Výlet do Slatiňan | Pardubický kraj

Krátký výlet do Slatiňan | Pardubický kraj

Je pátek dopoledne, máme volno a tak vyrážíme na výlet do nedalekých Slatiňan. V plánu máme navštívit zámek, projít si celý park, podívat se na koně a přes Kočičí hrádek dojít až na Podhůru, kde je postavena rozhledna Bára. Na tu se chystáme snad přes rok. 🙂 

Trochu se bojíme jestli nezmokneme. Obloha totiž moc příznivě nevypadá…


Trasa dnešního výletu ve Slatiňanech:

Mapa výletu Slatiňany
Mapa výletu – Slatiňany
  1. Parkoviště pod zámkem – START
  2. Zámek Slatiňany a hřebčín
  3. Švýcárna
  4. Kočičí hrádek
  5. Rozhledna Bára – CÍL

Kde ve Slatiňanech zaparkovat?

Zaparkovat je možné zdarma ihned pod zámkem u restaurace a penzionu U Zámku nebo u nedalekého kruhového objezdu před místním supermarketem.

Parkování u zámku ve Slatiňanech, výlet Slatiňany
Parkování u zámku ve Slatiňanech

Co ve Slatiňanech a okolí navštívit?

1. Zámek a přilehlý park

Zámek Slatiňany leží v místech původní středověké tvrze Zbyňka Orháje ze Slatiňan. Jejím pozůstatkem jsou pouze již gotické sklepy. Později byla tvrz přestavena na zámek a po dlouhou dobu se jeho vzhled a stav neměnil. Největší úpravy a opravy zámku proběhli v 18. století za Jana Adama Auersperga a přestavby pokračovali i za působení dalších dědiců tohoto rodu. V 19. století pak měl již současnou podobu. Více informací na webových stránkách zámku.

Zámek Slatiňany, výlet do Slatiňan
Krásný zámek ve Slatiňanech

Národní památkový ústav v současnosti připravuje postupnou obnovu fasády zámku, restaurování kamenických prvků a sgrafit. Zámek by měl získat původní okrovou barvu a po roce 1950 odbouraný západní balkón. Oprav a rekonstrukcí se v celém areálu připravuje hned několik a to mě moc těší.

Zámek Slatiňany, výlet do Slatiňan
Zadní část zámku ve Slatiňanech

Přilehlý anglický park vznikl zhruba v 18. století a byl o mnoho menší než ten současný. Zároveň nebyl oplocen a volně přecházel v lesopark u Slavické obory. Až po letech se park oddělil na tzv. otevřenou a uzavřenou část. Otevřená část byla určena pro širokou veřejnost a uzavřená pouze pro členy knížecí rodiny.

Zámecký park Slatiňany, výlet do Slatiňan
Zámecký park Slatiňany

Na kraji parku hned u zámku můžete narazit na bronzovou sochu koně od Bohumila Kafky. Ta sloužila jako předloha pro největší jezdeckou sochu v Evropě – Jana Žižky na koni na pražském Vítkově. Pozor nejedná se o starokladrubského vraníka, které je pro Slatiňany typické, ale o plemeno slezský norik.

Zámecký park Slatiňany, výlet do Slatiňan
Bronzová socha Theseus

Součástí parku je komplex dětského stavení, které je miniaturou zemědělského stavení ve kterém se děti z knížecí rodiny učili hospodařit a kde si hráli. To se nachází na levé straně za bronzovou sochou koně. V nejbližší době by se toto stavení mělo rekonstruovat a doplnit o malou expozici o výuce šlechtických dětí.

Zámecký park Slatiňany, výlet do Slatiňan
Dětské výchovné stavení

Nedaleko od něho se nachází malé jezírko s přístavištěm. V následujících letech se plánuje provést jeho odbahnění a na dno by se měla položit nová izolační folie. Jezírko totiž nemá žádný přítok a tak je napájeno vodou ze zámku. Restaurovat by se také mělo jeho přístaviště.

Zámecký park Slatiňany, výlet do Slatiňan
Jezírko v zámeckém parku Slatiňany

2. Hřebčín

Hřebčín ve Slatiňanech je součástí Národního hřebčína Kladruby nad Labem. Právě zde je středisko evidence, chovu, výcviku a obchodu koní a to zejména českého plemena starokladrubských koní. V současnosti se ve stájích prý chová až pro mě neuvěřitelných 250 koní. Historie chovu koní se na tomto místě datuje až k roku 1898, kdy zde Auerspergové nechali vybudovat hřebčín pro koně na hony a také dostihy. Zámecký park a přilehlé okolí jsou k tomu naprosto ideální.

Hřebčín Slatiňany, výlet do Slatiňan
Hřebčín Slatiňany

3. Švýcárna

Kousek před Kočičím hrádkem můžete navštívit tzv. Švýcárnu. Jde o budovu (salaš), která je v místech dřívější myslivny určené pro panstvo. Tato budova je po rekonstrukci a slouží jako muzeum starokladrubského koně, bičů, sedel a chomoutů. Návštěva stojí za to 🙂


4. Kočičí hrádek

Kočičí hrádek je oblíbené místo dětí všeho věku. Jde o miniaturu hradu na malé skalce z křemence, kterou pro své děti nechala v roce 1896 vybudovat hraběnka Vilemína Auerspergová. Dojít k němu můžete od zámeckého parku, cesta je přehledně značená.

Kočičí hrádek Slatiňany
Kočičí hrádek Slatiňany

5. Rozhledna Bára

Rozhledna Bára stojí nedaleko od skalního útvaru Čertův hrádek nedaleko starého lomu u obce Rabštejnská Lhota. Rozhledna byla slavnostně otevřena v červnu 2008, ale silná vichřice jí o pár dní zničila. O rok později na stejném místě byla otevřena stejnojmenná rozhledna avšak mnohem lépe konstrukčně řešena. Současná rozhledna by tak měla bez problémů odolat větrů do rychlosti 200 km/h. Na její vrchol vede 78 schodů a její celková výška činí 17 metrů. Nám bohužel počasí pro výhled moc nepřálo…

Rozhledna Bára, výlet do Slatiňan
Rozhledna Bára II
Rozhledna Bára, výlet do Slatiňan
Výhled z rozhledny Bára II
Rozhledna Bára, výlet do Slatiňan
Výhled z rozhledny Bára II

Rozhledna Bára je přístupná zdarma od dubna do října. V blízkosti je lanové centrum s trasou pro děti i dospělé a menší dřevěný kiosek. Parkování je možné zdarma u osady Podhůra nebo v nedaleké obci. Dojít se k ní dá také po turistické trase od kočičího hrádku.


Výlet byl super, nezmokli jsme a moc se nám tu líbilo. Kastelán se očividně o zámek s parkem velice dobře stará a tak jsme zvědaví jak vše bude vypadat pro provedených opravách.

Určitě Vám o tom zase napíšeme! 🙂

Napsat komentář

*