Výlet do Poděbrad | Středočeský kraj

Odpolední výlet do města Poděbrady

Je krásné sobotní odpoledne, které chceme celé strávit v lázeňských Poděbradech. Nic naplánované předem nemáme, uvidíme na co všechno narazíme. Co všechno jsme při procházce zahlédli? Kam zajít za dobrým jídlem a kde zaparkovat?


Kde v Poděbradech zaparkovat a zajít na dobré jídlo?

V Poděbradech se nám podařilo zaparkovat nedaleko centra u bytových domů. Volných parkovacích míst tu bylo více, ale samozřejmě asi záleží na čase. Při našem odjezdu bylo parkoviště zaplněné. Doporučeno nám bylo zajít si na jídlo do restaurace Náš hostinec a na kávu do Vilémova pekařství. Byla to skvělá volba! Co všechno jsme během našeho výletu v Poděbradech zahlédli?


Zámek Poděbrady

Výrazným prvkem Poděbrad je bezesporu místní zámek. Vznikl přestavěním vodního hradu, který tu nechal postavit panovník Přemysl Otakar II. ve 13.století. Tedy ve stejné době, kdy vznikalo i samotné město. V části přístupné veřejnosti je v současnosti restaurace a muzeum starající se o expozici Polabského muzea. První pramen poděbradské minerální vody navrtali právě na nádvoří zámku v roce 1905. Zámek je to hezký, ale příliš mnoho k vidění zde není. My jsme tu chvíli poseděli na lavičce, dívali se na laminátová srdíčka a pokračovali jsme dále k lázeňské promenádě.


Lázeňská promenáda a park

Návštěva lázní bez procházky po lázeňské promenádě by nebyla úplná. Ta v Poděbradech je velmi příjemná díky jednoduchému konstruktivistickému stylu, kdy je zastřešená sloupová hala zakončená kruhovým pavilonem s prosklenou kulatou střechou. Je-li kolonáda otevřená, můžete ochutnat z minerálního pramenu. Odpočinete si také v krásném parku se vzrostlými stromy a vodními prvky. V parku můžete objevovat nejrůznější zákoutí, sochy a zajímavosti, jako jsou květinové hodiny se sochou trpaslíka odbíjejícího čas na mochomůrku. Podél promenády můžete navštívit různé restaurace a kavárny. My určitě doporučujeme skočit na kávu do Vilémova pekařství. Pravděpodobně si vystojíte frontu, ale stojí to za to! S kávou a koláčem jsme v parku strávili příjemný čas.

Promenáda Poděbrady
Lázeňská promenáda a park

Muzeum Lega

Nedaleko centra také najdete Muzeum Lega, kde je vystavených víc než 3000 modelů. Některé z nich jsou tematické a představují tak místní náměstí Jiřího nebo Libereckou radnici. A koutek na hraní přivítá milovníky kostek Lega všech věkových kategorií. Jde o fajn podívanou avšak pro milovníky této stavebnice. Ostatní příliš nenadchne. Kousek odtud se nachází také filmové muzeum, které doporučujeme navštívit.


Filmové muzeum

Fanouškům akčních filmů, komiksů a akčních hrdinů nesmí uniknout návštěva Film Legends Museum. Detailně zpracované sochy, figurky a filmové repliky ve stovkách exponátů vám přiblíží fantastický filmový svět. Muzeum se zdá na první pohled malé, ale exponátů je tu opravdu hodně a nudit se nebudete!


Jezero Poděbrady

Závěrem doporučujeme navštívit místní jezero, jde o perfektní místo na letní radovánky a je kousek od centra! Dříve zde býval pískový důl. Velké parkoviště, několik občerstvení, písečné pláže, sprchy, sociální zařízení a nudistická pláž poskytují zázemí pro všechny. Kromě toho tu je prostor pro nejrůznější letní a vodní sporty, včetně šlapadel. Tak hurá na vodu nebo do vody? 🙂


Dnešní výlet do Poděbrad byl super rychlovkou! Naše další krátké i delší výlety s fotografiemi a krátkým popisem, třeba do nedalekého Kolína či Kutné Hory naleznete v rubrice – Výlety po ČR