1. DEN YORK | Cestopis Anglie

York, město s římskou a vikingskou minulostí

York, hlavní metropole známého hrabství Yorkshire ležící na soutoku řek Ouse a Foss na severu Anglie. Právě sem jsme vyrazili zejména za památkami římské i vikingské minulosti. Toto město bylo hlavním střediskem jak Římanů, tak i Vikingů za jejichž působení neslo název Jórvik.

Den začínáme u vlakového nádraží, kde leží také muzeum s největší sbírkou lokomotiv na světě – National Railway Museum, které má ale otevřeno až od 10:00 a tak směřujeme k nejvýznamnější památce Yorku – katedrále York Minster. Po cestě ke katedrále míjíme Memorial Gardens, což je menší park s křížem uprostřed, který představuje památník světových válek. Ihned za řekou procházíme park Museum Gardens, kde se nachází hned několik muzeí. My však jejich návštěvu neplánujeme a tak pokračujeme dále. Po chvilce již přicházíme ke katedrále York Minster.

 

York Minster

Tato katedrála se řadí mezi největší gotické katedrály v Evropě a její oficiální název je Katedrála a metropolitní kostel Svatého Petra. Na tomto místě stál v roce 627 dřevěný kostel, který byl rychle postaven k pokřtění krále Edwina. Kostel byl však v tomto místě stavěn hned několikrát a to kvůli požárům, kterého zachvátily. K současné podobě začal být stavěn zhruba ve 13. století, kdy během několika dalších stoletích byl ale opravován, upravován a rozšiřován. 

York Minster - York - cestopis Severovýchodní Anglie
York Minster

 

The Shambles, Příčná ulice

The Shambles je název pro velice starou ulici s malými obchůdky, která získala na popularitě hlavně díky filmu Harry Potter. Tuto uličku jsme si prošli hned několikrát, protože se nám tam moc líbilo a krásně to tam vonělo. Některé domy se v této ulici datují až ke 14. století, kdy ještě v této ulici podnikalo hned několik řezníků. Dnes tu žádného nenajdete, ale na některých domech jsou stále k vidění háky na které řezníci maso věšeli.

The Shambles, příčná ulice - York - cestopis Severovýchodní Anglie
Příčnalice, Příčná ulice, The Shambles…

Nedaleko od této ulice, po cestě k Jorvik Viking Centre jsme narazili na venkovní stánek s párky v rohlíku a cibulí, musím říct, že jsem lepší ještě nejedl. Pokud na stánek také narazíte, určitě ochutnejte…

 

Jorvik Viking Centre

Toto muzeum a jedna z hojně navštěvovaných turistických atrakcí v Yorku je jak už z názvu vyplývá věnovaná Vikingům. Kromě zachovalých artefaktů je zde k vidění běžný život vikingů, který ukazují pohybující se figuríny. Návštěvníci muzea jsou v této části vozeni v šestimístných boxech. Všechny figuríny jsou moc hezky zpracovány a navíc je vše doplněno o různé zvuky a hudbu. Centrum není moc velké a tak nám prohlídka velice rychle utekla. Poté už jsme směřovali k nedalekým městským hradbám.

Jorvik Viking Centre York - cestopis Severovýchodní Anglie
Jorvik Viking Centre York, nebylo to tam špatné…

 

Clifford´s Tower

Po cestě ještě míjíme Cliffordovu vež, které se přezdívá Muffin. Tuto věž nechal postavit vystavit Vilém Dobyvatel. Zhruba do 13. století byla tato věž dřevěná, později jí Jindřich III. nechal přestavět do současné podoby a to z vápencových bloků. V minulosti sloužila zejména jako vězení, ale později představovala základnu monarchistů. Dnes je přístupná veřejnosti, ale my jsme její návštěvu vynechali. Čekala nás ještě dlouhá procházka po hradbách okolo města a hlavně návštěva muzea lokomotiv.

Clifford tower York - cestopis Severovýchodní Anglie
Muffin 🙂 Clifford tower

 

National Railway Museum

V tomto muzeu je k vidění více než 100 lokomotiv v původním nezměněném stavu a mnoho dalších exponátů se železnicí souvisejících. Dříve tato budova sloužila jako depo blízkého vlakového nádraží. My jsme zde prolezli snad všechny vystavené vagóny a nejvíce času jsme strávili u velkého modelu krajiny, vláčků a automobilů. Kromě toho všeho se nám líbily průřezy některých motorů s jejich vysvětlením. Pokud budete mít možnost určitě návštěvu nevynechejte. Otevřeno je od 10 do 18:00 a vstup je zdarma

Muzeum lokomotiv York - cestopis Severovýchodní Anglie
Velká paráda v muzeu lokomotiv!!

Muzeum lokomotiv York - cestopis Severovýchodní Anglie

Muzeum lokomotiv York - cestopis Severovýchodní Anglie


Yorkshire pudding - York - cestopis Severovýchodní Anglie

Co stojí za to v Yorku ochutnat?

Pokud budete mít možnost zastavte se ochutnat místní specialitu, kterou je Yorkshirský pudink. Ten však nemá s našim pudinkem nic společného. Jde spíše o typickou místní přílohu z upečeného těsta (hladká mouka, mléko, vejce a sůl) nejčastěji k roast beefu. Může se však také připravit nasladko například se zmrzlinou a ovocem.

Právě v Yorku jsme k snídani dostali také tzv. Black pudding. Měl podobu černé placky a chuťově nám připomínal jelito. Ten Vám doporučit nemohu, neboť nám vůbec nechutnal. 🙂


Následující den cestopisu…

Další den byl věnován návštěvě národního parku Yorshire Dales resp. Jeho části Malham – vodopád Janet´s Foss a Gordole Scar, vápencový útvar z Harryho Pottera Malham Cove . K tomu jsme navíc navštívili ruiny Bolton Abbey ležící sev… | Číst dále

 

Napsat komentář

*