Výlet Nové Město nad Metují | Královéhradecký kraj

Odpolední výlet do Nového Města nad Metují

Další letní odpoledne trávíme výletem po ČR a tentokrát míříme do Nového Města nad Metují. Jde o malé městečko v Královéhradeckém kraji s necelými desetitisíci obyvateli. Plánujeme navštívit místní zámek, zámeckou zahradu a nedalekou vyhlídku, kterou jsme nalezli díky krásným fotkám celého města na Instagramu.


Trasa dnešního výletu:

Mapa výletu Nové Město nad Metují
Mapa trasy výletu Nové Město nad Metují, zdroj: Mapy.cz

Kde nejlépe zaparkovat?

Vzhledem k tomu, že jsme na tento výlet vyčlenili dvě až tři hodinky, zaparkovali jsme na náměstí. Parkovné bylo za pár desetikorun tak nebylo co řešit. Ve městě se však parkoviště, které je zcela zdarma také nachází – za Městským úřadem a v ulici Českých legií. Pro více informací se podívejte na webové stránky města.


Zámek Nové Město nad Metují

Zámek Nové Město nad Metují je barokní stavbou, kterou upravil architekt Dušan Jurkovič ve 20. století. O něm se ještě zmíníme o pár řádků níže. Zámek jako takový je ve velice dobrém stavu. V současnosti nabízí zajímavou vnitřní expozici z nichž mě osobně nejvíce zaujala sbírka legendárních Velorexů. Krásný zážitek musí poskytnout výhled na město ze zámecké věže. My ale její návštěvu vynecháme. V je plánu se podívat na celé město i zámek z nedalké výhlídky. Na menším nádvoří zámku naleznete několik laviček, kde si můžete odpočinout. Po pravé straně pak projdete do zámecké zahrady a tam to stojí za to!

zámek Nové Město nad Metují
Zámek Nové Město nad Metují

Zámecká zahrada a Jurkovičův dřevěný most

Zámecká zahrada je krásná jako většina zámeckých zahrad a vstup do ní je zdarma. Co rozhodně stojí za zmínku je Jurkovičův dřevěný most, který byl postaven v roce 1910 dle návrhu architekta Dušana Samuela. Typickým prvkem jeho staveb je použití motivů z lidové architektury a ty tu také najdete. Most je udržován v dobrém stavu a nenadarmo se řadí mezi 7 nejkrásnějších mostů ČR dle agentury CzechTourism. Moc se nám libil a jeho fotografie se vážně povedly. Ostatně podívejte se sami… 🙂

Dřevěný most, výlet Nové Město nad Metují
Dřevěný most u zámku v Novém Městě nad Metují

Juránkova vyhlídka a zřícenina hradu Výrov

Juránkova výhlídka je vyhlídka nad Klopotském údolí odkud je krásný výhled na téměř celé město. Zřícenina místního hradu Výrov jsou jen bohužel rozházené zbytky zdí, které v podstatě nestojí za návštěvu. Vyhlídka však rozhodně ano! Pokud se sem vydáte, nečekejte snadnou a dobře označenou cestu. Dostat se na vyhlídku můžete ze silnice směrem od obce Slavoňov nebo jako my cestičkou do ostrého kopce, která je u řeky Metuje. V podstatě jsme sešli z náměstí, dolů k řece a tam hned za mostem vlevo jsme našli cestičku nahoru.

Juránkova výhlídka - výhled na celé město
Juránkova výhlídka u zříceniny hradu Výrov

Tento výlet byl opět kratší, ale vzhledem k horku jaké panovalo nám to bohatě stačilo. Na náměstí jsme si ještě dali v jednom z bister dobré jídlo, zmrzlinu a pomalu jsme se vydali opět k domovu. Dnes to opět stálo za to! Kam pojedeme přístě? Další naše výlety s fotografiemi a popisem naleznete v rubrice – Výlety po ČR