Šumava – Za vlky a rysem | Plzeňský a Jihočeský kraj

Šumava je domovem mnoha zvířat, nás ale vždy lákalo vidět vlky na vlastní oči a tak jsme se za nimi vypravili do návštěvnického centra v Srní. V nedaleké Kvildě jsme pak navštívili obdobné centrum, kde je k vidění rys ostrovid a několik jelenů. I přestože jde o plachá zvířata, některé jsme zahledli! Kde se zde ale tato centra vzaly?


Návštěvnické centrum Srní se snaží o ochranu jedinečných šelem

Návštěvnické centrum NP Šumava Srní bylo otevřeno na konci roku 2015 se záměrem prezentace vědeckých a ekologických aktivit Národního parku Šumava. V měřítku střední Evropy se jedná o unikátní koncept. Nachází se poblíž stejnojmenné obce, která leží přímo v srdci šumavského národního parku. Centrum vzniklo přibližně 16 km od Kašperských Hor. Z Kašperských Hor vás trasa povede směrem Rejštejn, Srní a Modrava. Odbočku k návštěvnickému centru uvidíte po levé straně asi 1,5 km za obcí Srní.

Návštěvnické centrum Srní - vlci

Stěžejní myšlenkou celého záměru je především ochrana vlků. Tato impozantní zvířata byla na našem území vyhubena, poslední jedinec byl zastřelen 2. prosince 1874 v polesí Lipka u Vimperka. Teprve v posledních cca 10 letech se vlčí populace v pohraničních regionech obnovuje a šelmy se znovu usadily také na Šumavě. A podle odborníků je důležité přestat je vnímat jako ohrožení člověka. Návštěvnické centrum tvořeno energeticky pasivní budovou s technologiemi příznivými pro životní prostředí, která se inspirovala tradiční šumavskou architekturou. Rozděleno je na vnitřní a venkovní část. Obě jsou věnované šelmám. Vnitřní expozice je zaměřená na prezentaci života vlků a jejich soužití s člověkem. Více o návštěvnickém centru

Ve venkovní expozici můžete zahlédnout vlky naživo

Pro mnohé návštěvníky však bude tou nejzajímavější částí ta venkovní, která se rozkládá několik set metrů směrem na Antýgl. Tvoří ji výběh o rozloze přibližně 3 ha, kde je možné pozorovat zvířata v prostředí napodobujícím jejich přirozené teritorium. Uprostřed vede dřevěná lávka s délkou asi 300 m, která je vyvýšena 3 až 4 m nad terénem a umožňuje prostřednictvím pozorovacích přístřešků nerušeně sledovat život šelem. K výběhu vede, jak informuje provozovatel, zhruba 2 km dlouhý naučný okruh, která se nazývá Vlčí stezka. Ta návštěvníky seznámí se stopami šelem vyskytujících se na Šumavě a také některými místními stromy a rostlinami.

Návštěvnické centrum má kromě dubna otevřeno po celý rok, stezka je dostupná každý den v roce. Ovšem jak upozorňují zkušenosti návštěvníků a potvrzují informace odborníků, vlci jsou poměrně plachá zvířata. Zahlédnete je tak spíše, pokud budete mít štěstí. I to je důvodem, proč se do Srní opakovaně vrátit. Mnozí ale potvrzují, že krása šumavské přírody stojí za návštěvu v každém případě. My jsme ale měli štěstí a v pravé poledne jsme několik vlků zahlédli alespoň spát. Zaslechli jsme v podcastu Cestuj s batohem, že by ve výběhu mělo být 13 vlků. Smutnou zprávou je, že všichni vlčí samci jsou vykastrovaní tudíž smečka se více zvětšovat nebude a vlci jsou zde na dožití. Otázkou je co bude s návštěvnickým centrem poté. Pokud byste chtěli vlky také vidět, říká se, že nejaktivnější jsou brzy ráno a v podvečer. Dobrou zprávou je, že vstup je zcela zdarma, jen se platí parkovné. To nám ale za tu krásu rozhodně stálo!

Vlci ve volné šumavské přírodě

Vlci v současné době pobíhají po celé Šumavě, ale vždycky tomu tak nebylo! Vlci se trvale na Šumavě usadili teprve v roce 2015/2016. Podle dostupných informací se zde vlkům velice dobře daří a to i díky tomu, že je zde dostatek zvěře – ve stravě převažují jeleni, srnčí, divočáci i zajíci. Ty vlk dnes poměrně snadno loví v kůrovcem napadených lesích, kde se mezi popadanými stromy těmto zvířatům těžko utíká. Zajímavostí také je, že moc rádi loví také bobry. Ve volné šumavské přírodě žije v současnosti asi 6 vlčích smeček což je skvělá zpráva! Pokud byste se chtěli o vlcích na Šumavě dozvědět více, doporučujeme si poslechnout Šumavské podcasty.

Věděli jste, že se můžete nad Šumavou a hradem Rabí proletět balonem? Více o letu balonem Šumava


Návštěvnické centrum Kvilda – Rys Ostrovid

Návštěvnické centrum Kvilda - rys

Návštěvnické centrum Kvilda bychom nalezli přibližně 1,5 km od Kvildy směrem na Vimperk. Poprvé se slavnostně veřejnosti otevřelo v srpnu roku 2015. Celý projekt byl financován z fondů Evropské unie, a to konkrétně z Operačního programu Životní prostředí. Tvoří jej expozice vnitřní a venkovní. Budova centra byla naprojektována coby energeticky pasivní stavba s využíváním obnovitelných zdrojů energie. Uvnitř je vybavena moderními technologiemi. Například pro návštěvníky s omezenou možností pohybu existuje možnost přenos obrazu z výběhů. Součástí expozice je rovněž šest multifunkčních vitrín s interaktivními prvky a exponáty.

K největším návštěvnickým lákadlům patřil už době vzniku hlavně naučný okruh o životě jelenů a výběh, který tato zvířata představuje v jejich přirozeném prostředí. Takzvaná Jelení stezka má celkovou délku 2,6 km. Částečně prochází přímo právě jelením výběhem. Kromě ukázky života volně žijících jelenů a jejich přirozeného prostředí seznamuje návštěvníky se stopami jelenovitých, prasete divokého a některými místními stromy a rostlinami. Více o návštěvnickém centru

Na Kvildě spatříte kromě jelenů také rysa

Návštěvnické centrum Kvilda představuje součást širšího programu, který usiluje o přiblížení života vybraných druhů zvířat, pro které je právě oblast Šumavy původním domovem. Nicméně už při otevření areálu upozorňoval vedoucí centra případné zklamané návštěvníky, že návštěvnické centrum si nelze plést se zoologickou zahradou. Pakliže zvířata o kontakt s člověkem nestojí, jednoduše je nezahlédnete. Vedle jeleního výběhu s rozlohou 9 ha dále přibyl po roce výběh pro rysa, který dnes nabízí rozlohu 0,5 ha. Původně se sem „nastěhoval“ rys David, který utrpěl srážku s autem již jako kotě. Po ošetřování si natolik zvykl na lidskou přítomnost, že zpět do volné přírody být již vypuštěn nemůže. Dnes v prostoru přebývá pár těchto kočkovitých šelem, jelikož k původně osamělému samci přibyla partnerka dovezená z Německa. Návštěvníci mohou oba jedince pozorovat díky vyhlídce. Celý areál návštěvnického centra je přístupný zdarma po celý rok. Průchod jelením výběhem je však možný pouze s průvodcem v prázdninových měsících. Nám se zde moc líbilo, rysa jsme bohužel ani po 20 minutách čekání nezahlédli, ale rádi se sem opět někdy podíváme! Téměř na závěr ještě přidáváme tip na parádní vyhlídkový let balonem nad hradem Rabí. Více o letu balonem Šumava

Rys volné šumavské přírodě

Zaslechli jsme v jednom z výše zmiňovaných podcastů, že existuje databáze rysů žijících ve volné přírodě, kterých je nyní (2024) cca 120. Protože jde o velmi plachá zvířata, pravděpodobně na ně v přírodě nikdy nenarazíte. V minulosti bohužel však byli vyhubeni spolu s medvědy i vlky. To se stalo v období kdy se na Šumavě objevovali zlatokopové a Schwarzenbergové, kdy lidem tyto šelmy vadili a tak byly hojně loveny. Vlci se na Šumavu vrátili pravděpodobně sami a to ze severní Itálie a rys zde byl vypuštěn v 80. letech.

Naše další krátké i delší výlety s fotografiemi a krátkým popisem naleznete v rubrice – Výlety po ČR.


Šumava – Za vlky a rysem – použité zdroje:

npsumava.cz/navstivte-sumavu/navstevnicka-centra/nc-srni

zsmv.cz/app/uploads/2015/11/Vlci-jeleni-sovy.pdf

npsumava.cz/vylet/navstevnicke-centrum-kvilda

irozhlas.cz/veda-technologie_priroda/v-sumavske-kvilde-otevreli-navstevnicke-centrum-zamerene-na-jeleny_201508181518_dpihova