Očkování | Afrika

Očkování při cestě do zahraničí v rámci Afriky vychází opět ze základního očkování, které je tvořeno očkováním proti žloutence typu A, B a tetanu.

Pozor, do některých zemí je vyžadováno očkování proti žluté zimnici. Jde zejména o země v okolí rovníku – Kamerun, Gabon, Nigérie,.. Očkování musí být zapsáno v mezinárodním očkovacím průkazu (cca 100 Kč).

Mezi další vhodná očkování lze zařadit očkování proti břišnímu tyfu, žluté zimnici, choleředětské obrněvzteklině,.. v závislosti na plánované návštěvě země afrického kontinentu.


Břišní tyfus – toto onemocnění se šíří prostřednictvím bakterií v kontaminované vodě nebo potravině, zejména v méně rozvinutých zemích. Projevuje se zhruba po jednom až třech týdnech vysokou horečkou, zimnicí, bolestmi břicha, zácpu a růžovou vyrážkou. Očkování je účinné minimálně tři roky.

cca 800 Kč

Žlutá zimnice – k nákaze dochází štípnutím infikovaného komára, kdy se následné projevy této nemoci u každého pacienta liší. Nemusí se také projevit vůbec. Jde zejména o horečku, zimnici spojenou se zarudlými spojivkami a v horších případech i krvácení. Očkování je pak celoživotní.  

cca 1 000 Kč

Cholera – je průjmové onemocnění, které se přenáší prostřednictvím bakterií v kontaminované vodě a potravinách. Projevuje častými průjmy, kdy dochází k dehydrataci pacienta a svalovým křečím. Očkování je účinné zhruba po dobu šesti měsíců.

cca 1 200 – 1 500 Kč

Dětská obrna – je virové onemocnění, které se přenáší prostřednictvím nemytých rukou, kontaminovanou vodou nebo potravinou. Projevuje se bolestí hlavy a břicha, nevolností až obrnou některých svalů. Očkování je účinné až 10 let.

cca 500 – 700 Kč

Vzteklina – která se přenáší slinami infikovaného zvířete zejména při pokousání.  Nákaza se projevuje se zpožděním několika měsíců a to brněním a bolestí v infikovaném místě. Později následuje ochrnutí některých svalů a selháním nervového systému. Očkování je účinné pět let.

cca 600 Kč


Dále je také vhodné se chránit proti:

Horečce dengue – přenáší se štípnutím infikovaným komárem a projevuje se vysokou horečkou, bolestí celého těla. Ve většině případů není smrtelná. Bohužel proti tomuto onemocnění neexistuje žádné očkování a tak je velice důležitá prevence v podobě používání repelentů a moskytiér.

Malarii – jedná se o smrtelné onemocnění, které se přenáší štípnutím infikovaným komárem. Příznakem onemocnění jsou vysoké horečky, pocení a tzv. mravenčení.  Očkování proti této horečce neexistuje, vhodné je nechat si předepsat od obvodního lékaře antimalarika a hojně využívat moskytiéry. 


Očkovat se můžete nechat v některých z očkovacích center – www.ockovani-zahranici.cz, www.ockovacicentrum.cz, kde Vám rádi poskytnou další informace.


Použité zdroje a více informací najdete zde: 

www.ockovacicentrum.cz,

http://www.vakciny.net,

http://www.ockovani-zahranici.cz,

http://www.vitalia.cz

Napsat komentář

*