Očkování do zahraničí | Asie

Při cestě do Asie opět vycházíme se základním očkováním, které je tvořeno očkováním proti žloutence typu A, B a tetanu.

Vhodné je dále zvážit očkování proti břišnímu tyfu, žluté zimnici, choleře, japonské encefalitiděvzteklině,.. v závislosti na plánované návštěvě země asijského kontinentu. Žádná asijská země v současnosti povinně nevyžaduje od cestovatelů některé z uvedených očkování.


Břišní tyfus – toto onemocnění se šíří prostřednictvím bakterií v kontaminované vodě nebo potravině, zejména v méně rozvinutých zemích. Projevuje se zhruba po jednom až třech týdnech vysokou horečkou, zimnicí, bolestmi břicha, zácpu a růžovou vyrážkou. Očkování je účinné minimálně tři roky.

cca 800 Kč

Žlutá zimnice – k nákaze dochází štípnutím infikovaného komára, kdy se následné projevy této nemoci u každého pacienta liší. Nemusí se také projevit vůbec. Jde zejména o horečku, zimnici spojenou se zarudlými spojivkami a v horších případech i krvácení. Očkování je pak celoživotní.  

cca 1 000 Kč

Cholera – je průjmové onemocnění, které se přenáší prostřednictvím bakterií v kontaminované vodě a potravinách. Projevuje častými průjmy, kdy dochází k dehydrataci pacienta a svalovým křečím. Očkování je učinné zhruba po dobu šesti měsíců.

cca 1 200 – 1 500 Kč

Japonská encefalitida – která se přenáší opět štípnutím infikovaného komára. Častým projevem je zvracení, horečka, ztuhnutí svalů a porucha řeči. Prevenci proti tomuto onemocnění tvoří očkování, používání repelentů a moskytiér. 

cca 2 000 – 3 000 Kč

Vzteklina – která se přenáší slinami infikovaného zvířete zejména při pokousání.  Nákaza se projevuje se zpožděním několika měsíců a to brněním a bolestí v infikovaném místě. Později následuje ochrnutí některých svalů a selháním nervového systému. Očkování je účinné pět let.

cca 600 Kč


Dále je také vhodné se chránit proti:

Horečce dengue – přenáší se štípnutím infikovaným komárem a projevuje se vysokou horečkou, bolestí celého těla. Ve většině případů není smrtelná. Bohužel proti tomuto onemocnění neexistuje žádné očkování a tak je velice důležitá prevence v podobě používání repelentů a moskytiér.

Malarii – jedná se o smrtelné onemocnění, které se přenáší štípnutím infikovaným komárem. Příznakem onemocnění jsou vysoké horečky, pocení a tzv. mravenčení.  Očkování proti této horečce neexistuje, vhodné je nechat si předepsat od obvodního lékaře antimalarika a hojně využívat moskytiéry. 


Očkovat se můžete nechat v některých z očkovacích center – www.ockovani-zahranici.cz, www.ockovacicentrum.cz, kde Vám rádi poskytnou další informace.


Použité zdroje a více informací najdete zde: 

www.ockovacicentrum.cz,

http://www.vakciny.net,

http://www.ockovani-zahranici.cz,

http://www.vitalia.cz

Napsat komentář

*