Krátký výlet do Slatiňan
Je pátek dopoledne, máme volno a tak vyrážíme na výlet do nedalekých Slatiňan. V plánu máme navštívit zámek, projít si celý park, podívat se na koně a přes Kočičí hrádek dojít až na Podhůru, kde je postavena rozhledna Bára. Na tu se chystáme snad přes rok. 🙂 Trochu se bojíme jestli nezmokneme. Obloha totiž moc příznivě nevypadá…
Trasa dnešního výletu ve Slatiňanech:
- Parkoviště pod zámkem – START
- Zámek Slatiňany a hřebčín
- Švýcárna
- Kočičí hrádek
- Rozhledna Bára – CÍL
Kde ve Slatiňanech zaparkovat?
Zaparkovat je možné zdarma ihned pod zámkem u restaurace a penzionu U Zámku nebo u nedalekého kruhového objezdu před místním supermarketem.
Co ve Slatiňanech a okolí navštívit?
1. Zámek a přilehlý park
Zámek Slatiňany leží v místech původní středověké tvrze Zbyňka Orháje ze Slatiňan. Jejím pozůstatkem jsou pouze již gotické sklepy. Později byla tvrz přestavena na zámek a po dlouhou dobu se jeho vzhled a stav neměnil. Největší úpravy a opravy zámku proběhli v 18. století za Jana Adama Auersperga a přestavby pokračovali i za působení dalších dědiců tohoto rodu. V 19. století pak měl již současnou podobu. Více informací na webových stránkách zámku.
Národní památkový ústav v současnosti připravuje postupnou obnovu fasády zámku, restaurování kamenických prvků a sgrafit. Zámek by měl získat původní okrovou barvu a po roce 1950 odbouraný západní balkón. Oprav a rekonstrukcí se v celém areálu připravuje hned několik a to mě moc těší.
Přilehlý anglický park vznikl zhruba v 18. století a byl o mnoho menší než ten současný. Zároveň nebyl oplocen a volně přecházel v lesopark u Slavické obory. Až po letech se park oddělil na tzv. otevřenou a uzavřenou část. Otevřená část byla určena pro širokou veřejnost a uzavřená pouze pro členy knížecí rodiny.
Na kraji parku hned u zámku můžete narazit na bronzovou sochu koně od Bohumila Kafky. Ta sloužila jako předloha pro největší jezdeckou sochu v Evropě – Jana Žižky na koni na pražském Vítkově. Pozor nejedná se o starokladrubského vraníka, které je pro Slatiňany typické, ale o plemeno slezský norik.
Součástí parku je komplex dětského stavení, které je miniaturou zemědělského stavení ve kterém se děti z knížecí rodiny učili hospodařit a kde si hráli. To se nachází na levé straně za bronzovou sochou koně. V nejbližší době by se toto stavení mělo rekonstruovat a doplnit o malou expozici o výuce šlechtických dětí.
Nedaleko od něho se nachází malé jezírko s přístavištěm. V následujících letech se plánuje provést jeho odbahnění a na dno by se měla položit nová izolační folie. Jezírko totiž nemá žádný přítok a tak je napájeno vodou ze zámku. Restaurovat by se také mělo jeho přístaviště.
2. Hřebčín
Hřebčín ve Slatiňanech je součástí Národního hřebčína Kladruby nad Labem. Právě zde je středisko evidence, chovu, výcviku a obchodu koní a to zejména českého plemena starokladrubských koní. V současnosti se ve stájích prý chová až pro mě neuvěřitelných 250 koní. Historie chovu koní se na tomto místě datuje až k roku 1898, kdy zde Auerspergové nechali vybudovat hřebčín pro koně na hony a také dostihy. Zámecký park a přilehlé okolí jsou k tomu naprosto ideální.
3. Švýcárna
Kousek před Kočičím hrádkem můžete navštívit tzv. Švýcárnu. Jde o budovu (salaš), která je v místech dřívější myslivny určené pro panstvo. Tato budova je po rekonstrukci a slouží jako muzeum starokladrubského koně, bičů, sedel a chomoutů. Návštěva stojí za to 🙂
4. Kočičí hrádek
Kočičí hrádek je oblíbené místo dětí všeho věku. Jde o miniaturu hradu na malé skalce z křemence, kterou pro své děti nechala v roce 1896 vybudovat hraběnka Vilemína Auerspergová. Dojít k němu můžete od zámeckého parku, cesta je přehledně značená.
5. Rozhledna Bára
Rozhledna Bára stojí nedaleko od skalního útvaru Čertův hrádek nedaleko starého lomu u obce Rabštejnská Lhota. Rozhledna byla slavnostně otevřena v červnu 2008, ale silná vichřice jí o pár dní zničila. O rok později na stejném místě byla otevřena stejnojmenná rozhledna avšak mnohem lépe konstrukčně řešena. Současná rozhledna by tak měla bez problémů odolat větrů do rychlosti 200 km/h. Na její vrchol vede 78 schodů a její celková výška činí 17 metrů. Nám bohužel počasí pro výhled moc nepřálo…
Rozhledna Bára je přístupná zdarma od dubna do října. V blízkosti je lanové centrum s trasou pro děti i dospělé a menší dřevěný kiosek. Parkování je možné zdarma u osady Podhůra nebo v nedaleké obci. Dojít se k ní dá také po turistické trase od kočičího hrádku. Další naše výlety s fotografiemi a krátkým popisem naleznete v rubrice – Výlety po ČR