Primošten | Chorvatsko

Primošten je krásná, malá, chorvatská vesnice u Jaderského moře. Nachází se v severní Dalmácii zhruba 30 kilometrů jižně od Šibeníku. Tvoří ji dva poloostrovy – Primošten na kterém se nachází stará vesnice a poloostrov Raduča, který je čistě turistickým letoviskem. Primošten má dle sčítání z roku 2011 necelé 3 tisíce obyvatel. Ti se nejčastěji věnují rybolovu, zemědělství (olivy, vinná réva) a pochopitelně také podnikání v turistickém ruchu. My jsme se sem jako spousta dalších turistů vydali na pohodovou, letní dovolenou.


Krátce o historii Primoštenu

Primošten je zajímavé místo, které bylo v minulosti osídleno Ilyri, později Řeky a Chorvaty. Významným se toto místo stalo v 15. století, kdy sem obyvatelé Prhova, Široke i Kruševa utekli před útoky Turků. Původně šlo o ostrov, který se nazýval Caput Cista (Gola Glava). Ten byl později v 16.století přemostěn padacím mostem a od té doby je pojmenován Primošten (což prý znamená „přiblížen mostem“). Z této doby se dochoval místní kostel sv. Jiřího, který je známou dominantou většiny fotografií z Primoštenu. V 17. století pak pravděpodobně byl celý ostrov opevněn hradbami. Ty se v poměrně dobrém stavu dochovaly dodnes.

Zdroj: webové stránky Primoštenu

Jaká pláž je podle nás nejlepší?

My osobně jsme vždy dopoledne trávili na štěrkopísečné pláži Gradska, kterou naleznete na severní straně polostrova Raduča. Moře je zde o poznání klidnější než na jižní straně poloostrova, kde se nachází pláž Velika a Mala Raduča. Příjemný stín poskytuje přilehlý borový lesík. Další pláží je již zmiňovaná Velika Raduča. Oblázková pláž vedoucí podél břehu až ke staré části Primoštenu, tam se pak cca 100 metrů od centra nachází Mala Raduča. Je z ní nádherný pohled na nedaleké ostrovy, starou vesnici a hlavně na kostel sv. Jiřího. Nedaleko pod ním se pak nachází maličká pláž Rosi, která je vhodná spíše pro mladé. Dno je totiž dosti skalnaté. Popravdě nás tato pláž vůbec nelákala!


Co v Primoštenu navštívit?

  • Kamenná kaplička (Crkva Sv. Roka) – Zajímavostí je, že je vybudován kompletně z kamene a to včetně střechy. Nachází se u krásně upraveného mini parku, kde si můžete odpočnout na některé z laviček. První zmínky o tomto kostele pochází z roku 1680.Vznikl pravděpodobně po úpravě předchozího kostela sv. Panny Marie Milostivé. O něm pochází zmínky dokonce až z roku 1553. Předpokládá se, že šlo o kostel, kde se konali pouze pohřební mše a modlitby za zesnulé neboť se dříve v blízkosti nacházel hřbitov. Před kostelem je v současnosti umístěna socha Dona Ivo Šariče.
  • Socha Dona Ivo Šariće (Spomenik Don Ivo Šarić) – Don Ivo Šarič byl místním kaplanem, který statečně zabránil krveprolití během 2. světové války. V roce 1942 místní partyzáni zabili několik italských námořníků načež se Italové rozhodli pomstít. Primošten byl bombardován a o pár hodin později se schylovalo k tomu nejhoršímu. Pomstě na obyvatelích Primoštenu. Ti se však schovali ve škole a Don Ivo Šarič se ujal vyjednávání s italskými důstojníky. Ženy a děti byli ušetřeni a někteří muži zajati. Vše dopadlo poměrně dobře. Bohužel o necelé dva roky později byl Don Ivo Šarič v noci zajat Němci, kteří ho na lodi postřelili a hodili do moře.
  • Socha primoštenských zemědělců (Spomenik težaku) – autorem tohoto pomníku z roku 2007 je sochař Mark Gugić. Sochu tvoří muž s ženou, která sedí na oslu směřujícím směrem od města. Ilustrovat má to, že jdou právě do práce. Nejvíce se zde věnovali a stále věnují pěstování oliv a vinné révy. Známou odrůdou místní vinné révy je odrůda Babic. Sochu nemůžete minout protože se nachází hned před vstupní branou do staré části Primoštenu.
  • Kostel sv. Jířího (Župa sv. Jurja) – Tento kostel je nejvyšším bodem, který poskytuje nádherný výhled na město, moře a nedaleké ostrovy. Obzvlášť krásný je tu západ slunce. První zmínka o kostele na vrcholu ostrova je z roku 1681. V tu dobu byl zasvěcen sv. Marii. V roce 1760 byl k prvnímu kostelu přidán nový kostel v barokním stylu a ten první byl ponechán jako sakristie.

Trasa naší procházky po Primoštenu:

Mapa Primošten
Mapa naší podvečerní procházky po Primoštenu, zdroj: Mapy.cz

Kam vyrazit v okolí na výlet?

  • Socha Panny Loretánské (Lorettova djevica) a přístav Kremik – Na vedlejším poloostrově cca 10 minut jízdy autem nebo 45 minut chůze od Primoštenu můžete spatřit krásnou sochu Panny Loretánské vytvořenou z mozaiky. Kromě toho se Vám odtud naskytne nádherný výhled na celý Primošten. Pokud toto místo navštívíte v sezóně funguje tu i malý bufet. Na druhé straně poloostrova pak uvidíte přístav Kremik, který prý pojme až téměř 400 lodí a to o délce až 25 metrů.
  • Šibenik – je zajímavým přístavním městem, které se od Primoštenu nachází pouze 30 km. Navštívit Vám doporučujeme především katedrálu sv. Jakuba, která je chráněnou památkou UNESCO a pevnost sv. Anny. Popřípadě můžete strávit čas na některé z tamějších pláží či v akvaparku Dalmatia. Doporučit Vám také musíme nedaleký národní park Krka.
  • Trogir – je dalším zajímavým přístavním a lázeňským městem jehož centrum je chráněno jako kulturní památka UNESCO. Trogir najdete také jako Šibenik zhruba 30 km od Primoštenu avšak opačným směrem. K vidění je tu celá řada památek, ale také třeba dřevěné a luxusní jachty. Pokud Vám nevadí delší cesta (cca 60 km od Primoštenu), za zvážení stojí také návštěva města Split. To je druhým největším městem Chorvatska, plným zajímavých památek.

Závěrečné shrnutí – recenze naší dovolené v Primoštenu

Dovolená v Primoštenu se nám moc líbila. Ubytování v hotelu Zora bylo výborné a pláže taktéž. Rádi vzpomínáme na pohled z pláže Radič na nedaleké ostrovy a starý Primošten. Pokud hledáte relativně klidnou dovolenou s dětmi pak Primošten rozhodně stojí za zvážení. My Vám ho můžeme s klidným srdcem doporučit! 🙂