Srílanské rupie, smlouvání a ceny na Srí Lance

Srílanské rupie jsou tak krásné!

Srílanské rupie mají mezinárodní označení LRK, ale při zápisu cen se všude setkáte s označením Rs. Počítejte s tím, že jedna srílanský rupie se rovná +- 17 českým haléřům.

Mince jsou krásné, ale více mě oslovily různě barevné bankovky, které mají vždy nad hodnotou vyobrazeného nějakého ptáčka.

Hodnoty bankovek jsou 20, 50, 100, 500, 1 000, 2 000 a 5 000 Rs.

Hodnoty mincí 1, 2, 5, 10 Rs. plus centy se kterými jsem se téměř nesetkal.

Srílanské rupie, Srí Lanka rupie
Srílanské rupie, pár mi jich z cesty zbylo 🙂

Kde získat Srílanské rupie?

Bankomat Srí Lanka, výběr z bankomatu
Bankomat na vlakovém nádraží v Colombu.

Nejsnadněji získáte Srílanské rupie výběrem z bankomatu. Nejčastěji přijímané karty jsou Mastercard a Visa. Připravte se na to, že ne v každém bankomatu se Vám podaří vybrat. Nemusíte mít strach bankomatů je v turistických oblastech vždycky dost. Velice často jsou bankomaty umístěny v buňkách pod stálým dohledem kamer.

Jedinou „nevýhodou“ bývá maximální výběr z bankomatu 40 000 Rs. popř. méně pokud v něm není dostatek hotovosti a drobný poplatek (nejčastěji 100-200 Rs.). Nejčastěji vybíranou částku dostanete v bankovkách s nominální hodnotou 2 000 Rs. a poslední dva tisíce rupií v podobě (1000 + 500 + 4 x 100 + 50 +2 x 20 + 10 Rs.).

Pokud chcete mít alespoň nějakou hotovost hned při odletu, tak Vám doporučuji vzít si Eura nebo Dolary. Ty pak můžete bez problémů směnit v bance nebo zlatnictví a to po celé Srí Lance. 🙂


  POZOR NA SMĚNU PENĚZ PŘI VÝBĚRU V ZAHRANIČNÍM BANKOMATU a další rady, které se vyplatí přibalit na dovolenou | www.airbank.cz


Neustále smlouvejte!

Smlouvání na Srí Lance je zcela běžnou záležitostí, tak se nebojte a smlouvejte. Tedy alespoň kromě obchodů a restaurací, tam jsou ceny pevné. Jinak lze usmlouvat téměř vše. Od ubytování, přes nákup suvenýrů až po dopravu tuk-tukem nebo taxíkem. Já vždy začínal na polovině nabízené ceny na kterou jsem se stejně skoro nikdy nedostal :). Kolikrát jde v přepočtu jen o pár korun, ale člověka to nějak začne bavit.

Při dopravě tuk-tukem si doporučuji předem zjistit trasu na mobilu a pak nabídnou cenu 50 Rs. za 1 km. U taxíku se mi osvědčilo nechat ho objednat domácím na ubytování. Rozdíl v nabídce na delší trasu dělal i 2 000 Rs. Pokud jsem tu možnost neměl zase jsem hledal na mobilu. V Ella jsem se setkal s tím, že měli všichni taxikáři pevně danou cenu se kterou prý nemohou hýbat (12 000 Rs.). Nakonec se mi povedlo cenu po delším naléhání usmlouvat na 11 000 Rs. To ale asi bylo maximum resp. minimum 🙂   


Ceny na Srí Lance (leden 2017)

Jídlo a pití:

 • Balená voda 1l – 80 – 100 Rs.
 • Coca-cola 0,5l – 150 Rs.
 • Ovocný šejk – 300 Rs.
 • Pivo Lion 0,6l – 200 Rs.
 • Nudle s kuřecím masem – 280 Rs.
 • Sladkokyselé kuře s rýží – 420 Rs.
 • Curry na pláži v Mirisse – 300 Rs.
 • Ovocný šejk – 300 Rs.
 • KFC Snacker – 190 Rs.
 • KFC Twister – 520 Rs.

Jak běžně vypadá jídelní lístek na Srí lance?

Část jídelního lístku, rupie Srí lanka
Část jídelního lístku v Sigiriye

Památky a atrakce:

Doprava:

Ubytování:

 • Ella Adams View (nadstandardní pokoj s terasou a nádherným výhledem, vlastní koupelna, klima, lednice, snídaně) – 8 900 Rs.
Ubytování v Ella Adams view, cestopis Srí Lanka
Tato postel byla nejpohodlnější ze všech na Srí Lance!! 🙂
Ubytování v Ella Adams view, cestopis Srí Lanka
Skvěle udělaná terasa odkud je nádherný výhled na údolí…
Ubytování v Sigiriye, cestopis Srí Lanka
Naše super ubytování v Sigiriye
Sigiriya, cestopis Srí Lanka
Ten výhled se prostě neomrzí…
 • Kandy (malý pokoj s vlastní koupelnou, klima, snídaně) – 4 500 Rs.
Ubytování v Kandy, cestopis Srí Lanka
Miniaturní pokoj, ale za to velice čistý 🙂 Na přespání stačí…

První den cestopisu…

Náš první den na Srí Lance nestál za nic. Hned po opuštění letiště nás při cestě na rybí trh čekal šok a později velice nepříjemný zážitek. Vše se ale nakonec v dobré obrátilo… | Číst dále

 

Napsat komentář

*