Cestopis Paříž 3. Den
Třetí a poslední den jsme strávili v okolí kopce Monmartre, Moulin Rouge a na závěr dne nás čekala projížďka po Seině. Nejvíce času jsme strávili přímo na Monmartre, kde byla naše první zastávka. Čekat tam můžete spoustu umělců a prodejců před bazilikou Sacré-Cœur, ale také dobré jídlo od místních stánkařů.
Cestopis Paříž – trasa třetího dne:
- Bazilika Sacré-Coeur – START
- Place du Tertre
- Place Dalida
- Place Marcel Aymé
- Moulin Rouge
- Place Pigalle – CÍL
Bazilika Sacré-Cœur
Bazilika Sacré-Cœur je římsko-katolický kostel vybudovaný v 19. století z bílého kamene na samotném vrcholku kopce Monmartre. Má půdorys řeckého kříže a čtyři kupole různých velikostí. Jeho výstavba byla dotována z národní sbírky do které se zapojilo téměř 10 miliónů lidí.
Nám se zde moc líbilo a tak jsme chvíli poseděli na zábradlí u schodů před bazilikou, kde zpíval a hrál na kytaru nadaný umělec. Níže předváděl své dovednosti s míčem jiný umělec jehož vrcholným číslem bylo vylezení na místní osvětlení za stálého kopání do míče.
O chvíli později jsme se zastavili u jednoho z přilehlých stánků, kde jsme si dali celrovo-mrkvovou polévku s krutónky, která nás příjemně zahřála. Naše kroky pak pomalu vedly k náměstí umělců.
Cestopis Paříž – Na co si dát v okolí Montmartru pozor?
Určitě si dejte pozor na podepisování různých peticí apod. nejčastěji se jedná o podvodníky, kteří po Vás pak budou chtít peníze. Ve skutečnosti totiž podepisujete úplně něco jiného ačkoliv dokument vypadá seriózně s hlavičkou EU apod.. Dále jsme se setkali s tím, že Vám někteří jedinci zdarma uváží ručně vyráběný náramek. Samozřejmě ho pak chtějí zaplatit a vy nemáte šanci ho rozvázat…
Náměstí umělců
Na náměstí umělců (Place du Tertre) prodávají malíři své obrazy turistům, můžete se zde nechat namalovat, ale my jsme tuto možnost nevyužili. Náměstí není nikterak velké a tak má toto místo zvláštní kouzlo. Určitě se zde zastavte… Odtud jsme směřovali okolo domu, kde žila a spáchala sebevraždu zpěvačka Dalida k soše muže, který uměl procházet zdí.
Muž, který uměl procházet zdí
V nenápadné uličce (Place Marcel Ayme) je v jedné stěně umístěna socha z roku 1934, kterou vytvořil Jean Marais k povídce od Marcela Aymé o panu Dutilleul. Ten měl zvláštní schopnost procházet jakoukoli stěnou. Své schopnosti hojně využíval při vykrádání klenotnictví, čímž se stal jedním z nejhledanějších zločinců v Paříži. Přátelé mu však nevěřili, že hledaným je právě on a tak se jednou nechal dobrovolně zatknout. Své schopnosti nadále využíval a tak vždy večer z věznice skrz zeď odešel.
Jednou se však rozhodl, že už se nevrátí a změní svou podobu. To se mu podařilo a v té době začal navštěvovat jednu vdanou paní, kterou manžel doma zamykal když nebyl doma. Při jednom z jeho mnoha úniků skrz zeď však jeho schopnost přestala fungovat a on zůstal napůl uvězněný v kamenné stěně. Odtud jsme úzkými uličkami šli k velice známému Moulin Rouge.
Moulin Rouge
Moulin Rouge je známý francouzský kabaret na Boulevard de Clichy ve čtvrti Pigalle pod Monmartrem. Vystupovala zde celá řada světových umělců jako například Frank Sinatra nebo Édith Piaf. Nejdříve v tomto kabaretu tanečnice tancovali tanec tzv. kankán při kterém přednožovaly. Později se na tomto místě konaly operety a dokonce se zde promítaly i filmy. Budova Moulin Rouge má na střeše červený mlýn jako symboliku historického Monmartru na kterém jich byla celá řada.
Co jsme třetí den v Paříži ochutnali?
Tento den jsme kromě výborného pečiva také ochutnali několik dobrot z místní cukrárny (pâtisserie), kde kromě již dříve zmiňovaných makronek mají velkou spoustu všemožných dortíků a zákusků.
Musím uznat, že vše tam bylo perfektně připravené a v chladící vitríně naaranžované. My jsme ochutnali tartaletku s ovocným krémem a jeden karamelový dort. Nemělo to chybu, tedy až na tu cenu…
Projížďka lodí po Seině
Na závěr dne nás čekala projížďka po Seině. Byla už tma a na lodi slušně foukalo, ale stálo to za to. Měli jsme štěstí a zrovna když jsme jeli v blízkosti Eiffelovy věže začala nádherně blikat. Kousek od ní mě překvapila malá socha Svobody o které jsem neměl vůbec zdání. Tu prý věnovali Francouzi žijící v USA k příležitosti 100 let od Velké francouzské revoluce. Dokonce jí vytvořil stejný autor, který tvořil tu v New Yorku. Touto projížďkou naše návštěva Paříže definitivně skončila.
Závěr a předchozí dny cestopisu:
Paříž se nám moc líbila a vzhledem k tomu, že nám bylo pod 25 let, tak nás návštěva nepřišla až tak draho. S klidným srdcem Vám mohu návštěvu Paříže doporučit. Pokud jste neviděli předchozí dny tohoto cestopisu, určitě se podívejte – 1. den cestopis Paříž a 2. den cestopis Paříž