se toto onemocnění vyskytuje (Afrika, Latinská Amerika). Vzhledem k nižšímu hygienickému standardu zemí Jižní Ameriky a Mexika doporučujeme zvážit očkování proti břišnímu tyfu a choleře. Dále pak očkování proti žluté zimnici, dětské obrněvzteklině,.. v závislosti na plánované návštěvě země tohoto kontinentu.


Jak se chránit při cestě do Ameriky v případě, že trpím trombofilií?

Pokud se chystáte na cestu delší než 3 hodiny a jste trombofilik je vhodné před cestou navštívit svého praktického lékaře, který… | Zjistit více

Očkování Amerika – jaká je vhodné zvážit a kolik stojí?

Očkovat se můžete nechat v některých z očkovacích center – ockovani-zahranici.cz, ockovacicentrum.cz, kde Vám rádi poskytnou další informace. Dobrou zprávou je, že na vybraná očkování můžete získat příspěvek z preventivního programu od Vaší zdravotní pojišťovny. Dle našich informací stojí za zvážení při cestě do Jižní Ameriky očkování proti těmto onemocněním:

  • Břišní tyfus – toto onemocnění se šíří prostřednictvím bakterií v kontaminované vodě nebo potravině, zejména v méně rozvinutých zemích. Projevuje se zhruba po jednom až třech týdnech vysokou horečkou, zimnicí, bolestmi břicha, zácpu a růžovou vyrážkou. Očkování je účinné minimálně tři roky. Cena cca 800 Kč.
  • Žlutá zimnice – k nákaze dochází štípnutím infikovaného komára, kdy se následné projevy této nemoci u každého pacienta liší. Nemusí se také projevit vůbec. Jde zejména o horečku, zimnici spojenou se zarudlými spojivkami a v horších případech i krvácení. Očkování je pak celoživotní. Cena cca 1000 Kč.
  • Cholera – je průjmové onemocnění, které se přenáší prostřednictvím bakterií v kontaminované vodě a potravinách. Projevuje častými průjmy, kdy dochází k dehydrataci pacienta a svalovým křečím. Očkování je účinné zhruba po dobu šesti měsíců. Cena cca 1200 až 1500 Kč.
  • Dětská obrna – je virové onemocnění, které se přenáší prostřednictvím nemytých rukou, kontaminovanou vodou nebo potravinou. Projevuje se bolestí hlavy a břicha, nevolností až obrnou některých svalů. Očkování je účinné až 10 let. Cena cca 500 až 700 Kč.
  • Vzteklina – která se přenáší slinami infikovaného zvířete zejména při pokousání.  Nákaza se projevuje se zpožděním několika měsíců a to brněním a bolestí v infikovaném místě. Později následuje ochrnutí některých svalů a selháním nervového systému. Očkování je účinné pět let. Cena cca 600 Kč.

Dále je také vhodné se chránit proti:

Malarii – jedná se o smrtelné onemocnění, které se přenáší štípnutím infikovaným komárem. Příznakem onemocnění jsou vysoké horečky, pocení a tzv. mravenčení.  Očkování proti této horečce neexistuje, vhodné je nechat si předepsat od obvodního lékaře antimalarika a hojně využívat moskytiéry. 

Použité zdroje: ockovacicentrum.cz | vakciny.net | ockovani-zahranici.cz


Přehled příspěvků zdravotních pojišťoven na očkování z fondů prevence

Příspěvek můžete získat na očkování, která nejsou hrazena z veřejného zdravotního pojištění. Jednoduše řečeno to znamená, že příspěvek získáte pouze na očkování a jejich aplikaci, které si zaplatíte a které jsou uvedeny v seznamu příspěvků. Více zjistíte na webových stránkách Vaší zdravotní pojišťovny. Odkazy na preventivní programy vybraných zdravotních pojišťoven: