Výlet do CHKO Český kras | Středočeský kraj

Pokud hledáte kombinaci historie a krásné přírody, nemusíte hledat daleko. Nedávno jsme se vydali na výlet, který zahrnoval návštěvu Tetína, impozantního hradu Karlštejn, malebného kostela Svatý Jan pod Skalou, úchvatného lomu Amerika a závěrečný zážitek v berounském medvědáriu. Připojte se k nám na naší cestě, která nás zavedla do srdce CHKO Český kras plného poutavých míst.


Tetín

Naše cesta začíná v Tetíně, kde se v samotném centru nachází kostel zasvěcený sv. Janu Nepomuckému, který má románské jádro, ale během své existence byl několikrát přestavován, až získal svou současnou podobu. Kostel je umístěn na hřbitově, kde je také pohřben spisovatel V. Vojáček. Nedaleko se nachází také kostel sv. Ludmily, který stojí za prohlídku. Dalšími zajímavými památkami v Tetíně jsou Votivní kříž, Tetínská fara a torzo středověkého hradu odkud je krásná vyhlídka na Berounku, nedalekou trať a okolní přírodu. Rozhodně tedy doporučujeme projít celou stezku Tetínské vyhlídky! Náš výlet pokračoval krásnou krajinou přes obec Srbsko za nejznámějším hradem v ČR, Karlštejnem.


Hrad Karlštejn

Naše první zastávka na výletě byla u nádherného hradu Karlštejn, který se nachází zhruba 30 kilometrů západně od Prahy. Tento hrad je jedním z nejvýznamnějších symbolů českého středověku a jeho historie sahá až do 14. století, kdy ho nechal postavit český král Karel IV. Cesta k hradu Karlštejn nabízela zážitky a dojmy, které však bohužel nebyly vždy pozitivní. Podél cesty jsme narazili na množství obchůdků, občerstvení a restaurací, které svými reklamními poutači kazily dojem z tohoto krásného a významného místa. Příjemné také nebylo proplétání se mezi ostatními turisty, kteří sem zavítali ve velkém počtu. To však bylo očekávatelné, s ohledem na popularitu Karlštejna.

Přesto jsme se nechali unést atmosférou historie a středověkého ducha, který v Karlštejně stále přetrvává. Jakmile jsme se přiblížili ke hradu, okouzlil nás jeho impozantní postavení na skalnatém vrcholu. Vysoké věže, hradby a opevnění nás přenášely do doby rytířů a králů. Vzhledem k dalšímu programu jsme prohlídku hradu neabsolvovali, stačil nám výstup na hradní ochoz, který odhalil ohromující pohled na okolní krajinu. Z výšky jsme měli jedinečný výhled do okolí. Na ochozu, ale i na nádvoří se nám opravdu líbilo, není divu, že Karlštejn je jednou z nejnavštěvovanějších památek v České republice. Rozhodně stojí za návštěvu! Super také musí být vyhlídkové lety balonem, vzducholodí či letadlem, které přímo nad hradem a jeho okolím probíhají.

Hrad Karlštejn – kde zaparkovat?

Pokud se na výlet na hrad Karlštejn vydáte autem, doporučujeme zaparkovat přímo pod hradem na velkém parkovišti. Sice se zde platí poměrně vyšší parkovné (celodenní 150 Kč), ale popravdě nevšiml jsem si jiné možnosti. Riskovat pokutu jsem také nechtěl. Navíc se u parkoviště nachází i WC, které jsou udržovány v čistotě. Pokud se Vám nechce jít nahoru pěšky, můžete si tam domluvit jízdu v koňském kočáru.

Karlštejn

Kde se u Karlštejna najíst?

Drobný hlad a možná spíše chutě můžete zahnat v Hukvaldské pekárně, která se nachází na začátku cesty po pravé straně. My jsme se tam zastavili pro výborné koláče. Obsluhovala nás starší paní, ohromně milá. Navíc to tam opravdu krásně vonělo. Po cestě jsme prohlíželi okolní obchůdky, občerstvení a restaurace. Doporučeno nám bylo Bistro Karlštejn 34 a restaurace Stodola, vypadaly slušně, mají i dobré recenze, ale my pokračovali dále. Najedli jsme se nakonec až téměř na samotném konci a to v restauraci U Adama. Dali jsme si českou klasiku, pivo, limonádu a užili jsme si krásný výhled na hrad. Jídlo bylo dobré a číšník ochotný, tedy určitě tuto restauraci také doporučujeme.


Lom Amerika

Lom Amerika

Z Karlštejna následovala návštěva lomu Amerika, který je známý zejména díky fotografiím na Instagramu. Jak asi čekáte, nebyli jsme tam sami. Nebylo kde zaparkovat a tak všichni parkují, kde je alespoň kousek místa. Poté pěšky bloudí všude možně okolo, aby si udělali krásnou fotku. Popravdě dost se nám díky tomu návštěva zprotivila a tak jsme pouze na lom nakoukli na vyhrazeném místě a jeli dále. Víckrát se sem nechystáme. Naše cesta vedla ke kostelu Svatý Jan pod Skalou, kam jsme dojeli za pár minut.


Sv. Jan pod Skalou

Sv. Jan pod Skalou je malebná obec, kde najdete „schovaný“ barokní kostel s bohatou vnitřní výzdobou. Po vstupu do kostela nás okouzlil hlavní oltář s velkým obrazem „Zjevení sv. Jana Křtitele poustevníku Ivanovi“ z roku 1695. Nad oltářem visí velký kříž, který sem byl darován poutníky ze Starého města pražského a původně stál na Karlově mostě v Praze. V kostele je také mramorová křtitelnice s letopočtem 1576 a v prostřední části stojí bohatě zdobený náhrobek sv. Ivana, který obsahuje postříbřenou a pozlacenou schránku s ostatky poustevníka Ivana. Součástí kostela je také vstup do jeskyně sv. Ivana. Dominantou celé jeskyně je portál starého renesančního kostelíka Panny Marie, vytesaný ve skále. V jeskyni se nacházejí památky spojené s pobytem prvního křesťanského poustevníka sv. Ivana ze 9. století. Z boku kostela a jeskyně vyvěrá silně mineralizovaná voda. Tato voda byla prý v minulosti považována za léčivou. Na kostelem ční kovoý kříž na skále na kterou lze vyjít. Procházka je to náročná, obzvlášť ke konci na dřevěných schodech, ale ten výhled stojí za to!

Pokud byste se v této kouzelné obci chtěli zdržet déle, navštívit můžete i další památky v okolí. No a pokud dostanete hlad či žízeň, nedaleko „na rozcestí“ se nachází parádní restaurace U Krobiána.


Medvědárium v Berouně

Medvědárium Beroun

Naše poslední zastávka byla v berounském medvědáriu, kde jsme měli jedinečnou příležitost setkat se s těmito majestátními zvířaty. Zaparkovali jsme bez problémů v ulici níže pod Medvědáriem. Město postavilo toto medvědárium pro bratry medvědy Matěje, Vojtu a Kubu, které se stali známými díky večerníčku „Méďové“. Má poměrně slušný výběh a dokonce prý i tři ložnice. V dubnu 2016 zemřel Vojta a krátce po naší návštěvě v dubnu 2023 i Matěj. Zůstal tak bohužel pouze Kuba. Pokud vyrazíte na výlet s dětmi, užijí si zde i na velkém dětském hřišti. Za hezkého počasí je v místě otevřeno i občerstvení.


Co ještě můžete v okolí navštívit?

V regionu Českého krasu najdete také další hrady, zámky, přírodní parky a malebné vesničky, které stojí za objevování. O jaká místa jde?

  1. Skanzen Solvayovy Lomy: Tento skanzen se nachází nedaleko Karlštejna a představuje bývalý lom, kde se těžil vápenec pro výrobu sody. Můžete si prohlédnout staré těžební budovy, dozvědět se o historii těžby a procházet se po přírodním areálu s jezírky a zalesněnými oblastmi.
  2. Pustý zámek: Nedaleko Karlštejna se nachází zřícenina Pustý zámek. Tato romantická lokalita s výhledem na řeku Berounku a okolní lesy je oblíbeným místem pro procházky a pikniky.
  3. Čertovy hlavy: V blízkosti kostela sv. Jana Pod Skalou se nachází skalní útvary zvané Čertovy hlavy. Tato přírodní památka nabízí zajímavé tvary skal a je oblíbeným místem pro procházky a výlety.
  4. Koněpruské jeskyně: V blízkosti Berouna se rozkládají Koněpruské jeskyně, jedny z nejznámějších krasových jeskyní v České republice. Můžete se vydat na prohlídku podzemního světa a obdivovat krásu stalaktitů, stalagmitů a dalších krasových útvarů.
  5. Křivoklát: Východně od Berouna se nachází hrad Křivoklát, který patří mezi nejstarší a nejvýznamnější české hrady. Můžete si prohlédnout historické místnosti, lovecké trofeje a navštívit i Královskou věž s výhledem na okolí.
  6. Hrad Točník: Nedaleko od Křivoklátu se nachází hrad Točník. Tento středověký hrad nabízí malebné prostředí, vyhlídkovou věž s panoramatickým výhledem a také bohatou historii.

Závěrečné shrnutí výletu do CHKO Český kras

Výlet do CHKO Český kras, konkrétně do okolí Tetína, Karlštejna, kostela sv. Jana Pod Skalou a Berouna byl opravdu krásný. Nicméně, po celodenním putování nohy už docela bolí. Přesto se ale těšíme na další den, kdy plánujeme vyrazit na výlet na hrad Křivoklát a zámek Konopiště. Naše další krátké i delší výlety s fotografiemi a krátkým popisem naleznete v rubrice – Výlety po ČR.