Výlet do Babiččina údolí – Ratibořic | Pardubický kraj

Krátký výlet do Babiččina údolí – Ratibořic | Pardubický kraj

Je sobota a my vyrážíme na dlouho plánovaný výlet do Ratibořic. Ratibořice se nachází zhruba 2 km severně od České Skalice. Na místo přijíždíme po 10. hodině a naše první kroky směřují k zámku přes přilehlý anglický park. 🙂


Trasa dnešního výletu v Ratibořicích:

Babiččino údolí Ratibořice mapa
Mapa výletu – Babiččino údolí, Ratibořice
  1. Parkoviště u zámku – START
  2. Zámecký park
  3. Zámek Ratibořice
  4. Exotický skleník
  5. Vodní mandl
  6. Ludrův mlýn
  7. Pomník Babička s vnoučaty
  8. Panský hostinec
  9. Staré Bělidlo
  10. Viktorčin splav – CÍL

Kde v Ratibořicích a okolí zaparkovat?

Míst kde zaparkovat v Ratibořicích je hned několik. My jsme parkovali až u zámku, ale je možné zaparkovat ihned za pomníkem Boženy Němcové a do Ratibořic se vydat pěšky přes Vilémův most.


Co v Babiččině údolí rozhodně navštívit?

1. Zámek Ratibořice a přilehlý park

Zámek Ratibořice se proslavil především tím, že v něm žila Kateřina Zaháňská, kněžna z Babičky od Boženy Němcové. Původně byl zámek pouze jednopatrový ve stylu letních italských sídel. Největší úpravy provedla právě Kateřina Zaháňská. U zámku se nachází krásně udržovaný anglický park, který přechází ve volnou přírodu s malými cestičkami. Za zmínku také stojí exotický skleník umístěný nedaleko od zámku. Více informací o zámku a o jeho prohlídkových okruzích naleznete na webových stránkách zámku Ratibořice.

Zámek Ratibořice v Babiččině údolí
Zámek Ratibořice

2. Ludrův mlýn a vodní mandl – Posezení na mlejně

V současnosti je na dvoře Ludrova mlýna zřízeno tzv. Posezení na mlejně, kde si v sezóně můžete dát něco dobrého „dobového“ k jídlu a pití. Hned u vchodu Vás uvítá starý vodník, který s každým prohodí alespoň pár slov. My jsme zde poseděli u malinovky a výborných klobás za poslechu kapely.

Vodní mandl, Ratibořice v Babiččině údolí
Vodní mandl u Ludrova mlýna

3. Pomník Babičky s vnoučaty

Autorem pískovcového pomníku Babičky s vnoučaty je Oto Gutfreund. Zajímavostí tohoto pomníku je to, že měl být umístěn uprostřed na louce. Původní majitel louky s tím kvůli pošlapání trávy nesouhlasil a tak je pomník umístěn hned u cesty.

Pomník Babičky a vnoučat, Ratibořice v Babiččině údolí
Pomník Babička s vnoučaty

4. Staré Bělidlo

Staré Bělidlo je roubená chalupa, která je vybavena dobovým nábytkem z doby, kdy Božena Němcová toto místo navštěvovala. V roce 1844 zde strávila prázdniny se svými dětmi a právě sem přenesla vzpomínky v knize Babička. Původní bělidlo ve kterém jako malá trávila prázdniny bylo totiž bohužel zbořeno.

Staré Bělidlo, Ratibořice v Babiččině údolí
Staré Bělidlo u Viktorčina splavu
Staré Bělidlo, Ratibořice v Babiččině údolí
Staré Bělidlo, dobový nábytek a zařízení 🙂
Staré Bělidlo, Ratibořice v Babiččině údolí
Staré Bělidlo, dobová kuchyňka

5. Viktorčin splav

Dnešní podoba Viktorčina splavu je značně odlišná od toho původního. Dřívější nařezanou kulatinu z kmenu stromů nahradily kameny a beton. Právě do tohoto splavu hodila šílená Viktorka své dítko a sem později chodila zpívat ukolébavky.

Viktorčin splav, Ratibořice v Babiččině údolí
Viktorka u Viktorčin splavu

Co v okolí Ratibořic můžete jěště navštívit?

Zámek Náchod (13 km) – Zámek Náchod vznikl z původního hraničního hradu na hřebeni Orlických hor, který byl vybudovaný už v roce 1250 rodem Načeraticů. Těšit se můžete na renesanční a barokní malby, sgrafita a panské portréty. Více informací na webových stránkách zámku Náchod

Pevnost Dobrošov (18 km) – Pevnost Dobrošov vznikla v rámci československého opevnění severní hranice. Navštívit zde můžete rozsáhlé podzemní chodby, izolovaní pěchotní sruby a výstavní síň. Více informací na webových stránkách Pevnosti Dobrošov.

Adršpašské skály (32 km) – V Adršpašsko-teplických skalách se můžete kochat pohledem na více než stovku izolovaných skalních věží. Nejznámější jsou skalní věže Milenci, Starostová, Orel či Král. Více informacích naleznete na webových stránkách.

 

Napsat komentář

*