Výlet do Kutné Hory | Středočeský kraj

Celodenní výlet po krásách Kutné Hory

Je hezký víkendový den, který chceme celý strávit v krásném městě Kutná Hora. Moc se těšíme na návštěvu chrámu svaté Barbory a dalších zajímavých míst. Také ale na dobré jídlo v místní restauraci a oceňovanou zmrzlinárnu! Konec výletu věnujeme návštěvě Kostnice, kam se vydáme autem. Je to kousek, v městské části Sedlec.


Trasa dnešního výletu:

Mapa výletu Kutná Hora
Mapa dnešního výletu do Kutné Hory, zdroj: Mapy.cz

Kde v Kutné Hoře zaparkovat a zajít na dobré jídlo?

Vzhledem k tomu, že jsme na výlet vyrazili brzy ráno, zaparkovali jsme bez problémů a zdarma nedaleko od parku Gask na parkovišti Kouřimská. Když jsme parkoviště na závěr výletu opouštěli bylo beznadějně plné. V Kutné Hoře nám byla doporučena Staročeská restaurace V Ruthardce. K dispozici jsou dvě zahrádky s výhledem na chrám svaté Barbory. Jídlo nám velmi chutnalo, číšník byl velice milý takže také doporučujeme! Nedaleko jsme si ještě zašli na zmrzlinu do Zmrzlinárny Kutná Hora, kterou ocenil i Lukáš Hejlík.


Park Gask a chrám svaté Barbory

Hned vedle sebe najdete dvě úžasná místa Kutné Hory. Chrám svaté Barbory, patřící na seznam památek UNESCO, tvoří gotická pětilodní katedrála. Stavba zahájená v roce 1388 byla úplně dokončená až na přelomu 19. a 20.století, a tak tu najdete různorodé styly. Pozoruhodnou historii výstavby představuje expozice a vnitřních balkonech (emporách). Měli jsme možnost podívat se i dovnitř chrámu a je to nádhera! V přilehlém parku Gask jsme si krátce odpočinuli mezi otevřenými travnatými prostranstvími a bohatou výsadbou. Z vedle stojící Galerie Středočeského kraje v jezuitské koleji se pod širé nebe přesouvají i některá díla. Nám se nejvíce líbil ptáček s půlkou auta vyrobený z laminátu. V parku však najdete další zajímavé kousky. Při naší návštěvě nad námi kroužila vyhlídkový letadla a zahlédli jsme také vyhlídkový balón. Musí to být skvělá podívaná!


Kaple Božího těla Kutná Hora

Na Chrám svaté Barbory navazuje Kaple Božího těla, která byla vystavěna těsně před katedrálou. Kaple v posledních desetiletích velmi zchátrala a před zánikem ji zachránila až náročná rekonstrukce v letech 1997–2000. Pod působivě klenutými gotickými stropy můžete zažít výjimečné koncerty a výstavy. My jsme se zde zdrželi jen krátce. Pokračovali jsme okolo jezuitské koleje směrem k vyhlídce u kostela sv. Jakuba. Po cestě jsme navštívili i některé místní krámky.


Vyhlídka u sv. Jakuba

Krásné výhledy na město a hlavně jeho dominanty, včetně chrámu svaté Barbory a Jezuitské koleje, poskytuje vyhlídka u kostela sv. Jakuba. Plácek s vyhlídkovým místem je sice na kopci, ale pod úrovní těchto dvou dominant. Takže odtud působí opravdu monumentálně. Bohužel, nachází se zde jen jedna lavička a tak jsme chvíli poseděli na kamenné zdi. Ten výhled stál za to! Poté jsme vyrazili směrem do centra Kutné Hory.

Vyhlídka sv. Jakuba - výlet Kutná Hora
Vyhlídka sv. Jakuba poskytuje krásný výhled na chrám sv. Barbory a okolí

Morový sloup

Narazili jsme na morový sloup Panny Marie Neposkvrněné, který je připomínkou morové epidemie, ve které v roce 1713 zahynulo až 1000 lidí. Na vrcholu 16 metrů vysokého sloupu je socha Panny Marie Immacualty (Neposkvrněné). Tu doprovází sochy dalších světců, ale na sloupu můžete zpozorovat i motivy s plastikami havířů. Fotografii bohužel nemáme.


Kamenná kašna

Dalším skvostem na který jsme narazili je neobvyklá kašna. Patří k symbolům Kutné Hory, která je prý obzvlášť působivá s nočním nasvícením. Spolu s městskou rezervací je zapsaná v seznamu památek UNESCO. Zároveň je připomínkou historie města a dolování stříbra. To narušilo spodní prameny, a tak museli vodu přivádět 2,5 kilometru dlouhým dřevěným potrubím z pramene svatého Vojtěcha právě do této Kamenné kašny. Tu tvoří dvanáctiboký hranol v pozdně gotickém stylu s bohatým zdobením. Uvnitř jsme skrze okno dveří zahlédli různá umělecká díla. Poté jsme ještě chvíli brouzdali městem směrem k parkovišti. Naplánovanou totiž ještě máme návštěvu Kostnice.

kamenná kašna Kutná Hora
Kamenná kašna v centru Kutné Hory

Kostnice Sedlec

Světoznámá Kostnice Sedlec by neměla uniknout vaší pozornosti, protože její bohatá výzdoba je výhradně tvořená z lidských koster a lebek. Jde o ostatky 40 000 zemřelých, zejména z období husitských válek a morových epidemií. Ohromí vás tak obří kostěný lustr, celé stěny, erb nebo třeba obří kalich. Kromě toho archeologové našli na třicet hromadných hrobů, kde se lidé pohřbívali v několika vrstvách (nejvíc vrstev bylo 26). Kostnice se nachází pod Kostelem všech svatých. Na tomto místě se pohřbívaly desetitisíce lidí nejspíš kvůli legendě o opatu Heidenreichovi, který z Jeruzaléma přivezl hrst země z hakledamského pole a rozprášil ji tu. Lidé tak věřili, že díky tomu budou jejich ostatky blíže vzkříšení. Ty měl podle další legendy vyskládat do pyramidy slepý mnich kvůli požáru kostela.


Dnešní výlet do Kutné Hory stál za to! Naše další krátké i delší výlety s fotografiemi a krátkým popisem, třeba do nedalekého Kolína naleznete v rubrice – Výlety po ČR. Pokud byste hledali zajímavý zážitek v okolí, doporučit můžeme Den s koňmi na farmě Starkoč.