Očkování – Evropa

Při cestování po Evropě si vystačíte se základním očkováním, které je tvořeno očkováním proti žloutence typu A, B a tetanu. Další očkování do zahraničí pro cesty po Evropě jsou pouze doporučená, jde o očkování proti:

  • Kapénkovým onemocněním – meningokokovým (horečky, zmatenost, krvácení do kůže) a pneumokokovým nákazám (horečky, bolest na hrudníku, dušnost), chřipce, spalničkám. Veškeré tyto nákazy se přenáší vzduchem a vyskytují se všude po světě. Meningokok a pneumokok – 1 000 – 3 000 Kč dle typu vakcíny, chřipka cca 300 Kč, spalničky + zarděnky + příušnice cca 900 Kč.
  • Klíšťové encefalitidě* – která se přenáší infikovaným klíštětem, kdy tato nákaza způsobuje zánět mozku a mozkových blan. Zprvu se projevuje zvracením, bolestí hlavy a šíje, později nespavostí a obrnou svalů v obličeji a končetin. Očkuje se ve třech dávkách, kdy je toto očkování účinné 3-5 let. Cena cca 900 Kč, * možnost příspěvku od pojišťovny.
  • Vzteklině – která se přenáší slinami infikovaného zvířete zejména při pokousání.  Nákaza se projevuje se zpožděním několika měsíců a to brněním a bolestí v infikovaném místě. Později následuje ochrnutí některých svalů a selháním nervového systému. Očkování je účinné pět let. Vzteklina se stále vyskytuje v Rumunsku a na Ukrajině – osamocená nebo řídce osídlená místa. Cena cca 600 Kč.

Použité zdroje: ockovacicentrum.cz | vakciny.net | ockovani-zahranici.cz


Očkování Evropa – kde se nechat očkovat a kde získat příspěvek?

Očkovat se můžete nechat v některých z očkovacích center – ockovani-zahranici.cz, ockovacicentrum.cz, kde Vám rádi poskytnou další informace. Dobrou zprávou je, že na některá očkování můžete získat příspěvek z preventivního programu od Vaší zdravotní pojišťovny. Příspěvek můžete získat pouze na ta očkování, která nejsou hrazena z veřejného zdravotního pojištění. Jednoduše řečeno to znamená, že příspěvek získáte pouze na ta očkování a jejich aplikaci, které si zaplatíte a které jsou uvedeny v seznamu příspěvků. Více zjistíte na webových stránkách Vaší zdravotní pojišťovny. Odkazy na preventivní programy vybraných zdravotních pojišťoven: