Očkování | Severní a Jižní Amerika

Očkování při cestě do zahraničí v rámci Ameriky opět vychází ze základního očkování, které je tvořeno očkováním proti žloutence typu A, B a tetanu.

V případě cesty do Severní Ameriky nejsou další očkování vyžadována.


Při cestě do zemí Jižní Ameriky je povinné očkování proti žluté zimnici. Očkování musí být zapsáno v mezinárodním očkovacím průkazu (cca 100 Kč).

Očkování proti žluté zimnici může být také vyžadováno při cestě do Mexika, ale pouze v případě příletu z míst kde se toto onemocnění vyskytuje (Afrika, Latinská Amerika).

Vzhledem k nižšímu hygienickému standardu zemí Jižní Ameriky a Mexika doporučujeme zvážit očkování proti břišnímu tyfu a choleře. Dále pak očkování proti žluté zimnici, dětské obrněvzteklině,.. v závislosti na plánované návštěvě země tohoto kontinentu.


Břišní tyfus – toto onemocnění se šíří prostřednictvím bakterií v kontaminované vodě nebo potravině, zejména v méně rozvinutých zemích. Projevuje se zhruba po jednom až třech týdnech vysokou horečkou, zimnicí, bolestmi břicha, zácpu a růžovou vyrážkou. Očkování je účinné minimálně tři roky.

cca 800 Kč

Žlutá zimnice – k nákaze dochází štípnutím infikovaného komára, kdy se následné projevy této nemoci u každého pacienta liší. Nemusí se také projevit vůbec. Jde zejména o horečku, zimnici spojenou se zarudlými spojivkami a v horších případech i krvácení. Očkování je pak celoživotní.  

cca 1 000 Kč

Cholera – je průjmové onemocnění, které se přenáší prostřednictvím bakterií v kontaminované vodě a potravinách. Projevuje častými průjmy, kdy dochází k dehydrataci pacienta a svalovým křečím. Očkování je účinné zhruba po dobu šesti měsíců.

cca 1 200 – 1 500 Kč

Dětská obrna – je virové onemocnění, které se přenáší prostřednictvím nemytých rukou, kontaminovanou vodou nebo potravinou. Projevuje se bolestí hlavy a břicha, nevolností až obrnou některých svalů. Očkování je účinné až 10 let.

cca 500 – 700 Kč

Vzteklina – která se přenáší slinami infikovaného zvířete zejména při pokousání.  Nákaza se projevuje se zpožděním několika měsíců a to brněním a bolestí v infikovaném místě. Později následuje ochrnutí některých svalů a selháním nervového systému. Očkování je účinné pět let.

cca 600 Kč


Dále je také vhodné se chránit proti:

Malarii – jedná se o smrtelné onemocnění, které se přenáší štípnutím infikovaným komárem. Příznakem onemocnění jsou vysoké horečky, pocení a tzv. mravenčení.  Očkování proti této horečce neexistuje, vhodné je nechat si předepsat od obvodního lékaře antimalarika a hojně využívat moskytiéry. 


Očkovat se můžete nechat v některých z očkovacích center – www.ockovani-zahranici.cz, www.ockovacicentrum.cz, kde Vám rádi poskytnou další informace.


Použité zdroje a více informací najdete zde: 

www.ockovacicentrum.cz,

http://www.vakciny.net,

http://www.ockovani-zahranici.cz,

http://www.vitalia.cz

Napsat komentář

*