2. DEN YORKSHIRE DALES | Cestopis Anglie

Yorkshire Dales je velký národní park o rozloze 1770 km² v severní Anglii, který svou krásou vybízí k delším pěším tůrám. Procházky jsou zde opravdu nádherné, všude okolo jsou zelené kopečky s kamennými zídkami, mokřiny a vřesoviště. Místy teče voda z kopců a vytváří tak malé říčky, jezírka a vodopády. Téměř na každém kopci můžeme vidět pasoucí se ovce.

Chata -Yorkshire Dales - cestopis Severovýchodní Anglie
Tahle fotka se povedla… Yorkshire Dales

Je tu krásně, ale podmínky pro život jsou tu poměrně drsné a tak zde žije stále méně obyvatel. Největší odliv obyvatel nastal v době, kdy se zde přestalo těžit olovo. Z původních stovek tisíc obyvatel jich dnes zde žije necelých 20 tisíc.

My jsme se vydali na kratší tůru po Malham Landscape Trail. Pokud budete mít možnost určitě park navštivte, ne nadarmo patří k nejkouzelnějším národním parkům v Anglii.

 

Malham Landscape Trail

Vycházíme z vesničky Malham, kde přecházíme přes potok Gordale Beck podél něhož směřujeme k vodopádu Janet´s Foss. Traduje se, že za tímto vodopádem žije v malé jeskyňce královna víl, Janet (někdy Jennet). Odtud tedy má tento vodopád přívlastek Janet´s. Foss pak pochází ze skandinávie a znamená vodopád. Nedaleko za vodopádem se cesta rozděluje. Můžete se vydat 1. na okružní tůru přes soutěsku Gordale Scar (obr. dole) a Malham Tarn k cíli, který představuje vápencový útvar Malhame Cove. Připravte se, že Vás čeká zhruba 12 km chůze a menšího lezení. 2. Pokud se však vydáte vlevo, zhruba za 5 km dorazíte hned k Malhame Cove.

Chaloupka Yorkshire Dales - cestopis Severovýchodní Anglie
Tahle taky 🙂 Yorkshire Dales
Pole v Yorkshire Dales - cestopis Severovýchodní Anglie
Ohraničená políčka v Yorkshire Dales

 

Malham Cove

Malham Cove je zhruba 80 metrů vysoký a 300 metrů široký vápencový útvar. Jakmile dorazíte nahoru ocitnete se na místě, které je tvarováno po tisíciletí zejména v době tání ledovců, kde se přímo tudy valily hektolitry vody spolu s odneseným kamením. Je to nádhera. Milovníci Harryho Pottera určitě poznají, že se zde natáčela první část sedmého dílu.

Malham cove pohled Yorkshire Dales - cestopis Severovýchodní Anglie
Skalní útes z Harryho Pottera… Malham cove
Malham Cove Yorkshire Dales - cestopis Severovýchodní Anglie
Na vrchu Malham Cove

Na tuto trasu můžete vyrazit kdykoli, ale je potřeba být přichystán na nepříznivé počasí. To se zde zejména na jaře a podzim velice rychle mění. Za nepříznivého počasí se přes Gordale Scar nedá projít (delší trasa, výše uvedená).

Vodopád Yorkshire Dales - cestopis Severovýchodní Anglie
Vodopád v Yorkshire Dales

Soutěska Yorkshire Dales - cestopis Severovýchodní Anglie


Jak se dostat do vesničky Malham?

Přímo na místo jedině vlastním autem, nebo vlakem do města Skipton a následně autobusem (č.211) do Malham. Ten by měl jezdit celoročně od pondělí do pátku.

mapa York - Malham


Bolton Abbey

Při cestě zpět do Yorku jsme navštívili ruiny augustiánského opatství z něhož se dochoval St. Mary´s Church. Jde o velice rozlehlý areál s několika kilometry stezek u břehu řeky Wharfe. Přes tu můžete zkusit přeskákat po tzv. Stepping Stones – kameny, které vedou přes řeku na druhou stranu řeky. My jsme se vydali na kratší procházku okolo. Po cestě jsme narazili hned na několik kmenů stromů ve kterých bylo zaraženo velké množství mincí. Později jsme se dozvěděli, že jde o pověru která tvrdí, že co se do stromu vloží, to se několikanásobně vrátí. Já tam bohužel nenechal ani penci…

Kostel v Bolton Abbey - cestopis Severovýchodní Anglie
Ruiny kostela v Bolton Abbey

Bolton Abbey - cestopis Severovýchodní Anglie

Kmen stromu v Bolton Abbey - cestopis Severovýchodní Anglie
Kolik se do stromu vloží, tolik se několikanásobně vrátí…

Následující den cestopisu…

Následující den začínal projížďkou parním vlakem z Pickeringu skrze krajinu plnou vřesovišť do filmového vlakového nádraží u Bradavic z Harryho Pottera. Odtud jsme se vydali do nedalekého přístavního města Whitby, odkud na své plavby vyplouval známý mořeplavec… | Číst dále

Napsat komentář

*