Očkování – Austrálie a oceánie

Při cestě do Austrálie se stejně jako do ostatních kontinentů nedoporučuje cestovat bez základního očkování, které je tvořeno očkováním proti žloutence typu A, B a tetanu. Vhodné je dále zvážit očkování proti břišnímu tyfu, japonské encefalitiděvzteklině,.. V současnosti může být vyžadováno očkování proti žluté zimnici v případě příletu z míst kde se toto onemocnění vyskytuje (Afrika, Latinská Amerika). Očkování musí být zapsáno v mezinárodním očkovacím průkazu (cca 100 Kč).


Jak se chránit při cestě do Austrálie v případě, že trpím trombofilií?

Pokud se chystáte na cestu delší než 3 hodiny a jste trombofilik je vhodné před cestou navštívit svého praktického lékaře, který… | Zjistit více

Jaká očkování je vhodné zvážit a kolik stojí?

Očkovat se můžete nechat v některých z očkovacích center – ockovani-zahranici.cz, ockovacicentrum.cz, kde Vám rádi poskytnou další informace. Dobrou zprávou je, že na některá očkování můžete získat příspěvek z preventivního programu od Vaší zdravotní pojišťovny. Dle našich informací stojí za zvážení při cestě do Austrálie tato očkování proti:

  • Břišní tyfus – toto onemocnění se šíří prostřednictvím bakterií v kontaminované vodě nebo potravině, zejména v méně rozvinutých zemích. Projevuje se zhruba po jednom až třech týdnech vysokou horečkou, zimnicí, bolestmi břicha, zácpu a růžovou vyrážkou. Očkování je účinné minimálně tři roky. Cena cca 800 Kč.
  • Japonská encefalitida – která se přenáší opět štípnutím infikovaného komára. Častým projevem je zvracení, horečka, ztuhnutí svalů a porucha řeči. Prevenci proti tomuto onemocnění tvoří očkování, používání repelentů a moskytiér. Cena cca 2 000 – 3 000 Kč.
  • Vzteklina – která se přenáší slinami infikovaného zvířete zejména při pokousání.  Nákaza se projevuje se zpožděním několika měsíců a to brněním a bolestí v infikovaném místě. Později následuje ochrnutí některých svalů a selháním nervového systému. Očkování je účinné pět let. Cena cca 600 Kč.
  • Žlutá zimnice – k nákaze dochází štípnutím infikovaného komára, kdy se následné projevy této nemoci u každého pacienta liší. Nemusí se také projevit vůbec. Jde zejména o horečku, zimnici spojenou se zarudlými spojivkami a v horších případech i krvácení. Očkování je pak celoživotní. Cena cca 1000 Kč.

Použité zdroje: ockovacicentrum.cz | vakciny.net | ockovani-zahranici.cz


Přehled příspěvků na očkování z fondu prevence zdravotních pojišťoven

Příspěvek můžete získat pouze na ta očkování, která nejsou hrazena z veřejného zdravotního pojištění. Jednoduše řečeno to znamená, že příspěvek získáte pouze na ta očkování a jejich aplikaci, které si zaplatíte a které jsou uvedeny v seznamu příspěvků. Více zjistíte na webových stránkách Vaší zdravotní pojišťovny. Odkazy na preventivní programy vybraných zdravotních pojišťoven: