3. DEN WHITBY | Cestopis Anglie

Projížďka parním vlakem do Goathland

Hned na začátek musím říct, že projížďka parním vlakem stála opravdu za to. Trať vede krásnou krajinou tvořenou řadou vřesovišť do kterých vítr foukal páru z naší lokomotivy. Vlakem prochází stařičký průvodčí v dobovém oblečení, který se ochotně nechává s turisty fotit. Jakmile jsme dorazili do Goathlandu ocitli jsme se téměř ve scéně, kdy Hagrid čeká na Harryho Pottera právě na tomto nádraží. Nádraží je maličké, ale naleznete tu spoustu věcí, které si prostě musíte vyfotit. Od starých aut, motorky až po staré nádoby na mléko. 

Goathland je malá vesnička zhruba s 500-ti obyvateli, kde kromě zmíněného nádraží a několika obchůdků se suvenýry nic dalšího není. Po prohlídce vesničky naše cesta směřovala k rybářskému městu Whitby.

Parní vlak - Whitby- cestopis Severovýchodní Anglie
Vystupujeme z parního vlaku v Goathlandu
Zastávka Goathland - Whitby- cestopis Severovýchodní Anglie
Kde sakra čeká ten Hagrid?.. Vlaková zastávka Goathland

 

Whitby

Whitby je rybářské město ve kterém se učil námořním dovednostem James Cook, který odtud později vyplouval na objevitelské plavby. Při první plavbě zmapoval Nový Zéland a několik dalších ostrovů u Austrálie. Při druhé plavbě se dostal až k jižnímu polárnímu kruhu po kterém se plavil od Afriky až k Novému Zélandu. Třetí plavba vedla opět okolo Afriky, Nového Zélandu až na Hawaijské ostrovy. Zde však zahynul při boji s domorodci.

Whitby- cestopis Severovýchodní Anglie
Luxusní výhled na celé městečko Whitby

Na svém významu město získalo také díky zakomponování Whitby Abbey do děje Drákuly. Ruiny Whitby Abbey můžete vidět na samotném vrcholu města, který poskytuje nádherný výhled na celé město a plující lodě. ( Stačí vyběhnout 199 schodů 🙂 ) Na jedné z lodí jsme se dokonce svezli podél pobřeží, byla to replika jedné z cookových lodí. Plavba trvala necelých 45 minut. Hodně foukalo a tak nám byla docela zima, ale jinak to bylo super.

Whitby Abbey na vrcholu města - Whitby- cestopis Severovýchodní Anglie
Whitby Abbey na vrcholu města

Ve městě Whitby také můžete navštívit muzeum věnované právě Jamesu Cookovi, které se nachází na nábřeží v domku, kde mladý James Cook přespával. My jsme bohužel tohoto místo nenavštívili.

Loď - Whitby- cestopis Severovýchodní Anglie
Stará replika lodi v přístavišti Whitby

Jak se dostat do Whitby?

Do Whitby je možné se dostat samozřejmě autem, ale i autobusem a vlakem. Doporučuje se spíše využít autobusy nebo vlaky kvůli nedostatku parkovacích míst o víkendech a při hezkém počasí.

Mapa York - Whitby

 


Fish and chips - Whitby- cestopis Severovýchodní Anglie

Co stojí za to ve Whitby ochutnat?

Právě zde ve Whitby rozhodně doporučuji ochutnat vyhlášené Fish & Chips. Jde o tradiční britské jídlo, kde je základem osmažená kvalitní čerstvá ryba (nejčastěji treska) pocákaná octem a k ní jsou jako příloha hranolky.

Můžete si jí dát v některé z místních restaurací a nebo přímo u břehu přístavu. Já zvolil druhou variantu a nelitoval jsem 🙂


Následující den cestopisu…

Další den nás čekalo lázeňské město Scarborough, kde jsme se těšili hlavně na návštěvu mořského centra Sea Life Centre. Zejména na místní záchranou stanici tuleňů. Poté jsme pokračovali za procházkou po útesech a majáky do Flamborough Head, kde… | Číst dále

Napsat komentář

*