Základní cestovní očkování

Úplným základem každého cestovatele by bezesporu měla být očkování proti žloutence typu A, B a tetanu. Očkování proti tetanu je hrazeno v rámci zdravotního pojištění a na očkování proti žloutence je možné využít příspěvek od pojišťovny. Určitě se vyplatí tento příspěvek využít. Další očkování na cestu se pak volí dle podmínek, které panují v cílové destinaci. Připravili jsme si pro Vás stručný přehled jaké cestovní očkování je vhodné zvolit při cestách po EvropěAsiiAfriceAustrálii a Americe.


Jaké je základní očkování a to nejen cestovatelů?

  • Žloutenka typu A* – projevuje se nechutenstvím, únavou, zvracením, bolestmi do zad a břicha, tmavou močí a světlou stolicí. Očkování je celoživotní. Očkuje se samostatně a to ve dvou dávkách nebo kombinovaně A+B ve třech dávkách. Cena cca 1 500 Kč, kombinace A+B cca 1 700 Kč, * možnost příspěvku od pojišťovny.
  • Žloutenka typu B* – tato žloutenka se přenáší prostřednictvím téměř všech tělních tekutinách již infikovaného člověka. Očkování je celoživotní. Očkuje se samostatně a to ve třech dávkách nebo kombinovaně A+B ve třech dávkách. Cena cca 900 Kč, kombinace A+B cca 1 700 Kč, * možnost příspěvku od pojišťovny.
  • Tetanus – k nákaze dochází prostřednictvím otevřených ran a to při styku s kontaminovanou půdou popřípadě předmětem. Projevuje se rozšiřujícími křečemi na těle. Očkování proti tetanu je v ČR plošné. Očkuje se pravidelně každých 15 let, u osob starších 60 let po 10 letech. Hrazeno ze zdravotního pojištění.

Kde se nechat očkovat a kde získat příspěvek?

Očkovat se můžete nechat u svého praktického lékaře nebo v některých z očkovacích center – ockovani-zahranici.cz, ockovacicentrum.cz, kde Vám rádi poskytnou další informace. Příspěvek můžete získat pouze na ta očkování, která nejsou hrazena z veřejného zdravotního pojištění. Jednoduše řečeno to znamená, že příspěvek získáte pouze na ta očkování a jejich aplikaci, které si zaplatíte a které jsou uvedeny v seznamu příspěvků. Více zjistíte na webových stránkách Vaší zdravotní pojišťovny. Odkazy na preventivní programy vybraných zdravotních pojišťoven: