4. DEN – SIRIGIYA | Cestopis Srí Lanka 2017

Cestopis Srí Lanka – 4. Den Sigiriya

Ráno čtvrtého dne začalo parádně. Chutná snídaně, výborná káva a překrásný výhled na rýžová pole a Lví skálu z altánu na zahradě. V tu chvíli jeden z místních opravoval kanálky, které přivádí vodu do rýžových polí. Překvapilo mě, že v rozmáčené hlíně a vodě chodil bos. Já bych se bál hadů 🙂 

Dnes náš čekal pouze výstup na Pidurangalu, skálu která poskytuje parádní výhled na celou Lví skálu. Původně jsme chtěli vyrazit na svítání, ale nakonec jsme se rozhodli, že si ráno užijeme tady.

Sigiriya, cestopis Srí Lanka
Vyvýšený altán u rýžového pole…
Sigiriya, cestopis Srí Lanka
Nemohli jsme se tohoto pohledu nabažit! 🙂

Trasa čtvrtého dne na Srí Lance – Sigiriya:

Mapa Sigiriya, cestopis Srí Lanka

  1. Sigiriya – ubytování – START
  2. Pidurangala Temple + Pidurangala Rock
  3. Jezero v Sigiriye – CÍL

Vyrážíme na Pidurangalu…

Ještě rychle balíme pár věcí do batohu a před 9. hodinou vyrážíme na cestu. V našem oblíbeném bistru ještě kupujeme 3l chlazené vody. Za chviličku přicházíme k odbočce, která směřuje k Lví skále a Pidurangale. Místní pán sedící na zídce vlevo nás ještě ujišťuje, že jdeme správně 🙂

Pidurangala, Sigiriya, cestopis Srí Lanka
Cesta k Lion Rock a Pidurangala Rock…

Pokud se vydáte také na Pidurangalu musíte v podstatě obejít Lví skálu a její vodní kanály. U nich se nachází upozornění, že ve vodě mohou být krokodýli. My jsme opravdu jednoho malého viděli, ale až při cestě zpět.

Lion Rock, Pidurangala, cestopis Srí Lanka
Vodní příkop u Lion Rock…

Před výstupem na Pidurangalu musíte zaplatit vstupné 500 Rs. Jde v podstatě o vstupné do Pidurangala Temple. Na chvíli se tedy zouváme a jdeme si tento chrám prohlédnout. Pokud by jste se vydali při svítání, žádné vstupné se prý neplatí. 

 

Pidurangala Temple

Pidurangala Temple je menší chrám, který z venku vypadá velice chudě. Opak je ale pravdou. Uvnitř je bohatě zdoben freskami zobrazující buddhistické postavy. V zadní místnosti se nachází obří ležící Buddha. My se zde zdržíme pouze chvíli. Už se moc těšíme nahoru.

Pidurangala Temple, cestopis Srí Lanka
Pidurangala Temple
Pidurangala Temple, cestopis Srí Lanka
Uvnitř v Pidurangala Temple

Pidurangala Rock – levná alternativa k Lion Rock

Cestu na Pidurangalu nám doporučilo hned několik místních a pár kamarádu co zde také byli. Lví Skála vypadá moc hezky, ale vstupné 4 500 Rs.* za osobu nám už přišlo dost přepálené. *V červenci 2017 je cena už dokonce 5 000 Rs. a stále nelze vstupné platit kartou! Raději jsme si jí prohlédli v jednom z dokumentů a hlavně z Pidurangaly. Cesta nahoru není příliš náročná, místy se jde po pěšině a místy po kamenných schodech. Je nám horko, ale cesta jinak příjemně utíká. Stále je totiž na co se dívat! 🙂


Krátce ke Lví skále… Doteď se přesně neví k jakému účelu sloužila. Někteří tvrdí, že sloužila čistě jako opevnění. Druzí zase, že se jedná o palác neřesti vzhledem k četnosti maleb hojně obdařených žen. Do dnešní doby se prý dochovalo pouze pár maleb. Především kvůli mnichům, které malby rozptylovaly. Ti totiž ve středověku měli na Lví skále chrám.


Krátce před vrcholem jsme narazili na ležícího Buddhu jehož stáří se odhaduje až na 1 400 let. Jeho trup a hlava je dostavěna z cihel protože byl v minulosti značně poškozen. Vedle se nachází ruiny dřívějších obydlí, kde jsme si alespoň udělali přehled o velikosti dřívějších příbytků.  

Pidurangala Rock, cestopis Srí Lanka
Ležící Buddha na Pidurangala Rock
Výstup na Pidurangalu, cestopis Srí Lanka
Výstup na Pidurangalu

Těsně před samotným vrcholem je třeba trochu sil k vyškrábání se přes několik velkých kamenů, ale není to nic strašného. Turisté si zde navzájem dost pomáhají. Já jsem tu pomáhal jedné starší turistce z Irska s obřím fotoaparátem. Její manžel však i přes naléhání zůstal čekat pod těmito balvany. Myslím, že udělal velkou chybu. Kdo ví, třeba ho později přemluvila 🙂

Nahoře nás překvapil opuštěný pes. Do teď vůbec nechápeme jak se tam přes ty balvany mohl dostat. Na jinou možnou cestu jsme totiž nenarazili.

Zřejmě si říkáte jaké to asi bylo nahoře? Co Vám budu povídat… Byla to pecka! Vyšlo nám počasí takže jsme viděli opravdu daleko. Hlavním bodem všech turistů však byla majestátní Lví skála.

Pidurangala Rock, cestopis Srí Lanka
Nádherný výhled na Lví skálu z Pidurangala Rock

Procházka k jezeru „za humny“ 

Sigiriya, cestopis Srí Lanka
Cesta k jezeru…

Po dobré večeři jsme se vydali za humny našeho ubytování k jezeru kam se chodí místní koupat. Cesta vedla po krásné červené pěšině mezi rýžovými poli, kde jsme po celou dobu nepotkali ani živáčka.

V jezeře se opravdu místní chlapci koupali přičemž po sobě házeli špinavou PET lahví. Globalizace stojí v tomhle za … Místní tu bohužel s podobným odpadem zacházet neumí. Což je velká škoda. Bohužel sem všechny ty plastové obaly přišly moc rychle. Výsledkem pak je to, že i vzdělaní lidé jako učitelé pálí plasty pohozené u palmy… Tím se teď ale na chvíli nebudeme trápit a vychutnáme si ten luxusní výhled! 🙂

Sigiriya, cestopis Srí Lanka
Jezero „za humny“ v Sigiriye

Následující den cestopisu…

Následující den nás čeká cesta zpět do Kandy, kde jednu noc přespíme a vydáme se dále. Opět vlakem, tentokrát do horského městečka Ella po jedné z nejkrásnějších železničních cest na světě. Uhodnete co se nám ráno znovu přihodilo?! | Číst dále

Napsat komentář

*