Očkování – Asie

Při cestě do Asie opět vycházíme se základním očkováním, které je tvořeno očkováním proti žloutence typu A, B a tetanu. Vhodné je dále zvážit očkování proti břišnímu tyfu, žluté zimnici, choleře, japonské encefalitiděvzteklině,.. v závislosti na plánované návštěvě země asijského kontinentu. Žádná asijská země v současnosti povinně nevyžaduje od cestovatelů některé z uvedených očkování.


Jak se chránit při cestě do Asie v případě, že trpím trombofilií?

Pokud se chystáte na cestu delší než 3 hodiny a jste trombofilik je vhodné před cestou navštívit svého praktického lékaře, který… | Zjistit více

Jaká očkování do Asie je vhodné zvážit a kolik stojí?

Očkovat se můžete nechat v některých z očkovacích center – ockovani-zahranici.cz, ockovacicentrum.cz, kde Vám rádi poskytnou další informace a případně potvrdí níže uvedené informace. Dobrou zprávou je, že na některá očkování můžete získat příspěvek z preventivního programu od Vaší zdravotní pojišťovny. Dle našich informací stojí za zvážení při cestě do Asie tato očkování proti:

  • Břišní tyfus – toto onemocnění se šíří prostřednictvím bakterií v kontaminované vodě nebo potravině, zejména v méně rozvinutých zemích. Projevuje se zhruba po jednom až třech týdnech vysokou horečkou, zimnicí, bolestmi břicha, zácpu a růžovou vyrážkou. Očkování je účinné minimálně tři roky. Cena cca 800 Kč.
  • Žlutá zimnice – k nákaze dochází štípnutím infikovaného komára, kdy se následné projevy této nemoci u každého pacienta liší. Nemusí se také projevit vůbec. Jde zejména o horečku, zimnici spojenou se zarudlými spojivkami a v horších případech i krvácení. Očkování je pak celoživotní. Cena cca 1 000 Kč
  • Cholera – je průjmové onemocnění, které se přenáší prostřednictvím bakterií v kontaminované vodě a potravinách. Projevuje častými průjmy, kdy dochází k dehydrataci pacienta a svalovým křečím. Očkování je účinné zhruba po dobu šesti měsíců. Cena cca 1 200 – 1 500 Kč.
  • Japonská encefalitida – která se přenáší opět štípnutím infikovaného komára. Častým projevem je zvracení, horečka, ztuhnutí svalů a porucha řeči. Prevenci proti tomuto onemocnění tvoří očkování, používání repelentů a moskytiér. Cena cca 2 000 – 3 000 Kč.
  • Vzteklina – která se přenáší slinami infikovaného zvířete zejména při pokousání.  Nákaza se projevuje se zpožděním několika měsíců a to brněním a bolestí v infikovaném místě. Později následuje ochrnutí některých svalů a selháním nervového systému. Očkování je účinné pět let. Cena cca 600 Kč.

Dále je také vhodné se chránit proti:

  • Horečce dengue – přenáší se štípnutím infikovaným komárem a projevuje se vysokou horečkou, bolestí celého těla. Ve většině případů není smrtelná. Bohužel proti tomuto onemocnění neexistuje žádné očkování a tak je velice důležitá prevence v podobě používání repelentů a moskytiér.
  • Malarii – jedná se o smrtelné onemocnění, které se přenáší štípnutím infikovaným komárem. Příznakem onemocnění jsou vysoké horečky, pocení a tzv. mravenčení.  Očkování proti této horečce neexistuje, vhodné je nechat si předepsat od obvodního lékaře antimalarika a hojně využívat moskytiéry. 

Použité zdroje: ockovacicentrum.cz | vakciny.net | ockovani-zahranici.cz


Přehled příspěvků na očkování z fondu prevence zdravotních pojišťoven

Příspěvek můžete získat pouze na ta očkování, která nejsou hrazena z veřejného zdravotního pojištění. Jednoduše řečeno to znamená, že příspěvek získáte pouze na ta očkování a jejich aplikaci, které si zaplatíte a které jsou uvedeny v seznamu příspěvků. Více zjistíte na webových stránkách Vaší zdravotní pojišťovny. Odkazy na preventivní programy vybraných zdravotních pojišťoven: