3. DEN – DAMBULLA | Cestopis Srí Lanka 2017

Cestopis Srí Lanka – 3. Den Dambulla 

Třetí den začal poměrně dobře slušnou snídaní. Hned po snídani jsme odevzdali pokoj a hned na ulici si vzali tuk-tuk na autobusové nádraží. Měli jsme obavu jestli v té záplavě autobusů nalezneme ten správný, tak jsem poprosil řidiče a ten nám zajel přímo před autobus, který zrovna odjížděl do Dambully. Super bylo to, že se jednalo o soukromý minibus, který měl klimatizaci a téměř po cestě nezastavoval. Za necelé dvě hodiny jsme byli na místě. 


Trasa třetího dne na Srí Lance – Kandy -> Dambulla + Sigiriya:

Mapa Kandy - Dambulla - Sigiriya

  1. Kandy – autobusová zastávka (Goods Shed) – START
  2. Dambulla – autobusová zastávka
  3. Dambula Cave Temple + Golden Temple
  4. Regent Spice and Herbal Garden
  5. Sigiriya – CÍL

Kandy autobusové nádraží Goods Shed

Jak se dostat z Kandy do Dambully klimatizovaným autobusem?

Jakmile se dostanete na autobusové nádraží (Goods Shed Bus Stand – kousek od vlakového nádraží) stačí se vydat doprava na roh autobusového nádraží, kde se nachází pár menších obchůdků u kterých právě stojí klimatizované minibusy. Klimatizovaný minibus (ozn. 43) do Dambully odtud prý odjíždí každou půl hodinu. Cena za osobu činí 190 Rs

Kandy autobusové nádraží - Minibus z Kandy do Dambully, cestopis Srí Lanka
Minibus s klimatizací z Kandy do Dambully

Dambulla Golden Temple a Cave Temple

Hned při vstupu do areálu nás svou velikostí ohromila socha zlatého Buddhy. Velmi mile nás potěšil fakt, že se zde již neplatí žádné vstupné. Po chvilce kochání před Golden Temple jsme vyrazili na cestu ke Cave Temple.

Pokud máte krosny a nechcete je tahat nahoru jsou tu dvě možnosti. První z nich je uložení v restauraci u areálu za 150 Rs. My zvolili druhou variantu, kdy jsme krosny nechali u tuktukáře, který nás později odvezl do bylinkové zahrady a na ubytování do Sigiriyi (Vyšlo nás to na 1500 Rs.). V krosnách jsme nic cenného neměli a ostatní turisté to dělali obdobně, takže strach neměli. 

Dambulla Golden Temple, cestopis Srí Lanka
Dambulla Golden Temple

Cave Temple je několik za sebou umístěných skalních chrámů, které prý patří k nejzachovanějším na celé Srí Lance. Od roku 1991 je zapsán na seznamu světového dědictví UNESCO. V tomto komplexu chrámů se prý nacházé až 150 zpodobnění Buddhy. Na stěnách a stropu se nachází opravdu pěkně zachované a zrenovované malby z převážně 19. století.

Dambulla Cave Temple, cestopis Srí Lanka
Pohled na skalní chrámy – Cave Temple
Dambulla Cave Temple, cestopis Srí Lanka
Několik zpodobnění Buddhy v jednom z chrámů…
Dambulla Cave Temple, cestopis Srí Lanka
Moc se nám nahoře líbilo…

Za nás musím říct, že se nám to tu moc líbilo. Cesta nahoru trvala zhruba 30 minut, kdy se místy šlo po schodech. Po cestě nahoru jsem narazili hned na několik opic, které turisté fotili ostošest. Překvapilo mě kolik opravdu starých lidí tuto cestu zvládlo.

Těsně před samotným chrámem je umístěna úschovna bot, kde si můžete za 20 Rs. bez obav nechat obuv. Opět zde platí, že musíte mít zahalená ramena i kolena a být zutí.

Dambulla Cave Temple, cestopis Srí Lanka
Krásný výhled na okolí na cestě dolů…

Jakmile jsme dorazili dolů dali jsme si ovocný šejk na posilněnou. Ještě nás totiž čekala návštěva bylinkové zahrady a cesta do Sigiriyi, kde jsme měli sjednané ubytování. 


Bylinková zahrada – Regent Spice and Herbal Garden

Bylinková zahrada, cestopis Srí Lanka
To je on!!!

Na celé Srí Lance je hned několik bylinkových zahrad, které jsou „zcela“ zdarma. Nám je nabízeli už v Kandy, ale vždy jsme odmítli. V Dambulle jsme ale narazili na moc milého tuktukáře a tak jsme k návštěvě svolili.

Při čekání na průvodce jsme popíjeli spicy tea, kdy z ničeho nic se u nás objevil velká leguán. Strašně jsme se ho lekli. Přítelkyně vyjekla tak, že k nám hned řidič z parkoviště přiběhl s obavou co se nám stalo. Dost se nám smál a později i průvodce, kterému to hned barvitě vylíčil 🙂 …

Krátce poté jsme už s průvodcem vydali na prohlídku zahrady, kde jsme viděli jak roste vanilka, kardamon, zázvor a mnoho dalších bylinek a rostlin. Velice nás překvapilo, že dost názvů znal v češtině. Celou prohlídku jsem čekal, kdy přijde řada na mast, která odstraňuje chlupy. O prohlídkách v bylinkových zahradách jsem totiž četl v různých cestopisech už doma před cestou. Řada na tuto mast přišla úplně na konci. Musím přiznat, že to funguje. Dobrý měsíc jsem měl na noze hladoučké místo.

Bylinková zahrada, spicy garden, cestopis Srí Lanka
V bylinkové zahradě bylo vše krásně označeno…

Závěr prohlídky představovala masáž, kterou jsme vzhledem k času odmítli a prohlídka obchodu. Ze slušnosti jsme si zde koupili nějaký olej na vlasy, který nebyl tak drahý.

Celá návštěva je opravdu zdarma. Podstata tohoto podnikání je ta, že turisté něco přihodí za masáž a že si něco koupí. Samozřejmě s velkou marží. Obdobné výrobky prý lze koupit v některých obchodech a supermarketech. My jsme se po tom ale nepídili a peněz jsme nelitovali. Návštěva totiž stála opravdu za to 🙂


Ubytování v Sigiriye

Z bylinkové zahrady jsme jeli už poměrně unavení na ubytování, které jsme měli v nedaleké Sigiriye. Cesta tuktukem trvala asi 20 minut a my se kochali nádherným prostředím. Ubytování jsme měli zařízené na okraji Sigiriyi s výhledem na Lví skálu. Fotky na Booking nelhali. Byla to nádhera. Hned po příjezdu jsme si dali kávu ve vyvýšeném altánku se super výhledem. Stačilo 10 minut na to abychom změnili plány…

Sigiriya, cestopis Srí Lanka
Není to nádhera?!!!

Tady chceme zůstat déle! Velká klika byla, že majitelé měli zítra jeden volný pokoj. Jen kvůli tomuto výhledu jsme zrušili plán navštívit Polonnaruwu. Do teď toho nelitujeme. Fakt jsme si to tady moc užili…


Jak vypadalo naše ubytování v Sigiriye?

Co Vám budu povídat… Vypadalo a bylo super! 🙂 Všude čisto, neděravé moskytiéry a před vchodem do pokoje křesla s výhledem na Lví skálu. Majitelé jsou mladí učitelé, kteří mají jedno dítě. Pan Danushka vyučuje kreslení a jeho manželka zpěv. Při naší návštěvě navíc mají v péči nemocné štěně bratra Danushky. Vedle na zahradě v současnosti budují další příbytek, který bude taktéž poskytovat nádherný výhled na Lví skálu. Na výsledek jsem zvědavý, ale zřejmě si ještě počkáme. Jejich dva dělníci toho přes den moc neudělali. 🙂

Ubytování v Sigiriye, cestopis Srí Lanka
Naše super ubytování v Sigiriye

Co jsme tento den ochutnali?

Sigiriya jídlo, cestopis Srí Lanka
Nudle s kuřecím masem v příjemném bistru u silnice…

U snídaně jsme ochutnali hned několik druhů ovoce. Zejména papáju, ananas a malé banány. Mně zde velice zachutnal džus z papáji, tak že jsem si ho dal na Srí Lance později ještě několikrát.

Největší peckou dnešního dne byl ale „Hot spicy tea“ v bylinkové zahradě. Jde o čaj z kardamonu, skořice, hřebíčku, zázvoru, anýze, kmínu a koriandru. Nechutnalo to zle, ale v tom vedru…

Na večeři jsme zašli do bistra u silnice, kde sedělo poměrně hodně turistů – známka kvality :). Tam jsme si dali výborné nudle s kuřecím masem. Lepší jsme na Srí Lance neochutnali!


Následující den cestopisu…

Dnešní den byl super! Už teď Vám můžu prozradit, že další den byl snad ještě lepší. Po snídani jsme se vydali na Pidurangalu, horu, která se nachází hned naproti Lví skále. Trošku jsme zabloudili a narazili jsme na… | Číst dále

Napsat komentář

*