Výlet do Kolína | Středočeský kraj

Odpolední výlet po zajímavých místech Kolína

Sobotní odpoledne trávíme krátký výletem, tentokrát jsme zamířili za krásami Kolína. V plánu je se projít od Karlova náměstí k Chrámu svátého Bartoloměje a dále přes Masarykův most za pohádkovými medvídky „Potkali se u Kolína“. Po cestě se stavíme na dobré jídlo, také v bazénu – Vodní svět Kolín a na závěr vystoupáme na Bedřichovu vyhlídku a prohlédneme si památník bitvy u Kolína.


Trasa dnešního výletu:

Mapa výletu Kolín
Mapa dnešního výletu do Kolína, zdroj: Mapy.cz

Kde v Kolíně zaparkovat a zajít na dobré jídlo?

Vzhledem k tomu, že jsme na výlet vyrazili v sobotní odpoledne, zaparkovali jsme zdarma na Karlově náměstí. Parkovné je zde od sobotního poledne do pondělního rána bezplatné. Na tomto náměstí nám byla doporučena místní restaurace Lavande a bistro Tradice.


Karlovo náměstí

Celá historie Kolína se pojí s Karlovým náměstím, které v jeho obdélníkovém tvaru lemuje 22 měšťanských domů a radnice. Náměstí založili spolu s městem už v polovině 13.století a dodnes si jeho domy zachovaly své původní středověké jádro. Na jejich průčelích můžete pozorovat styly městské architektury, kde je zastoupené pozdní baroko, renesance, klasicismus i historismus. Ve středu náměstí stojí kašna a Mariánský sloup. Po zastávce v restauraci směřujeme ke chrámu sv. Bartoloměje.


Chrám svatého Bartoloměje a Bartolomějské návrší

Celému Kolínu vévodí chrám svatého Bartoloměje, tyčící se od 13.století vysoko nad městem. Za svůj vysoký katedrální chór vděčí slavnému staviteli Petru Parléřovi, který zahájil (ale nedokončil) jeho přestavbu ze středověké do gotické podoby. Další úpravy přišly v 15. a poté až v 19. a 20. století. Chrám v sobě spojuje ranou a vrcholnou gotiku ve dvou nesourodých částech, které ale společně působí ohromujícím dojmem. Odtud jsme se vydali na přilehlé Bartolomějské návrší, které vás svou atmosférou přenese do poklidného světa plného historie, zeleně a vůní bylinek. Můžete si tu projít obnovený areál staré školy, zvonice, kostnice a parteru. Obzvlášť za povšimnutí tu stojí zahrady na Parkáně, které vznikly na původním místě pro pohyb obránců za války a sady v míru.


Kostel Nejsvětější Trojice a Komenského park

Nedaleko se nachází skromně vystavěný kostel Nejsvětější Trojice z roku 1671. Kostel bez věže s klášterem Kapucínů spojuje chodba s velmi stlačenou valenou klenbou. Jednopodlažní klášter je typicky skromný svým architektonickým pojetím i výzdobou. Skvělé místo na klidnou procházku nabízí Komenského park, který dříve býval zahradou sousedního Kapucínského kláštera. Svůj nynější název získal až po roce 1989 (do té doby byl Fučíkův) díky památníku Jana Amose Komenského. Najdete tu i bustu Anastáze Opaska, místního rodáka a arciopata benediktínského kláštera v Praze, který sám sebe přezdíval „opatem chuligánem“. Po krátké procházce parkem míříme přes Masarykův most k Zálabské Baště.

Kostel Nejsvětější Trojice v Kolíně
Kostel Nejsvětější Trojice v areálu bývalého kapucínského kláštera

Masarykův most a Zálabská Bašta

Ojedinělý Masarykův most plní několik funkcí najednou. Kromě cesty přes řeku slouží také jako hydroelektrárna a jez s plavební komorou. Nic takového v Česku už nenajdete. Dřevěný most tu byl už ve středověku, který poté nahradil železný a od roku 1927 tu stojí nynější most. V okolí mostu ční rozhledna Zálabská Bašta, známá také pod názvem Práchovna, díky své poloze poskytuje úchvatné výhledy na celé město. Původně tato gotická věž sloužila jako předobranná věž k zámku, později jako vodárna a nakonec jako sklad prachu (odtud má svůj název). Po rekonstrukci v roce 2006 se z ní stala rozhledna.

Zálabská Bašta
Zálabská Bašta focená z Masarykova mostu

Potkali se u Kolína

„Pojďte pane, budeme si hrát.“ Málokomu se při této větě nevybaví dva medvídci z pohádkového příběhu, kteří se měli setkat právě v Kolíně. Proto tu mají i svůj pomník ve tvaru dvou kamenů choulících se k sobě. Menší zavalitý podpírá užší a vyšší, přesně symbolizující vzhled medvědů. Na větším kameni je také destička ve tvaru filmového okénka, ve které se na sebe smějí dva pohádkoví medvědi. Pomník najdete na kraji lesoparku Borky, sochy ze dřeva pak rovnou u vstupu. Návštěvu tohoto místa jsme nemohli vynechat. Odtud jsme se dále vydali autem směrem k památníku bitvy u Kolína. Po cestě jsme zahlédli místní letiště, kde nabízí tandemové seskoky padákem. Na to ale opravdu už čas nebyl 🙂


Památník bitvy u Kolína

Impozantní památník bitvy u Kolína najdete na kopci u obce Křečhoř, která se nachází hned vedle Kolína. Tuto kulturní památku tvoří vysoký sloup s okřídlenou sochou na vrcholu. Připomíná velkou vítěznou bitvu rakouské armády proti té pruské v roce 1757 za tzv. sedmileté války. Dojet k němu lze po louce nebo níže po „polní cestě“. My však těch pár metrů šli po svých.

Památník bitvy u Kolína - výlet Kolín
Památník bitvy u Kolína

Bedřichova vyhlídka

Na stejnou událost jako v předchozím případě vznikl Památník bitvy u Kolína na vrchu Bedřichov, který je nadohled. Tady také najdete rozhlednu Bedřichovská vyhlídka. Leží nedaleko Kolína, u obce Nová Ves I. Vzhledem k rovinatému terénu Kolínska poskytuje krásný výhled. Rozhodně doporučujeme navštívit!


Dnešní výlet do Kolína jsme si jak jinak než opět užili. Naše další krátké i delší výlety s fotografiemi a krátkým popisem, třeba z nedaleké Kutné Hory naleznete v rubrice – Výlety po ČR