Caorle | Itálie

Caorle je malebné, italské a oblíbené letovisko u Jaderského moře se zhruba 12 tisíci obyvateli. Nachází se v severovýchodní Itálii v provincii Venezia cca 80 km od Benátek. My jsme se sem jako mnoho dalších českých turistů vydali za odpočinkem a trochou poznání. Caorle je totiž pro nás Čechy jedním z nejbližších italských letovisek (cca 6 hodin jízdy autem od hranic). Jak se nám tam líbilo a co doporučujeme navštívit? Dozvíte se o pár řádků níže! 🙂


Krátce o historii města

Na základě nálezů se předpokládá, že místo současného Caorle bylo osídleno již v 15. nebo 16. století před našim letopočtem. V pozdějších letech toto místo profitovalo ze svého výhodného umístění nedaleko Benátek. Dalším významnou událostí byla v 18. století nadvláda Napoleona a později Habsburků. Bohužel jak možná předpokládáte, pro toto místo nebyla nadvláda příznivá. Město bylo vydrancováno a vše cenné z něj odvezeno. Další útrapou pak byly obě světové války. V posledních desítkách let prosperuje především díky turismu.

Zdroj: webové stránky města

Jak hodnotíme pláže v Caorle?

Levante Beach v Caorle je pláž s jemným a čistým pískem u kostela Madonna dell´Angelo. Díky pozvolnému vstupu do moře je vhodná i pro rodiny s dětmi. Voda je tu poněkud kalná, ale to je dáno právě jemným pískem. Připravte se na to, že v sezoně je tu opravdu hlava na hlavě. S tím souvisí i další negativa v podobě všemožných prodejců. Další pláží v Caorle je pláž Ponente, kde platí vše výše uvedené s tím rozdílem, že nám přišla čistější. Odpadků tu bylo méně než v případě Levante. To je ale čistě náš subjektivní pocit. Na obou jsme si ale parádně odpočinuli.

Pláž Levante v Caorle
Pláž Levante v Caorle s výhledem na kostel Madonna dell´Angelo

Co tam ochutnat?

Ve městě rozhodně hladem trpět nemusíte, naleznete tu celou řadu různých restaurací a bister. Pokud máte rádi ryby, mořské plody a středomořskou kuchyni nebudete vědět kam zajít dříve. My osobně ryby a mořské plody příliš nemusíme a tak jsme raději volili lehké saláty a tradiční italskou pizzu.


Co v Caorle navštívit?

  • Duomo di Caorle – je katedrálou zasvěcenou sv. Štěpánovi a pravděpodobně nejstarší stavbou Caorle z roku 1038. Najdete ji nedaleko náměstí Piazza Vescovado a promenády Scogliera Viva. Snadno ji poznáte podle válcové zvonice, která je lehce nakloněná. Představuje hlavní dominantu Caorle.
Duomo di Caorle
Duomo di Caorle
  • Madonna dell´Angelo – je malý kostel zasvěcený sv. Madoně u přímořské promenády, pláže Levante a vlastně i Ponente. Pochází z 18. století, ale je vybudován na pozůstatcích kostela z 7. století, který byl zasvěcen archandělu Michaelovi. Spolu s Duomo di Caorle představuje významné historické i náboženské místo. Dodnes se na počest Madonny dell´Angelo každoročně pořádá slavnostní průvod městem, který je zakončený ohňostrojem.
Madonna dell Angelo
Madonna dell´Angelo
  • Akvapark a lunapark – v akvaparku Aquafollie se můžete těšit na 150 metrů dlouhý tobogán, různé skluzavky, divokou řeku atp. Velikostí se řadí spíše mezi menší akvaparky. Hned vedle se nachází i lunapark Luna Park. Tam najdete obdobné atrakce jako na českých poutích. Podle nás je vhodný spíše pro děti. Dospělí si tu příliš zábavy neužijí.

Kam vyjet v okolí na výlet?

  • Bibione (cca 40 km cesty) – představuje další přímořské letovisko, které je pro Čechy možná ještě více známější než Caorle. Těšit se zde můžete na více než 7 km dlouhou pláž s pozvolným vstupem do moře. Moře je zde také kalné kvůli jemnému písku a je velmi klidné. Pro pejskaře je vyhrazena malá soukromá pláž. Dále zde můžete navštívit léčebné lázně, lunapark a podívat se na místní maják. Pokud byste měli čas a chuť navštívit můžete i blízké Lignano Sabbiadoro.
  • Benátky (cca 80 km cesty) – jsou známým romantickým městem plným krásných kanálů. Ty jsou překlenuty více než 400 mosty. Většina domů je vybudovaných na dubových kůlech a jak asi dobře víte, město velice trápí vysoká voda. Pokud plánujete delší dovolenou v Caorle, doporučujeme Vám Benátky navštívit!

Závěrečné shrnutí – recenze naší dovolené v Caorle

Naše dovolená v Caorle byla kratší, ale krásně jsme si během ní odpočinuli. Poznání nebylo mnoho, ale více ani nebylo v plánu. Ať máte v plánu dovolenou pouze v páru nebo s dětmi, chybu neuděláte! Caorle je moc pěkné a pláž téměř neměla chybu. Popravdě jsme si ale dovolenou o trochu více užili v Chorvatsku, konkrétně v Primoštenu. O kterém jsme také pár řádků napsali – dovolená Primošten.