Výlet na hrad Lichnice | Pardubický kraj

Dopolední výlet na zříceninu hradu Lichnice

Je nedělní dopoledne a my vyjíždíme do Železných hor nedaleko Třemošnice s cílem navštívit zříceninu hradu Lichnice. V těsném okolí hradu narážíme na další zajímavá místa – Žižkův dub, Dívčí kámen a Berlovu vápenku. To vše stihneme dopoledne navštívit. Pokud byste měli více času, můžete navštívit nedalekou vodní nádrž Seč se zříceninami Oheb a Vildštejn.


Trasa dnešního výletu na hrad Lichnice:

Mapa výletu na hrad Lichnice a okolí, zdroj: Mapy.cz
Mapa trasy výletu na hrad Lichnice a okolí, zdroj: Mapy.cz

Kde zaparkovat?

Zaparkovat můžete kousek pod hradem u bistra Zahrádka v podhradí. Jde o malé, bezplatné parkoviště. Pokud bude plné, zaparkovat můžete na silnici v okolí. Provoz není velký a žádné omezení stání jsme při naší návštěvě neviděli. Přesné souřadnice parkoviště jsou: 49.8802967N, 15.5874794E.

Parkování u bistra Zahrádka v Podhradí
Parkoviště u bistra Zahrádka v Podhradí

Zřícenina hradu Lichnice

Hrad Lichnice byl vybudován okolo roku 1250 Smilem ze Žitavy na kopci Světlici. Po tomto kopci byl německy pojmenován Lichtenburg – licht (světlo) a burg (hrad). Později pak Lichnice. Hrad byl vybudován ve tvaru trojúhelníku s tím, že jeho severní část je chráněna prudkým srázem – Lovětínskou roklí. Zbylé části hradu chránil velký příkop a val. Do hradu se pravděpodobně vstupovalo po padacím mostě.

Zřícenina hradu Lichnice
Zřícenina hradu Lichnice – vstupní brána a rozhledna Milada

Jak uvádí informativní tabule u vchodu má hrad za svou dobu existence bohatou historii. My si z vyprávění paní průvodkyně příliš nepamatujeme a tak Vás odkážeme na Hrady.cz, kde je historie Lichnice v krátkosti popsána. Zaujalo nás, že hrad vlastnil a dokonce na něm pobýval Karel IV. Stejně tak nás zaujalo vyprávěné o cíleném zboření opevnění v 17. století na základě žádosti Ferdinanda III. Ten se prý totiž obával, že by Lichnici a další hrady mohlo využít nepřátelské vojsko. Zmínit také musíme, že hrad dobývaly dvě výpravy husitů. Už jen tento krátký výčet událostí naznačuje o jak zajímavý hrad jde.

Severní část hradu Lichtenberk
Severní část hradu za kterou se nachází Lovětínská rokle

Musíme uznat, že je vidět péče města Třemošnice o toto krásné a historické místo. Tráva byla posekaná, vše uklizené, paní průvodkyně a pokladní v jedné osobě, velice příjemná. Dobrým nápadem rozhodně bylo vybudování rozhledny v severní věži. Rozhledna totiž poskytuje krásný výhled do okolí. Vybudována byla v roce 2017 a říká se jí podle jedné z místních pověstí – Milada. Nádherný pohled na hrad a okolí musí být i z výšky. Během naší návštěvy nám nad hlavou totiž kroužilo hned několik letadel. Pravděpodobně šlo o vyhlídkové lety z Hradce Králové popřípadě Pardubic.


Dívčí kámen

Dívčí kámen je skalním útesem, který se nachází jen pár metrů od hradu. Najdete ho pokud se u autobusové zastávky vydáte vlevo po úzké, zarostlé cestičce. Při naší návštěvě byla cesta označena jen z druhé strany autobusové zastávky a tak jsme ji přešli. Nebojte, snadno ji najdete. Je opravdu těsně u autobusové zastávky. Po pár metrech chůze po úzké kamenité cestičce dorazíte ke skalnímu útesu se zábradlím, kde kromě krásného výhledu do Lovětínské rokle a okolí naleznete také vyprávění o kruté hradní paní Miladě. To si ale můžete přečíst už teď, přikládáme ho níže.


Žižkův dub

Žižkův dub opět najdete opravdu blízko u hradu, druhým směrem než je Dívčí kámen. Jak uvádí informativní tabule, jde o jeden z nejvýznamnějších stromů v ČR. Dokonce se řadí mezi 5 našich nejmohutnějších dubů. Jeho stáří se odhaduje na 750 let což znamená, že byl pravděpodobně vysazen při stavbě hradu.


Berlova vápenka

Berlova vápenka Třemošnice

Po krátkém občerstvení v Zahrádce v podhradí, kde jsme si dali dobrou kávu a zmrzlinu jsme vyrazili do nedaleké Třemošnice. Cílem bylo vidět zblízka Berlovu vápenku, kterou jsme zahlédli z rozhledny. Jedná se o technickou a kulturní památku starou 150 let, která podle všeho nemá široko daleko obdobu. Vápno se zde vyrábělo z vápence, který se těžil v Prachovicích a okolí. Odkud byl dopravován tzv. lanovou košíkovou dráhou. Dnes samozřejmě již nefunguje, ale je krásně opravená a to především díky městu Třemošnice, EU a firmě Holcim Prachovice (dnes Cemex).

Zdroj: chrudimsky.denik.cz


Dnešní dopolední výlet jsme si maximálně užili. Pokud jste z okolí Pardubického kraje a hledáte kratší výlet, určitě neváhejte. Bude se Vám tu líbit. Doporučujeme také navštívit nedalekou vodní nádrž Seč se zříceninami Oheb a Vildštejn. Další naše krátké i delší výlety s fotografiemi a krátkým popisem naleznete v rubrice – Výlety po ČR