5. DEN LONDÝN | Cestopis Anglie

Londýn – Cestopis Severovýchodní Anglie

Tento den nás čekala návštěva hlavního města Spojeného království Velké Británie a jedno z nejnavštěvovanějších měst světa. Londýn ve své historii zažil mnohé, velkou morovou epidemii, požár při kterém lehla popelem většina města přes ohromný boom spojený s první železnicí a metrem během průmyslové revoluce až po bombardování v druhé světové válce. V současnosti má téměř 9 miliónu obyvatel a patří k největším světovým obchodním centrům. 


Trasa tohoto cestopisu:

Mapa Londýn

  1. Coca-Cola London Eye – START
  2. Palace of Westminster
  3. Westminster Abbey
  4. St. Jame´s park
  5. Buckingham Palace
  6. Admiralty Arch
  7. Trafalgar Square
  8. Piccadilly Circus
  9. Covent Garden – CÍL

Naše návštěva Londýna začínala u ikony Londýna – Londýnského oka. Návštěvu kola jsme ale kvůli času vynechali a po krátké chvilce, kterou jsme zde strávili jsme se vydali přes řeku Temži k Parlamentu a Big Benu.

 

London Eye

Londýnské oko, oficiálně Coca-cola London Eye nebo také Millenium Wheel je v současnosti největší vyhlídkové kolo v Evropě. Toto kolo bylo vyráběno především v Holandsku, ale náboj samotného kola a ložiska byla vyrobená u nás v ČR. Hřídel vyrobili Němci a kabiny Francouzi. Toto kolo je 135 metrů vysoké a má na sobě umístěných 32 klimatizovaných vyhlídkových kabin. Otevřeno bylo slavnostně na silvestra v roce 1999.

Londýnské oko, Londýn - Cestopis Severovýchodní Anglie
Coca-Cola London Eye

Pokud byste měli na Londýn více času doporučuji navštívit London Dungeon, který je hned naproti tomuto kolu. O Mojí návštěvě London Dungeon si můžete přečíst v tomto článku. Pokud byste se báli můžete se zajít podívat do Mořského centra, které je umístěno hned vedle London Dungeon.

 

Palace of Westminster + Big Ben

Westminsterský palác je jednou z nejvýznamnějších budov Velké Británie, protože zde sídlí Parlament. Ten se člení na Sněmovnu lordů a Dolní sněmovny. Tato budova dříve sloužila jako sídlo panovníka a to až do 16. století. Většina budovy však pochází spíše z 19. století, kdy byl palác kompletně rekonstruován po rozsáhlém požáru. Rekonstruován byl také za druhé světové války, kdy byl při bombardování zničen sál Dolní sněmovny. 

Parlament, Londýn - Cestopis Severovýchodní Anglie
Palace of Westminster

Součástí paláce je hned několik věží, kdy mezi nejznámější patří Victoria Tower a Elizabeth Tower ve které jsou umístěny velké hodiny Great Clock of Westminster a 5 zvonů. Nejtěžší z nich se nazývá Big Ben, jehož název je vžitý jako název celé věže.

Big Ben, cestopis Londýn
Big Ben

Nedaleko od budovy parlamentu jsme navštívili Westminster Abbey, což je chrám anglikánské církve ve tvaru katedrály postavené v gotickém slohu. Tento chrám je pro Brity významný především díky korunovacím, svatbám a posledním rozloučením anglických panovníků.

Westminster Abbey, Londýn - Cestopis Severovýchodní Anglie
Tahle fotka se moc nepovedla… No nedá se svítit, jinou nemám… Westminster Abbey

Od této budovy jsme šli k sídlu britského panovníka Alžběty II. přes St. Jame´s park, kde jsme si dali krátkou přestávku.

St. James Park, Londýn - Cestopis Severovýchodní Anglie
Pelikáni v St. James Park

 

Buckingham palace + The Mall

Buckinghamský palác je od 19. století sídlem britského panovníka a zároveň největší královskou pracovnou na světě. Tento dům byl postaven v roce 1703 pro vévodu z Buckinghamu a Normanby. Původně měl sloužit pouze pro soukromé účely panovníků než pro oficiální příležitosti. Tím byl St. Jame´s palace v ulici Pall Mall, která vede paralelně s Mall. To se změnilo s korunovací královny Viktorie, která v tomto paláci trvale bydlela a využívala ho i pro oficiální příležitosti – společenské hudební akce apod.. Druhou světovou válku přečkala budova paláce téměř bez újmy. Poškozeno bylo pouze nádvoří paláce.

Buckinghamský palác, Londýn - Cestopis Severovýchodní Anglie
Buckinghamský palác focený z ulice Mall

Ulice Mall u Buckinghamského paláce byla vytvořena pro pořádání ceremonií. Jde o ulici kterou přijíždí významní hosti nebo sám panovník. Asfalt této ulice má červenou barvu a na sloupech vlají britské vlajky. Při oslavě jubilea královny Alžběty II. se v okolí této ulice shromáždilo dokonce více než milion lidí. My jsme se po této ulici vydali za nosem na Admiralty Arch.

 

Admiralty Arch

Admiralty Arch je budova s oblouky pro chodce a pěší, která byla vybudována na počest královny Viktorie. V současnosti je v ní umístěn hotel s cca 100 pokoji. Dříve však sloužila jako kancelářské prostory úřadu vlády. Tato budova je umístěna hned u ulice Mall a tak pod jejími oblouky vždy při slavnostních ceremoniálech prochází královská rodina či významní hosté. V roce 2012 tudy procházeli i sportovci účastnící se olympijských her.

Admiralty Arch, Londýn - Cestopis Severovýchodní Anglie
Tady každý hledá nos… Admiralty Arch

My jsme na tomto místě zastavili zejména proto, abychom našli na budově kamenný nos. Našli jsme ho uvnitř pravého oblouku 🙂 Nos sem (a na dalších místech v Londýně) umístil Rick Buckley na protest proti tzv. Velkému bratrovi. Tím byl myšlen především městský kamerový systém.

 

Trafalgar Square

Trafalgar Square je náměstí, které připomíná bitvu u Trafalgaru, kde kapitán Nelson porazil francouzko-španělské námořnictvo a Velká Británie se tak stala nejsilnější námořní velmocí světa. Uprostřed Trafalgar Square se tyčí velký sloup, obklopený fontánami a sochami lvů právě na počest kapitána Nelsona. U náměstí můžete navštívit Národní galerii, kde jsou umístěny obrazy evropských malířů z let 1250 – 1900.

Trafalgar Square, Londýn - Cestopis Severovýchodní Anglie
Trafalgar Square
Národní galerie, Trafalgar Square, Londýn - Cestopis Severovýchodní Anglie,
Národní galerie na Trafalgar Square

Na tomto místě se také schází velké množství pouličních umělců – tanečníci, malíři, lidské sochy,… Nám se tu moc líbil nápad jednoho umělce, který na zem křídou kreslil různé vlajky světa, na které mu turisté házeli drobné.

Trafalgar Square, Londýn - Cestopis Severovýchodní Anglie
Vlajky malované pouličním umělcem na Trafalgar Square

 

Piccadilly circus

Zhruba 10 minut chůze od Trafalgar Square se nachází díky svým neonovým reklamám velice známé kruhové náměstí Piccadilly circus. Toto místo se nazývá Piccadilly circus po krejčím, který zde v dobách minulých prodával límce zvané piccadilly. Slovo circus pak znamená kruhové veřejné prostranství. Uprostřed se nachází kovová socha anděla, který drží luk a šíp. Tato socha je zde umístěna na počest hraběte ze Shaftesbury, který bojoval proti zaměstnávání dětí. Odtud jsme se vydali směrem ke Covent Garden, které je od Piccadilly vzdáleno taktéž cca 10 minut chůze.

Piccadilly Circus, Londýn - Cestopis Severovýchodní Anglie
Piccadilly Circus

 

Covent Garden

Covent Garden je oblast známá jako obchodní a zábavné centrum ve které se také nachází vstup do Královské opery. Od 17. století, po Velkém požáru se toto místo stalo velice významným obchodním místem především díky výhodné poloze v blízkosti řeky Temži po které se zboží dováželo. V současnosti se zde nachází celá řada obchodů, restaurací a samozřejmě zde mají své místo i trhovci.

Covent Garden, Londýn - Cestopis Severovýchodní Anglie
Trh na Covent Garden

Po návštěvě Covent Garden jsme se vraceli zpět k Temži, kde nás čekala projížďka až do Greenwiche. Po cestě jsme viděli Millenium Bridge, Shakespeare Globe, námořní loď HMS Belfast, Tower, Tower Bridge a mnoho dalšího…

Projížďka lodí Temže, Londýn - Cestopis Severovýchodní Anglie

 

Millenium Bridge

Millenium Bridge je ocelový most určený pouze pro chodce, který jak už z názvu vyplývá je otevřen od roku 2000. Tento most podpírají dva pilíře a celý je založen na předpnutých visících lanech. Kvůli vysoké návštěvnosti, kdy se most lehce „třepal“ byly dodatečně na most umístěny hydraulické tlumiče. Můžete se tedy setkat s označením klátivý most.

Millenium Bridge, Londýn - Cestopis Severovýchodní Anglie
Millenium Bridge

 

Shakespeare Globe

Při projížďce jsme téměř ihned po pravé straně zahlédli divadlo Globe ve kterém hrál a psal své divadelní hry William Shakespeare. Mezi nejznámější patří například Romeo a Julie, Sen noci svatojánské nebo Othello. Tato budova je však pouhou replikou původního divadla. To bohužel lehlo popelem. Požár prý způsobilo při představení dělo, které nechtěně trefilo doškovou střechu divadla.

Shakespeare globe, Londýn - Cestopis Severovýchodní Anglie
Shakespeare globe

 

HMS Belfast

Nedaleko od divadla Globe jsme na Temži pluli okolo válečné lodi HMS Belfast. Tato loď se účastnila v mnoha bojích, zejména ve druhé světové válce. Krátce po jejím spuštění na hladinu však narazila na námořní minu, která jí značně poškodila. Oprava trvala několik let než se zase mohla zapojit do bojů. Jednou z jejích nejvýznamnějších námořních akcí bylo vylodění v Normandii při Dni D. Loď účinkovala v mnoha dalších bojích do roku 1963, kdy byla prodána za symbolickou jednu libru válečnému muzeu.

HMS Belfast, Londýn - Cestopis Severovýchodní Anglie
Válečná loď HMS Belfast

 

Tower

Tower je pevností, která až do 17. století sloužila panovníkům. V historii sloužila například jako zbrojnice, mincovna, královská zoo, observatoř a vězení pro vyšší třídu obyvatelstva. V současnosti uvnitř můžete spatřit korunovační klenoty a dobové brnění. Hned u Tower se nachází jedna z hlavních ikon Londýna Tower Bridge.

Tower, Londýn - Cestopis Severovýchodní Anglie
Pevnost Tower s krásnými rudými růžemi

 

Tower Bridge

Tower Bridge, na ten jsem se z celé projížďky těšil snad nejvíce. Tento most byl vybudován za průmyslové revoluce v 19. století, kdy byla potřeba spojit oba břehy řeky aniž by tím utrpěla lodní doprava. Výsledkem je most se dvěma masivními pilíři a zvedací konstrukce, která umožní průjezd opravdu velkých lodí. V současnosti se v obou věžích mostu nachází expozice s dobovými fotografiemi. Přístupná je dokonce i strojovna, kde se nachází původní pohonný systém – parní stroje.

Tower Bridge, Londýn - Cestopis Severovýchodní Anglie
Tower Bridge

 

Park Greenwich a observatoř

Závěr celého dne představovala návštěva Greenwichského parku, kde se nachází Královská greenwichská observatoř s nultým poledníkem. Tato observatoř zde byla zřízena již v roce 1675 za účelem podpory navigace. Nejdříve nultý poledník znázorňoval mosazný pásek, který později nahradil pásek z nerezové oceli. Od roku 1999 je zde umístěn silný zelený laserový paprsek. Právě od nultého poledníku je počítána zeměpisná délka. Ta určuje polohu k východu nebo západu od tohoto poledníku.

Greenwich, cestopis Severovýchodní Anglie
Pohled na město z Greenwich

Jak se ze Scarborough dostat do Londýna?

Ze Scarborough se do Londýna dostanete nejlépe vlakem a to přes město York. Připravte se na cestu trvající tři až čtyři hodiny. Další možností je autobus National Express, který však tuto trasu jede až osm hodin. Autem cesta trvá okolo čtyř a půl hodiny.

Mapa Scarborough - Londýn

 

Napsat komentář

*