Osvětlený dům Chotovice | Pardubický kraj

Již po několikáté jsme se v období Vánoc vydali za osvětleným domem v Chotovicích u Litomyšle, který každoročně v okolí Vánoc přitahuje mnoho návštěvníků z širokého okolí. Tento osvětlený dům a jeho okolní výzdoba byla poprvé uvedena do provozu v roce 2001. Osvětlení zde nebliká, pouze svítí, což spolu s hudbou vytváří klidnou vánoční atmosféru. Návštěvníci se mohou těšit na neuvěřitelnou kombinaci barev a světel, která vytvoří neopakovatelnou atmosféru. Kde zaparkovat a kdy se domek rozsvěcí?


Kde zaparkovat?

Provozovatel sám na svých webových stránkách vybízí k dodržování dopravních předpisů v obci. Neparkujte tedy na silnici 358/II mezi obcí Makov a Chotovice. Parkování je možné v dolní části obce směrem na Nové Hrady a to jak na silnici, tak u požární nádrže a místech méně nebezpečných. Určitě myslete při parkování na vjezdy, výjezdy od domů místních obyvatel. Předejdete tak zbytečným komplikacím.


Kdy se osvětlený dům Chotovice rozsvěcí?

Rozsvěcení probíhá každý den od 16:30 do 22:00 hodin od první adventní neděle až do Tří králů. Vstupné je dobrovolné. Po levé straně, blíže ke kostelu je stánek se svařákem a čajem pro návštěvníky. Můžete tak i tímto způsobem provozovatele osvětleného domu podpořit. Údržba veškerého osvětlení totiž není jen tak. Každý rok se většina sundá a kontroluje se, aby bylo zajištěno bezpečné a spolehlivé fungování světýlek i následující rok. V roce 2022 se počet žárovek, kterými je dům a okolí osvětleno zvýšil na 91 000 kusů. To bylo možné díky instalaci 421 trafostanic a téměř 35 km kabelů. Možná Vás to překvapí, ale spotřeba energie celého osvětlení činí pouhých 6,3 kWh, což je srovnatelné se spotřebou běžné vestavěné trouby. Výsledek každý rok stojí za to! Rádi znovu přijedeme.


Osvětlený dům Chotovice v období Vánoc byl příjemným zpestřením. Naše další krátké i delší výlety s fotografiemi a krátkým popisem naleznete v rubrice – Výlety po ČR