2. DEN PAŘÍŽ | Přes Silvestra

Cestopis Paříž 2. Den

Tento den byl věnován převážně návštěvě muzea Louvre, které určitě znáte díky filmu Šifra mistra Leonarda s Tomem Hanksem. Pokud se do muzea také chystáte vyčleňte si na něj alespoň půl dne, protože je obrovské. My jsme zde strávili cca 6 hodin s tím, že jsme navštívili vše co jsme chtěli – Malbu Mona Lisy, Poslední večeře a zhruba tři ze sedmi oddělení. Kromě toho jsme tento den dále navštívili nedaleké centrum Pompidou a vyhlášené muzeum parfému Fragonard.


Trasa druhého dne v Paříži:

Mapa Paříž

 1. Centrum Pompidou – START
 2. Muzeum Louvre
 3. Muzeum Parfémů
 4. Náměstí Svornosti
 5. Vítězný oblouk – CÍL

Centrum Pompidou

První zastávka dnešního dne byla u kulturního centra a muzea Pompidou (Centre national d’art et de culture Georges-Pompidou), které je známé díky venkovní konstrukci připomínající různě barevné lešení. Ve skutečnosti však barvy slouží k odlišení potrubí dle účelu – modré trubky jsou klimatizační, zelené vodovodní, žluté elektrické vedení a červená souvisí s přesunem osob např. výtahy.

Centrum Pompidou
Centrum Pompidou
Centrum Pompidou
Centrum Pompidou

Muzeum Louvre

Muzeum Louvre (Palais du Louvre) je umístěno v komplexu sídla francouzských králů. Název Louvre pochází od zámku, který na tomto místě dříve stál obklopený lesem s názvem Louverie. Poté co se zneklidnění panovníci pro své bezpečí odstěhovali z Paříže zde bylo sídlo úředníků a umělců. Muzeum jako takové zde bylo otevřeno v 18. století, kdy zde bylo vystavováno mnoho děl, které byli ukořistěné v zahraničí francouzskými vojsky.

Louvre
Nádherný muzejní komplex Louvre

Mezi nejnavštěvovanější prostory muzea patří místnost s malbou Mona Lisy a Poslední večeře. Připravte se na nekončící hlouček návštěvníků dychticí po fotografii. Velkým překvapením z celého muzea pro mě byla velikost obrazu Mony Lisy, který je ve skutečnosti poměrně malý – 77 cm x 53 cm. Vždy jsem si tento portrét představoval mnohem větší.

Paříž - cestopis, Mona Lisa
Mona Lisa
Poslední večeře, Louvre
Obraz Poslední večeře

Muzeum je do dnešní doby neustále rozšiřováno a v současnosti ho tvoří 7 oddělení: * zdroj: http://www.louvre.fr/en

 • Egyptské starožitnosti
 • Stará Orientální a Antická keramika
 • Řecké a Římské starožitnosti
 • Malby a kresby – 13.- 19. století
 • Skulptury středověku, renesance a Moderní doby
 • Malé umělecké předměty světové historie
 • Námořnické předměty
Paříž - cestopis, Uvnitř Louvre
Muzeum Louvre – Egyptské starožitnosti

My jsme si prošli především oddělení Egyptské starožitnosti, kde jsou k vidění sarkofágy a dokonce i staré sloupy či hrobky. Další oddělení které jsme navštívili bylo věnováno staré Orientální a Antické keramice, které jsme spíše jenom „proběhli“. Co se nám ale moc líbilo byly Římské a Řecké starožitnosti. Muzeum je opravdu rozsáhlé a není téměř v lidských silách ho prohlédnou celé za jeden den.

Paříž - cestopis, Louvre uvnitř
Muzeum Louvre – Římské a Řecké starožitnosti

Muzeum Parfémů

Další zastávkou bylo muzeum parfémů (Musée du Parfum Fragonard) ve kterém Vám představí celý postup při výrobě parfémů, různé ingredience a jako bonus si zde můžete některé parfémy zakoupit za výrobní ceny. Zhruba od 14. století Paříž a celkově i Francie získávala stále více na významu, díky svým parfémům ze speciálně pěstovaných rostlin. Největší rozmach je však spojován se 17. stoletím za vlády Ludvíka XV.

Po zhruba hodině a půl návštěvy jsme „vyvonění“ pokračovali dále, tentokrát k náměstí Svornosti.

Muzeum parfémů Fragonard
Muzeum parfémů Fragonard

Náměstí Svornosti

Náměstí Svornosti (Place de la Concorde) bylo původně vybudováno na oslavu krále Ludvíka XV, postavena zde byla i jeho socha, ale ta byla během Francouzské revoluce roztavena. Nahradila jí gilotina, která popravila více než 1000 lidí včetně Ludvíka XVI a jeho manželky Marie Antoinetty. Současnou podobu náměstí dostalo v první polovině 19. století. Nachází se zde velký obelisk a krásné fontány v římském stylu.

Odtud jsme šli k Vítěznému oblouku po snad nejznámějším bulváru v Paříži, kterým je Avenue des Champs-Élysées. Při naší návštěvě ještě byla vánočně ozdobena a to byla opravdu pecka. Moc se nám to líbilo.

Paříž - cestopis, Avenue des Champs-Élysées
Večer na Avenue des Champs-Élysées

 

Vítězný oblouk

Vítězný oblouk (Arc de Triomphe de l’Étoile) nechal vybudovat Napoleon Bonaparte na počest vítězství v Bitvě tří císařů (Bitva u Slavkova). Na přední a zadní straně se nachází čtyři sousoší tzv. basreliéfy, které připomínají významné události. Další se pak nachází výše na všech čtyřech stranách oblouku. V současnosti se uvnitř nachází malé muzeum a na střeše je malá vyhlídková terasa. Její návštěvu jsme však vynechali. 

Vítězný oblouk
Pohled zespodu na Vítězný oblouk

Co jsme druhý den v Paříži ochutnali? 

Paříž - cestopis, pečivoHned ráno jsme se zastavili na snídani v menší pekárně nedaleko od našeho ubytování. Dali si zde pravý francouzský máslový croissant (foto) a Pain au chocolat (foto), což je taková rolka z listové těsta ve které jsou kousky čokolády. Moc nám to chutnalo, od té doby jsem na lepší croissant nikde nenarazil. Kdo umí, ten umí…

K svačině jsme si s sebou vzali jednu čerstvě upečenou bagetu a ve vedlejším obchůdku jsme si koupili šunku. Oběd jsme vynechali, ale co jsme určitě nemohli vynechat byly makronky. Ty jsme si koupili v opravdu moc hezkém obchůdku v Louvre. Jeden kus tam vyšel myslím na 2 eura, ale musím uznat, že to za to stálo. Rozplývaly se na jazyku.

Cestou na ubytování jsme si ještě koupili krabičku různých sýrů a francouzskou bagetu, která byla tentokrát moc hezky zabalena do hnědého papíru a převázána obyčejným provázkem. Taková drobnost a jak to vypadá hezky…


Následující den cestopisu…

Dnešní návštěva centra Paříže u Vítězného oblouku končila a my se metrem vydali zpět na ubytování. Před 12. večer jsme se vydali podívat se na kopec Monmartre jestli náhodou nezahlédneme alespoň nějakou tu rachejtly, když byl jakýkoli větší ohňostroj zakázán. Silvestr bez rachejtlí? Není to ono, ale co se dalo dělat… Další den nás čekala návštěva nejvyššího položeného místa Paříže, Montmartru a baziliky Sacré-Cœur. Následně Moulin Rouge, přilehlé okolí a na závěr nás čekala… | Číst dále


Napsat komentář

*