1. DEN PAŘÍŽ | Přes Silvestra

V Paříži jsme strávili celkem tři dny a to přes Silvestra. Bohužel jsme se až na místě dozvěděli, že letos to bude bez ohňostroje neboť je v celém městě zakázána pyrotechnika. Popravdě, nám to zas tak nevadilo. Paříž jsme si užili se vším všudy i bez ohňostroje. 

Silvestr v Paříži - cestování po Evropě
Výhled z Eiffelovy věže

Historie Paříže

Paříž je krásné město s bohatou historií. První osídlení Paříže se datuje k 8. století před naším letopočtem a to na základě objevených pozůstatků lovců a sběračů. V období nadvlády Římanů toto místo nebylo příliš významné. Ve 3. století pak město obsadili Keltové – kmen Parisiů. V tomto období do města stále více proniká křesťanství, jehož význam se každým rokem více a více utužoval. Kolem 5. století končí římská nadvláda a vládnout začíná rod Merovejovců. V této době město čelí častým obléháním Normany.

Největší rozmach Paříž zažívá za vlády dynastie Kapetovců. Postaví se nejvíce ikon Paříže – Notre Dame, Louvre a královský palác. Ve 13. století město zažilo morovou epidemii i vzpouru obyvatel nespokojených s vládou měšťanů. Monarchie se z důvodu své bezpečnosti stěhuje mimo Paříž.

17. století je spojováno s velice známým Ludvíkem XIV, který byl nazýván Král Slunce. Králem se stal jíž ve čtyřech letech a zemi panoval nejdéle v historii, celých 72 let. Sesazen byl v důsledku Velké francouzské revoluce. O necelé dva roky později se Francie stala konstituční monarchií a za nedlouho se Napoleon Bonaparte nechal jmenovat za účasti papeže císařem Francouzů. Téměř ihned začala jeho snaha o podrobení všech státu dnešní Evropy. S výjimkou Anglie a Ruska se mu to podařilo. Dalším velkým milníkem v historii města byla druhá světová válka, kdy bylo město značně bombardováno a později i okupováno Německem. K osvobození pak došlo zhruba za čtyři roky kdy se vylodila americká a anglická vojska. Po válce město začíná opět vzkvétat a to ve všech oblastech…


Trasa prvního dne v Paříži:

Naše návštěva začala příjezdem autobusu do města okolo budovy národní knihovny, stadionu Bercy, Ministerstva financí přes náměstí Concorde až k těsné blízkosti Eiffelovy věže. Prohlídku města jsme tedy začali shora pohledem na celé město. 

Mapa Paříž
Mapa trasy dnešního dne v Paříži, zdroj: Mapy.cz
  1. Parvis des Libertés et des Droits de l’Homme – START
  2. Eiffelova věž
  3. Invalidovna
  4. Panthéon
  5. Katedrála Notre – Dame – CÍL

Eiffelova věž

Dominanta Paříže, kterou každoročně navštíví miliony návštěvníků. V době svého vzniku byla nejvyšší stavbou světa. Stát zde měla pouze 20 let, od tohoto rozhodnutí se naštěstí ustoupilo především kvůli jejímu využití – meteorologická stanice a rozhlasový vysílač. Má tři patra a na její vrchol se můžete vydat buď výtahem nebo výstupem po schodech které ovšem vedou pouze do 2. patra. Druhá varianta je levnější a čekací doba je kratší

Paříž - cestopis, Eiffelova věž
Eiffelova věž

Pozor si dejte na to, že se pod věží stojí dvě fronty – cesta nahoru výtahem nebo po svých. Vstupenky můžete zakoupit na místě a nebo pohodlně předem (na konkrétní den i hodinu) přes internet. Připravte se také na poměrně pečlivou bezpečnostní kontrolu, kdy u sebe nesmíte mít žádné ostré předměty, sklo apod.

Paříž - cestopis, pohled na frontu
Eiffelova věž

Poté se můžete těšit jak si v prvním patře stoupnete na nově vybudovanou skleněnou podlahu, prohlédnete výstavu věnovanou této věži nebo si pochutnáte na na něčem dobrém v místní restauraci.

Paříž - cestopis, Pohled z prvního patra Eiffelova věž
Pohled z Eiffelovy věž

V druhém patře na Vás čeká nejkrásnější výhled na město a vyhlášená restaurace Le Jules Verne, která byla oceněna hvězdou Michelin.

Pohled z Eiffelovy věž

Do třetího patra se dostanete pouze výtahem a nahoru smí pouze omezený počet návštěvníků. Třetí patro je umístěno v 275 metrech a nachází se zde kancelář Gustava Eiffela s voskovými figurínami. My jsme zvolili výstup do druhého patra po schodech jako malou rozcvičku před dlouhým dnem který právě začínal.


Martova pole a zeď míru

Martova pole (Champ-de-Mars) tvoří veřejný park, který se rozléhá od Eiffelovy věže až po vysokou vojenskou školu École Militaire. Prostor před touto budovou sloužil jako výcvikové místo pro vojáky. Svůj název získalo po římském bohu války Martovi. V současnosti se v tomto parku konají různé akce, oslavy a dokonce i koncerty pro veřejnost.

Paříž - cestopis, Martova pole

V roce 2000 byla před touto budovou vybudována prosklená zeď která slouží jako památník věnovaný míru (Mur pour la Paix). Odtud jsme směřovali k hrobce Napoleona Bonaparte, která je umístěna v nedaleké Invalidovně.

Památník věnovaný míru, cestopis Paříž, Silvestr
Památník věnovaný míru

Invalidovna

Invalidovna (Hôtel des Invalidespředstavuje komplex několika budov, které původně sloužily jako vojenská nemocnice a později ubytování pro válečné veterány. V současnosti jsou zde pohřbeni největší váleční hrdinové včetně Napoleona Bonaparte. Mně se na tomto místě nejvíce líbily dobové vlajky z tažení právě Napoleona Bonaparte a vojenské vybavení, které je zde vystaveno. Samotná hrobka Napoleona mě překvapila svou velikostí. 

Paříž - cestopis, Invalidovna
Invalidovna
Paříž - cestopis, Vlajky Invalidovna
Staré vlajky uvnitř Invalidovny z tažení Napoleona
Hrobka Napoleona, cestopis Paříž
Hrobka Napoleona v Invalidovně

Vstupné do celého komplexu se pohybuje okolo 10 EUR, ale my jsme ho měli zdarma. Většina památek v Paříží včetně Louvre je totiž pro občany EU do 25 let zcela zdarma. Díky tomu jsme při naší návštěvě ušetřili docela dost peněz. Odtud jsme se po cca 1,5 h vydali směrem k Pantheonu, okolo národního divadla Odéon (Théâtre national de l’Odéon) a Lucemburského paláce (Palais du Luxembourg).


Pantheon

Pantheon (Panthéon de Paris) je dominantou Latinské čtvrti Paříže ve které se nachází podzemní krypty, kde jsou uloženy ostatky významných osobností francouzských dějin. Například prozaik Alexandre Dumas, básník Voltaire,prozaik a politik Victor Hugo a jako jediná žena, vědkyně Marie Curie Sklodowská. Dříve se na tomto místě nacházel klášter sv. Apoštolů, který byl později přestavěn. Tato budova ale poměrně rychle zchátrala a tak byla stržena. O několik let později, v 18. století se zde začala stavět budova ve stylu římské baziliky s půdorysem řeckého kříže.

Od této budovy jsme se vydali směrem k řece Seině, kde leží jedna z nejvýznamnějších francouzských katedrál – Notre Dame

Pantheon, cestopis Paříž
Pantheon

Notre Dame

Notre Dame (Cathédrale Notre-Dame de Parisje katedrála, která byla vybudována v gotickém stylu na řece Seině ve 14. století. Tato katedrála je architektonicky významou především kvůli své přeměně z pozdně románského na gotický styl. Budována začala být již ve 12. století. V jejích věžích se nachází pět zvonů, kdy největší (Emanuel) váží přes 13 tun a používá se k oznamování celých hodin. Bohužel během Velké francouzské revoluce byla katedrála kompletně vyrabována. Svůj věhlas získala také díky tomu, že se zde konala slavnostní korunovace Napoleona Bonaparte a jeho manželky. Zásadní vliv pro současnou podobu katedrály měl spisovatel Victor Hugo a jeho román „Chrám matky boží v Paříži“. Toto dílo podnítilo uspořádat veřejnou sbírku ze které byla financována kompletní rekonstrukce této nádherné katedrály.

Katedrála Notre Dame
Katedrála Notre Dame

Dnešní návštěva historického centra Paříže skončila a my se vydali do hypermoderní čtvrti La Défense metrem – žlutou linkou 1 z nedaleké stanice metra Hôtel de ville.


La Défense

Paříž - cestopis, Mrakodrap La Défense

La Défense je obchodní a administrativní čtvrť ve které se nachází supermoderní stavby a mrakodrapy. První mrakodrapy se v této lokalitě stavěli dokonce již v 50. a 60. letech. Zajímavostí je to, že veškerá silniční a železniční doprava je umístěna v podzemí. Největší dominantou je „moderní Vítězný oblouk“ Grande Arche, který byl vybudován v linii s obloukem u Louvre a Vítězným obloukem. My jsme si zde stejně jako mnoho ostatních turistů sedli na schody, dali si kávu a menší sváču přičemž jsme pozorovali spoustu pouličních umělců.

Paříž - cestopis, Grande Arche
Moderní vítězný oblouk Grande Arche

Následující den cestopisu…

Náš první den v Paříži se uchýlil ke konci a tak jsme se vydali na ubytování a těšili se na další den. Ten byl určen především návštěvě Louvre a přilehlého okolí – centrum Pompidou, muzeu parfémů,… | Číst dále