Výlet do Litomyšle | Pardubický kraj

Dopolední výlet po krásách Litomyšle

Další nedělní dopoledne trávíme krátký výletem a tentokrát míříme za krásami Litomyšle. V plánu máme projít celé náměstí a zastavit se v jedné z místních kaváren. Navštívit Klášterní zahrady a zámek Litomyšl. Počasí nám přálo a my si výlet opět užili.


Trasa dnešního výletu:

Mapa výletu do Litomyšle
Mapa dnešního výletu do Litomyšle, zdroj: Mapy.cz

Kde v Litomyšli zaparkovat?

V centru města můžete zaparkovat na několika místech, která jsou však ve všední dny a sobotní dopoledne zpoplatněné. My jsme zaparkovali u supermarketu Albert, který se nachází blízko světelné křižovatky na silnici I/35 a pár kroků od Smetanova náměstí. Přešli jsme po lávce přes řeku, okolo kina a byli jsme na kraji náměstí.


Smetanovo a Toulovcovo náměstí

Radniční věž v Litomyšli na Smetanově náměstí

Smetanovo náměstí je podle dostupných informací jedno z nejdelších ve střední Evropě. Na délku totiž měří půl kilometru. Je tedy co projít a na co koukat! Náměstí lemují historické domy s podloubím, které jsou téměř všechny moc pěkně opravené. Architektura je klasicistní a barokní. Na kraji náměstí (směrem od Svitav) se nachází Mariánský sloup se sochou sv. Václava a sv. Jana Nepomuckého a zhruba uprostřed náměstí pak Radniční věž. Během procházky zcela jistě narazíte hned na několik historicky zajímavých domů. Zmínit musíme například dům Aloise Jiráska či Hotel Zlatá hvězda (dříve hostinec Modrá hvězda), kde několik týdnů žila Božena Němcová. Více o zajímavých domech Litomyšle

Dnes v podloubích najdeme spoustu různých obchodů a kaváren. My jsme navštívili vyhlášenou kavárnu Kafemysl. Dobré reference máme také na kavárnu Chocco caffé. S kávou v ruce jsme pokračovali dále až na druhý konec náměstí, kde je umístěn pomník Bedřicha Smetany, který je jak dobře víte, litomyšlským rodákem. Odtud naše cesta směřovala k pomníku Aloise Jiráska a Toulovcovu náměstí. Toulovcovo náměstí je malým náměstím na kterém se podle všeho konají různé kulturní akce. Své jméno nese po loupeživém rytíři, Vavřinci Toulovci, který se však ve stáří věnoval dobrosrdečnosti. Kým ale skutečně byl, nelze jednoznačně říci. Na tomto náměstí se kromě jiné nachází menší gotický kostel Rozeslání apoštolů.

Zdroj: visitlitomysl.cz


Pro zajímavost: Litomyšl pravidelně boduje v celorepublikových anketách spokojenosti obyvatel. V Pardubickém kraji se stala premiantem hned několikrát.


Klášterní zahrady

Z Toulovcova náměstí je to jen pár kroků do Klášterních zahrad. Klášterní zahrady se nachází mezi kostelem Povýšení sv. Kříže a Piaristickým chrámem Nalezení sv. Kříže. Vše je tu perfektně udržované a výhled na město i kostely zde vybízí ke strávení pár chvil. Na trávníku, lavičce nebo v místní kavárně. Při tom můžete obdivovat Bazén se sousoším Olbrama Zoubka a další zajímavosti. Přes ulici zahlédnete nedaleký zámek Litomyšl. Krásný pohled musí být na zahrady, kostely, nedaleký zámek a celé město z koše vyhlídkového balónu.

kostel Povýšení sv. Kříže u Klášterních zahrad
Klášterní zahrady – pohled na kostel Povýšení sv. Kříže
piaristický chrám Nalezení sv. Kříže
Klášterní zahrady tentokrát pohledem na piaristický chrám Nalezení sv. Kříže

Zámek Litomyšl

Zámek Litomyšl je jedním z největších renesančních zámků v ČR a jak možná dobře víte, nalezneme ho i na seznamu UNESCO. My osobně jsme zámeckou prohlídku vynechali, ale máme na ní velice dobré reference. Zámek je velice pěkně zrekonstruován. Jen pro představu, zdobí ho více než 10 000 sgrafit ve kterých můžete najít 3 klíče. Pokud je naleznete, můžete si něco přát. V okolí zámku se nachází nepříliš velký zámecký park, ale také rodný byt Bedřicha Smetany v budově bývalého zámeckého pivovaru.

zámek v Litomyšli
Zámek v Litomyšli zdobí více než 10 000 sgrafit
Sgrafity zámku Litomyšl
Sgrafity zámku Litomyšl – najdete na fotografii klíček?
Rodný byt Bedřicha Smetany
Rodný byt Bedřicha Smetany v bývalém zámeckém pivovaru

Pro zajímavost: Od roku 1949 se v areálu zámku na počet rodáka Bedřicha Smetany koná festival Smetanova Litomyšl. Po Pražském jaru jde o druhý nejstarší hudebním festival v ČR.

Zdroj: smetanovalitomysl.cz

Dnešní výlet jsme si jak jinak než opět užili. Pokud jste z okolí Pardubického či Královéhradeckého kraje a hledáte půldenní či celodenní výlet, neváhejte. Bude se Vám v Litomyšli líbit. Další naše krátké i delší výlety s fotografiemi a krátkým popisem naleznete v rubrice – Výlety po ČR