Výlet na Seč | Pardubický kraj

Krátký výlet na Seč

Využíváme volna a hezkého počasí k dalšími výletu po ČR. Tentokrát se „opičíme“ po kamarádech a vyrážíme směr Seč. Ta se nachází nedaleko od Chrudimi v blízkosti Železných hor. Seč je malé město, které je tvořeno mnoha místními částmi a osadami. Známé je především díky své vodní nádrži, nedaleké zřícenině Oheb a Vildštejn.


Trasa dnešního výletu na Seč:

Mapa trasy výletu na Seč
Mapa trasy výletu na Seč, zdroj: Mapy.cz

Kde nejlépe zaparkovat?

Pokud pojedete od Chrudimi jako my je podle nás nejlepší zaparkovat před hrází po levé straně, kde se nachází velké parkoviště. V těsném okolí hráze je totiž zákaz zastavení. Na toto parkoviště se dostanete snadno. Při příjezdu do města od Chrudimi stačí odbočit hned na první odbočce vlevo (před restaurací Veselka). Pak zhruba po 1 km jízdy přijedete na zmiňované parkoviště. Odtud je to jen pár set metrů chůze k prvnímu zajímavému místu tohoto výletu.


Zřícenina hradu Vildštejn

Prvním místem je zřícenina hradu Vildštejn, který pochází z 14. století. Dodnes se dochovaly jen zbytky zdí hradeb a věže. V současnostni je pod ním vyhloubena cesta na hráz nádrže Seč. Dále pak tato silnice vede na Trhovou Kamenici. Za prohloubením se Vám naskytne výhled na velkou část vodní nádrže a z druhé strany na hráz.

Přehada a vodní nádrž Seč, výlety po ČR
Přehada a vodní nádrž Seč, vzadu lze spatřit zbytky zříceniny hradu Vildštejn

Vodní nádrž a přehrada Seč

Toto celé vodní dílo vzniklo na řece Chrudimce jako ochrana před povodněmi, zásobárna vody s vodní elektrárnou. Dnes je hojně využívána také pro vodní sporty a rybaření. Je pravdou, že ryby jsou tu opravdu velké!

Přehrada Seč, výlet na Seč
Výhled na přehradu Seč z vrchu zříceniny hradu Oheb

Pro zajímavost: Sečská přehrada se stavěla dlouho, firma nakonec zkrachovala

Při stavbě dělníci postavili unikátní lanovou dráhu, kterou na stavbu putovala žula ze 7,5 km vzdáleného lomu v Libkově u Nasavrk. Díky ní bylo přesunuto 120 tisíc metrů krychlových kamene.

Zdroj a tip na zajímavý článek: www.pardubice.rozhlas.cz

Zřícenina hradu Oheb

Oheb je druhou zříceninou hradu, který taktéž pochází přibližně z 14. století. Žádnou velkou slávu, ale nezažil. Po několika letech byl totiž opuštěn. Do dnes se dochovaly zbytky zdí, věže, brány a bašty. Pokud k němu vyšplháte po poměrně strmém kopci naskytne se Vám nádherný výhled na další část Seče. Zajímavý pohled je na malý ostrůvek, který prý patří mezi největší izolované ostrovy v ČR. Na ten musí být zcela jistě krásný pohled z koše vyhlídkového balónu, který zde létá.

Vodní nádrž Seč, krátký výlet na Sečskou přehradu
Krátký výlet na Sečskou přehradu – výhled na ostrůvek od zříceniny hradu Oheb

Na vrchu u Ohebu jsme chvíli poseděli a užívali si pohledy na loďky a krásnou přírodu. Pokud jste z Pardubického kraje a hledáte nějaký kratší výlet určitě neváhejte. Je to tu moc pěkné! Další naše výlety s fotografiemi a krátkým popisem naleznete v rubrice – Výlety po ČR