Výlet do Liberce | Liberecký kraj

Víkendový výlet do Liberce a okolí

Na víkend a velikonoční pondělí jsme se vydali do Liberce. V plánu byla prohlídka města, návštěva zoo a chybět nemohla návštěva Ještědu. Příjemným zpestřením výletu bylo aquacentrum Babylon. Kde při výletu do Liberce zaparkovat a kam zajít na jídlo?


Kde při výletu do Liberce zaparkovat a kam zajít na jídlo?

Ubytování jsme byli v penzionu Světoběžník, kde se nám moc líbilo. Z toho důvodu jsme parkovali na přilehlém parkovišti Malé náměstí. Při naší návštěvě jsme platili parkovné pouze v sobotu do 13:00, potom bylo zdarma a to i v pondělí díky svátku. Parkoviště i tento penzion je v příhodném místě, jen chvíli chůze od centra. V Liberci je celá řada míst, kam zajít na dobré jídlo a jsou na internetu snadno dohledatelná, proto dáme tip spíše na návštěvu vinárny Světoběžník. Nachází se v přízemí penzionu a na své si zde přijde každý. My jsme si tam dali opravdu dobré víno a klobásky. Navíc jsme si příjemně popovídali s majitelem. Pokud budete mít chvilku a chuť, určitě tuto vinárnu navštivte. Co vše jsme ve městě a okolí zahlédli?


Hledáte zajímavé ubytování v okolí?

Doporučit můžeme parádní pobyt na stromě nebo dokonce ubytování na rozhledně! V obou případech jde o netradiční zážitek pro všechny milovníky přírody a dobrodružství nedaleko od Liberce. V obou případech jde o ubytování v přírodě, mnohdy označované za glamping což však není úplně přesné. V tomto případě se však musíte obejít bez elektřiny což je pro mnohé nakonec velkou výhodou! Více si užijete sami sebe nebo partnera a také okolní přírody a krásných výhledů.

Aktualizace: Omlouváme se, ale momentálně není ubytování na stromě a rozhledně možné. Doporučit ale můžeme pobyt v hausbótu nedaleko Liberce. Prohlédnout také můžete všechna netradiční ubytování, která máme v nabídce. Všechna netradiční ubytování


Líbit by se také mohlo ubytování v Babylonu s neomezenou zábavou!

Ubytování a zábavní park Babylon

Kromě příjemného ubytování se snídaní na dvě noci se můžete těšit na neomezený vstup do Aquaparku, Funparku, Lunaparku, iQparku, iQLANDIE, Zrcadlového labyrintu a Zoo Liberec (vstupy můžete využít hned po příjezdu a po check-outu až do zavírací doby jednotlivých středisek). V ceně je také příjemná masáž, rašelinový zábal a kryté parkování.


Zámek Liberec

Původně renesanční zámek má nyní klasicistní podobu. Jedna z prvních zděných budov ve městě je v současné době nepřístupná veřejnosti. Projít si můžete aspoň zámecký park a prohlédnout si zámek zvenku. Nic na něm není a vyloženě za ním bychom znovu cestu netrávili.


Liberecká radnice

Radnice sídlící v novorenesanční budově je právem jedním ze symbolů města. Bohatě zdobená budova zevnitř i zvenčí má 80 místností a v létě je pro turisty přístupná radniční věž s možností detailního prozkoumání mechanismu hodin. Kromě toho probíhají i prohlídky interiérů, v nichž nejvíc ohromuje téměř půltunový lustr v obřadní síni. Podle nás jde o nejzajímavější památku ve městě, kterou nemůžete vynechat!


V Liberci také doporučujeme zažít místní ferratu!

Via ferrata

Chcete si vyzkoušet horolezení, ale necítíte se dost odvážní nebo se Vám nechce cestovat do vzdálených zahraničních hor? Máme pro Vás dobrou zprávu – nemusíte! Trochu odvahy ale přece jen budete potřebovat, abyste mohli vyzkoušet náš kurz lezení na ferratách pro začátečníky. Téměř v centru Liberce, v horolezecké aréně, která se nachází v bývalém lomu, totiž tento adrenalinový zážitek můžete také prožít! Více o lezení na ferratě v Liberci


Kostel svatého Antonína Velikého

Nedaleko od ubytování jsme narazili na nepřehlédnutelný kostel svatého Antonína Velikého, který stojí na místě původního kostela. Začali jej stavět roku 1579 a svou současnou novogotickou podobu získal po přestavbě v roce 1882. S kostelem se pojí první zmínka o Liberci a jde o první zděnou stavbu ve městě. Interiér je střídmý, přesně podle protestantských tradic. Nezajímavější je 10metrový hlavní oltář. O pár metrů dále jsme zašli podívat se na tři nejstarší dochované domy liberce – Valdštejnské domky.


Valdštejnské domky

Zbytky tří měšťanských domků nesou jméno po zakladateli celé čtvrti, Albrechtu z Valdštejna. Roubené a hrázděné domky se šindelovými střechami a loubím v přízemí byly původně po celém náměstí, ale nahradily je zděné domy. Po 2.světové válce tyto tři zbylé domy chátraly a málem byly stržené, ale v 70. letech 20. století se ve své přední části dočkaly záchrany. Najdete je ve Valdštejnské ulici, která je zároveň jednou z nejkratších a nejužších v Liberci.


Hráz Harcov

Pokud hledáte místo, kde můžete strávit pohodový čas, tak je hráz Harcov a okolí to pravé ořechové! Navíc je poměrně blízko centra města! V zimě se dá na zamrzlé hladině bruslit, v létě slouží k nejrůznějším vodním aktivitám. Travnatá pláž, zázemí a možnost vypůjčit si různé typy plavidel zatraktivňují pobyt. Samotná hráz měří 157 metrů na délku a 20 na výšku. V okolí se můžete vydat na procházku stejnojmenným lesoparkem.


ZOO Liberec

Dalším místem, které jsme ve městě nemohli vynechat a na které jsme se moc těšili byla Zoo. Jde o nejstarší zoologickou zahradu v Československu – vznikla v roce 1904 díky ornitologickým nadšencům, kteří její základy položili už roku 1895. Dnes se rozkládá na 14 hektarech a má jednu z nejucelenějších kolekcí dravců a najdete tu i další vzácná a zajímavá zvířata, jako levharta sněžného nebo zebru bezhřívou. Zajímavostí je orloj, který produkuje zpěv ohrožených ptáků. Moc se nám tu líbilo!

Zoo Liberec
Sloni měli při naší návštěvě siestu 🙂

Ještěd

Nedaleko Liberce můžete vyjet lanovkou, autem nebo se vydat pěšky na vrchol Ještěd. Slavná věž s vysílačem, horským hotelem a restaurací je jedním ze symbolů Liberce a pochází ze 70. let 20. století. Svým vzhledem připomíná kosmickou raketu a je z ní výhled na město i široké okolí. Kromě jiného se zde můžete jako my zastavit na oběd a dát si kávu. Dali jsme si svíčkovou a ta byla výborná. K tomu navíc jako bonus luxusní výhled. Věděli jste, že Ještěd je jako stvořený pro paraglidingové lety? Musí to být nádhera! Stejně tak i případný vyhlídkový let balonem, tak třeba někdy…


Kryštofovo údolí

Pokud budete mít chvilku času doporučujeme návštěvu Kryštofova údolí (cca 8km od Liberce). Jde o malebnou vesničku s 30 metrů vysokým viaduktem zařazeným na seznam Kulturních památek České republiky. Vynechat také nemůžete místní Orloj, který byl původně trafostanicí.


Víkendový výlet do Liberce byl opět parádní volbou! Naše další krátké i delší výlety s fotografiemi a krátkým popisem naleznete v rubrice – Výlety po ČR.