ZOO Dvůr Králové | Královéhradecký kraj

Zimní výlet do ZOO Dvůr Králové

Máme volno a tak vyrážíme po nově otevřené dálnici téměř až do Dvora Králové, kde chceme strávit pár hodin návštěvou zoo. I přesto, že je leden, je poměrně krásné počasí. Stejně jako my do zoo vyrazila celá řada rodin s dětmi. Pokud chcete ušetřit pár minut, doporučujeme zakoupit vstupenky online. Vyjde dokonce ještě levněji! Chcete se dozvědět kde zaparkovat a kam zajít na jídlo? Potom čtěte dále! 🙂


Krátce o historii ZOO

Zoo ve Dvoře Králové bylo založeno v roce 1946 jako malý zookoutek s jen několika klecemi a voliérami pro jezevce, lišky a sovy. Brzy ale zvířat začalo přibývat a to především v roce 1965, kdy se stal ředitelem zoo Josef Vágner, který prosadil vybudování safari a zaměření na africkou faunu. V průběhu svého ředitelování uspořádal Vágner osm expedic do Afriky, ze kterých přivezl tisíce zvířat. Vytvořil tak jednu z nejvýznamnějších genetických bank afrických zvířat mimo jejich původní domovinu. Dnes se zoo snaží o záchranu ohrožených druhů zvířat, jako jsou nosorožci bílí nebo antilopy koňské a reintrodukuje je zpět do volné přírody.

zdroj: safaripark.cz


Jaká zvířata jsou k vidění?

K vidění je opravdu hodně zvířat v různých pavilonech a výbězích. Pokusíme se je shrnout dle expozic uvedených na webu ZOO. Na co se tedy můžete těšit?

 • Pobřeží Namibie reprezentují tučňáci brýloví, kteří jsou návštěvníkům doslova na dosah ruky navíc opravdu zajímavém prostředí.
 • Expozice Madagaskaru a tropického lesa nabízí návštěvníkům možnost poznat zvířata z Madagaskaru a tropického lesa, jako jsou fosa, orangutan bornejský, želva paprsčitá, různé ještěrky a ptáci.
 • Pavilon žiraf umožňuje návštěvníkům uvědomit si o jak velká a krásná zvířata jde. V zimě jsou v pavilonu, v létě je najdete ve výběhu v pěším safari.
 • Africkou savanu reprezentuje slon africký, hrabáč kapský, daman skalní a mangusta trpasličí.
 • Vodní světy a expozice Jedovatá Afrika nabízí procházku mezi velkými akvárii s různými druhy ryb, nádrže s krokodýli, ještěrkami a jedovatými hady.
 • Pavilon goril obývají šimpanzi, kočkodam campbellův a ohromně zábavná rodinka guerézy angolské.
 • Africké šelmy jsou jedním z nejstarších pavilonů, kde jsou k vidění levharti, gepardi, pes hyenový, šakal, hyeny a další.
 • Expozice nosorožců umožňuje poznání o jak mohutná zvířata jde. V zimním období je lze spatřit v kryté expozici.
 • Pěší safari vedoucí po dřevěných lávkách mezi výběh žiraf, zeber, nosorožčů, velbloudů, hrochů a dalších jsou opravdu krásnou částí zoo.
 • Pavilon hrošíků je menší expozicí, která nám svým provedením přišla bohužel jako jedna z nejslabších.
 • Expozice surikat je podle zoo jednou z největších v Evropě. Na výběh navazuje malá krytá expozice.
 • Tropické bažiny a velké voliéry ptáků obývají plameňáci, čápi, volavky a další větší i menší ptáci.

Co se nám líbilo a co méně?

Nejvíce času jsme při naší (zimní) návštěvě strávili v pavilonu žiraf, kde jsme měli štěstí na jednoho z ošetřovatelů, který návštěvníkům rozdával pamlsky pro žirafy. Šlo tak o parádní zážitek pro děti i dospělé. Dále se nám také líbila procházka po lávkách v pěším safari a tropickém lese. Opravdu krásné prostředí bylo vytvořeno pro tučňáky brýlové ke kterým se dalo dostat až na dosah ruky. Na stejném místě je také krásná budova (Steak House), kde se lze najíst.

Míst kde se lze občerstvit je po zoo opravdu hodně. Při naší zimní návštěvě však byla pochopitelně otevřena jen některá občerstvení. Velice se nám pro děti líbila ohromná „prolézačka“ u východu, kde je mimo jiné možné dát si pizzu a klasické rychlé občerstvení (klobásy, smažák, knedlíky). Pokud máte chuť spíše na něco lepšího, doporučujeme u vchodu navštívit safari pivovar. Je tedy podle nás rozhodně z čeho vybírat.

Jak jsme zmínili již výše, moc se nám nelíbil pavilon hrošíků, který byl poměrně malý a podle nás nepříliš „zařízený“. Jako velké plus hodnotíme veliké parkoviště za Zoo, které je zdarma. Dejte si pozor a neparkujte na malém parkovišti naproti vstupu, které je soukromé a platí se tam tedy parkovné. Celkově se nám ZOO ve Dvoře Králové líbila více než ZOO v Liberci a tak se sem určitě v létě ještě vrátíme.


Výlet do ZOO Dvůr Králové byl opět parádní volbou! Naše další krátké i delší výlety s fotografiemi a krátkým popisem naleznete v rubrice – Výlety po ČR