S chutí jsme se vydali na další kratší výlet do okouzlující přírodní rezervace Zemská brána, která nás okouzlila svou divokou krásou. Procházka po malebné stezce nám odkrývala překrásné scenérie skalnatého údolí a průzračné Divoké Orlice. Po prozkoumání této unikátní rezervace jsme zamířili k nedaleké přehradě Pastviny, kde jsme si užívali klidného odpočinku u vody a na zapůjčeném šlapadle. Přírodní rezervace Zemská brána kromě poetického názvu nabízí celou řadu zajímavostí. Které to jsou a kde tento unikát tuzemské přírody vlastně najdete?
Co je Zemská brána
Přírodní rezervace Zemská brána je skalnaté údolí, které se nachází v Orlických horách na toku řeky Divoké Orlice na území od hranic s Polskem po Klášterec nad Orlicí. Její celková rozloha činí více než 88 ha. Za přírodní rezervaci byla tato lokalita vyhlášena roku 1987. Zemská brána bývá pokládána za vůbec nejkrásnější část Divoké Orlice a dodnes inspiruje umělce včetně malířů a fotografů. Krajinný komplex je tvořen lesními porosty na svazích, loukami v těsném okolí řeky a balvanitým řečištěm řeky, jejíž břehy jsou lemovány nápadnými skalními útvary (skalní výchozy, jeskynní výklenky, ojediněle obří hrnce aj.).
Nabízí také zajímavou skladbu fauny i flóry. Rostlinné bohatství reprezentuje například bledule jarní, kamzičník rakouský, oměje, lilie zlatohlavá, violka dvoukvětá, kruštík širolistý či jednokvítek velekvětý. Z živočichů se zde vyskytuje lesní zvěř (srnčí, jelení), výjimečná nejsou ale ani setkání se šelmami jako liška či kuna, nebo vzácněji jezevec či vydra. Právem je tak tato lokalita častým cílem výletů. Návštěvníci se přitom nemusí spokojit jen s tím, co zde vytvořila sama příroda. Dnes přírodní rezervací prochází totiž i naučná stezka. Ta měří 2,5 kilometru a má celkem 10 zastavení, přičemž původně jich bylo dokonce 22. Absolvovat ji zvládnou i nikterak fyzicky zdatní turisté. Začíná u silničního mostu mezi Bartošovicemi v Orlických horách a Čihákem a končí u osady Amerika nad Kláštercem nad Orlicí. Pár míst k zaparkování je ihned u kamenného mostku.
Kamenný mostek
Čeká na vás přitom řada zajímavostí. Tou, kterou spatříte hned na začátku, je kamenný most přes Divokou Orlici. Právě tuto dominantu můžete znát i z celé řady fotografií. Původně ji postavili v letech 1900 až 1903 italští a čeští dělníci. Vybudována byla při stavbě silnice do Bartošovic. Novou podobu mostku ale vtiskly až roky 2005 a 2006, kdy byl opraven a také rozšířen. Jeho oblouk dnes tvoří hranici mezi okresem Ústí nad Orlicí a Polskem. A při pohledu na něj se nelze příliš divit ani názvu „Zemská brána“.
Pašerácká lávka
K dalším zajímavostem patří Pašerácká lávka. Její název dodnes voní dobrodružstvím. Skutečně totiž sloužila tomu, o čem označení napovídá. Na kladské straně stával dřevěný mlýn, který údajně sloužil jako prodejna pašovaného zboží i úkryt pro pašeráky. Ti tady svoje „řemeslo“ provozovali po staletí. Pašoval se především cukr, cukerín anebo tabák. Původně přitom lávka byla určena pro dřevorubce, sloužila ke svozu dřeva z panských lesů.
Ledříček a jeho skála
V blízkosti této lávky se pak nachází skála s jeskyní, v níž pobýval loupežník Ledříček. Po něm pojmenovaná Ledříčkova skála se tyči do výše asi 60 metrů a v dolní části spadá asi 20 metrů vysokou svislou stěnou k řece s dobře viditelnou jeskyňkou. Tento zbojník bývá nazýván Jánošíkem Orlických hor. Jedná se o doloženou historickou postavu žijící v 19. století. Ve skutečnosti se ale jmenoval Josef Ledr a prameny na téma jeho osoby dodávají, že k loupežnické „kariéře“ měl ty nejlepší předpoklady: Traduje se, že byl líný, neduživé tělesné konstituce a ducha mdlého.
Pěchotní srub
Ve svahu na pravém břehu Divoké Orlice ve střední části se nachází také pěchotní srub R-S 54 „Na potoku“, který byl vybudován jako izolovaný levostranný srub v rámci prvorepublikového opevnění. Opevnění pochází z let 1937 až 1938. Umístění v těsné blízkosti řeky si pak vynutilo atypické jednopatrové řešení. Ve své době disponoval kulometem, umístěným v pancéřové kopuli. Srub je součástí linie těžkého opevnění, která byla níže po proudu řeky následována linií opevnění lehkého, tvořenou tzv. řopíky.
Výlet si můžete prodloužit až na Pastviny
Z přírodní rezervace Zemská brána si pak můžete výlet prodloužit až k nedaleké přehradě Pastviny. Ta je pokládána za mimořádně zajímavý vodný objekt. Přehradní jezero se rozprostírá na celkové ploše 110 hektarů a jeho délka dosahuje přibližně 7 kilometrů. Na Divoké Orlici bylo zbudováno mezi lety 1932 až 1939 v reakci na někdejší katastrofální povodně. Pozoruhodné je především tím, že se jedná o poslední vystavěnou zděnou hráz v České republice. Jeho součást tvoří též hydroelektrárna. Místo si záhy oblíbili rybáři, ale také rekreanti. Vznikla zde chatová oblast a přehrada dnes představuje oblíbený cíl tisícovek návštěvníků. Zejména rodičům s dětmi je doporučeno si procházku okolo ní zkrátit díky vláčku. Samotná nádrž je pak prioritně využívána návštěvníky ke koupání a k provozování nejrůznějších vodních sportů, jako je třeba vodní lyžování. My jsme však zde půjčili šlapadlo a vydali se na průzkum. Stálo to za to!
Naše další krátké i delší výlety s fotografiemi a krátkým popisem naleznete v rubrice – Výlety po ČR.