Výlet do Třeboně | Jihočeský kraj

Odpolední výlet do Třeboně | Jihočeský kraj

Tento výlet bude patřit spíše k těm kratším, ale rozhodně neméně zajímavějším než naše ostatní výlety. S přítelkyní jsme měli krátkou zastávku na cestě v Třeboni, kterou jsme se rozhodli využít na procházku zejména k velice známé Schwarzenberské hrobce. Město Třeboň je však spíše známe díky svým dvěma lázním.

Starší tzv. Bertiny lázně byli založeny již v roce 1883 Václavem Huckem, který objevil výjimečné léčebné účinky místní slatiny (rašeliny) na poruchy pohybového aparátu, revma a mnoho dalšího. Tyto lázně se nachází v samotném centru historické Třeboně. Více si o Bertiních lázních můžete přečíst na webových stránkách města.

Lázně Aurora jsou modernější lázeňský komplex, který se nachází na západním okraji města. Stejně jako Bertiny lázně vychází z léčebného objevu místní slatiny Václavem Huckem. Více o lázních Aurora zjistíte na webových stránkách města.


Třeboňská rašelina: Poklad z místních lesů, který léčí [ČT] 


Trasa dnešního výletu v Třeboni:

Mapa výletu v Třeboni
Mapa výletu – Třeboň
  1. Masarykovo náměstí – START
  2. Zámek Třeboň
  3. Zámecký park
  4. Památník Jakuba Krčína z Jelčan u rybníka Svět
  5. Schwarzenberská hrobka – CÍL

Masarykovo náměstí

Začátkem našeho „výletu“ bylo malebné Masarykovo náměstí plné pestrobarevných domečků. Většina z nich má podobu z 18. století, kdy původní domy zachvátil velký požár v roce 1723 a 1781. Uprostřed náměstí stojí barokní Mariánský sloup a renesanční kašna. My ale nejvíce obdivujeme domy a jejich krásná podloubí. Na konci náměstí se nachází samotný zámek, který jsme si prošli křížem krážem.

Masarykovo náměstí, výlet do Třeboně
Masarykovo náměstí v Třeboni

Zámek Třeboň

Zámek Třeboň je velký zámecký komplex s krásným nádvořím a branami. Nám se velice líbila malovaná Rožmberská brána. V tomto místě na počátku stála tvrz a později kamenný hrádek. V roce 1366 město zakoupili Rožmberkové díky nimž se město začalo rychle rozvíjet. Bohužel město postihl velký požár, který zničil i značnou část hradu. Ten byl tedy později přebudován na zámek, který se v průběhu let dále rozšiřoval.

Zámek Třeboň - pokladna, výlet do Třeboně
Zámek Třeboň – pokladna

O barokní dostavby, které dnes můžete na zámku najít se zasloužil další významný rod a to rod Schwarzenberků. Ten ho vlastnil až do roku 1940 než ho zabavilo gestapo. Později byl pak znárodněn. Po delší prohlídce zámku naše cesta směřovala k schwarzenberské hrobce přes zámecký park a podél velice známého rybníka Svět.

Zámek Třeboň, výlet do Třeboně
Zámek Třeboň
Zámek v Třeboni, brána, výlet do Třeboně
Rožmberská brána na zámku v Třeboni

Rybník Svět a památník Jakuba Krčína z Jelčan

Rybník Svět patří mezi jedny z největších rybníků v České republice. O jeho vybudování se zasloužil Jakub Krčín z Jeličan v 70. letech 16. století. Na jeho počest je u přístaviště umístěna jeho socha. Původní rybník byl však mnohem větší a nesl i jiný název než v současnosti. Jmenoval se rybník Nevděk, který byl později rozdělen na dnešní Opatovický rybník a rybník Svět.

Památník Jakuba Krčína, výlet do Třeboně
Socha Jakuba Krčína z Jelčan u rybníka Svět
Rybník Svět, výlet do Třeboně
Rybník Svět
Sádky u rybníka Svět, výlet do Třeboně
Sádky u rybníka Svět – „Kapr z Třeboně je chloubou kuchyně“

Pro zajímavost: Rybářství Třeboň spravuje přes 480 rybníků. [ČT]


Schwarzenberská hrobka

Schwarzenberská hrobka je místo na které jsme se opravdu moc těšili. Byli jsme zvědaví jak vypadá ve skutečnosti oproti krásným fotkám na Instagramu. Rozhodně jsme nebyli zklamaní, je to tu až magické.

Schwarzenberská hrobka, výlet do Třeboně
Schwarzenberská hrobka

Tuto hrobku prý nechal vybudovat rod Schwarzenberků již v roce 1874 podle italského vzoru. Jde o pravidelnou osmiúhelníkovou budovu s velkým schodištěm, ve které je uloženo 26 rakví s těli Schwarzenberků. Hrobka byla v minulosti zestátněna, avšak neoprávněně. Bohužel jsme přišli po otevírací době Schwarzenberské hrobky a tak jsme si ji nemohli prohlédnout uvnitř. 

Schwarzenberská hrobka, výlet do Třeboně
Schwarzenberská hrobka

Dnešní výlet byl opravdu krátký, ale moc jsme si ho užili. Počasí nám moc nepřálo, ale až se sem vydáme v létě tak to snad bude lepší. V okolí Třeboně je mnoho zajímavých míst, které rozhodně stojí za návštěvu. My se v příštím roce chystáme navštívit zámek Červená Lhota, hrad Nové hrady a zámek Hluboká nad Vltavou.

Napsat komentář

*