Výlet do Častolovic | Královéhradecký kraj

Kratší výlet na zámek a mini-zoo v Častolovicích

Máme tu opět nedělní dopoledne a tak vyrážíme na nějaký výlet do okolí. Tentokrát do Častolovic, kde se těšíme na prohlídku zámku, přilehlé obory a místní mini-zoo. Plán byl zdržet se jen dopoledne a odpoledne věnovat zámkům v okolí. To nakonec nevyšlo, zdrželi jsme se totiž v Častolovicích déle. Nevadí, okolní zámky navštívíme příště…


Trasa dnešního výletu do Častolovic:

Mapa výletu - Častolovice
Mapa trasy výletu na hrad Lichnice a okolí, zdroj: Mapy.cz

Kde zaparkovat?

Zaparkovat můžete těsně u zámeckého parku a to na dvou parkovištích. My jsme využili parkoviště u zastávky, kde jsme za parkovné zaplatili 45 Kč. Kolik stojí parkování přímo u zámku nevím, ale mohlo by to být stejné. Přesné souřadnice parkovišť jsou: 50.1279547N, 16.1899625E (u zastávky) a 50.1301419N, 16.1874144E (u zámku).


Zámek Častolovice

Zámek Častolovice je krásným renesančním zámkem, který byl v nedávné době restaurován a tak je v opravdu pěkném stavu. O jeho zvelebování se stará majitelka zámku z rodu Šternberků Franziska Diana Sternbergová. Podle dostupných informací historie zámku sahá až do 13. století, kdy ve stejných místech nejdříve stála vodní tvrz. Zámek jako takový pak následně vlastnilo hned několik majitelů. Například Jiří z Poděbrad, Vilém z Perštejna nebo Rudolf II. Více se o historii zámku v Častolovicích dozvíte na stránkách zámku nebo na Hrady.cz.

Zámek Častolovice
Zámek Častolovice – pohled ze zámeckého parku

Zámecký park a obora

Zámecký park je poměrně rozsáhlý a nabízí celou řadu krásných zákoutí. Najdete v něm celou řadu různých stromů, dřevin, keřů a dokonce i více než 200 druhů růží. Zhruba uprostřed parku se nachází rybník s malým ostrůvkem, který je domovem labutí a kachen. V těsné blízkosti také uvidíte dětské hřiště a altán Gloriet, který funguje jako rychlé občerstvení.

Zámecký park Častolovice - rybník
Zámecký park Častolovice – rybník s ostrůvkem

Součástí zámeckého parku je i obora, kde můžete zahlédnout divočáky, Dyboského jeleny a dokonce i bílé daňky. Oboru obývá i srneček, kterého jsme při naší návštěvě nezahlédli. Zahlédnout ale můžete zajímavá umělecká díla – stříbrné koně, vážku, cyklistu, hlavu vodníka a další. Velice oblíbenou částí parku je minizoo, kterou jsme při naší návštěvě nemohli vynechat. Mimochodem nad Častolovicemi, konkrétně zámkem a parkem se můžete proletět vyhlídkovým balonem. Musí to být nádhera!

Zámecká obora Častolovice
Zámecká obora Častolovice – Bílí daňci

Zámecký zvěřinec (mini-zoo)

Zámecký zvěřinec označovaný také jako minizoo je příjemným místem, kde můžete spatřit různé papoušky, domácí zvířátka, ale i lamu nebo pštrosa. Vstupné činilo 55 Kč za osobu (2021) a zakoupit lze také krmivo, které pak můžete zvířátkům dát. Velice se nám líbili domečky pro drobná zvířata, které vypadaly „zámecky“. Moc se nám tu líbilo.

Lama ve výběhu v zámecké minizoo
Lama ve výběhu v zámeckém zvěřinci
Králičí výběh v minizoo Častolovice
„Zámecký“ domeček králíků
Pštros ve výběhu v zámeckém zvěřinci
Pštros ve výběhu v zámecké minizoo
Voliéra s holuby
Voliéra holubů se „zámeckými“ domečky

Zámky v okolí

Původně jsme měli v plánu navštívit ještě zámek v Kostelci nad Orlicí a Doudlebách nad Orlicí, ale zdrželi jsme se v Častolovicích o něco déle. Prošli jsme totiž snad každý metr parku a strávili příjemný čas v restauraci na nádvoří zámku. Návštěvu okolních zámků tedy necháváme na jindy. Rádi o tom zase napíšeme!

zámek Častolovice
Nádvoří zámku Častolovice

Dnešní výlet jsme si opět užili. Pokud jste z okolí Pardubického či Královéhradeckého kraje a hledáte kratší výlet, neváhejte. Bude se Vám tu líbit. Další naše krátké i delší výlety s fotografiemi a krátkým popisem naleznete v rubrice – Výlety po ČR