Londýn – Cestopis Severovýchodní Anglie
Tento den nás čekala návštěva hlavního města Spojeného království Velké Británie a jedno z nejnavštěvovanějších měst světa. Londýn ve své historii zažil mnohé, velkou morovou epidemii, požár při kterém lehla popelem většina města přes ohromný boom spojený s první železnicí a metrem během průmyslové revoluce až po bombardování v druhé světové válce. V současnosti má téměř 9 miliónu obyvatel a patří k největším světovým obchodním centrům.
Trasa tohoto cestopisu:
- London Eye – START
- Palace of Westminster
- Westminster Abbey
- St. Jame´s park
- Buckingham Palace
- Admiralty Arch
- Trafalgar Square
- Piccadilly Circus
- Covent Garden – CÍL
Naše návštěva Londýna začínala u ikony Londýna – Londýnského oka. Návštěvu kola jsme ale kvůli času vynechali a po krátké chvilce, kterou jsme zde strávili jsme se vydali přes řeku Temži k Parlamentu a Big Benu.
London Eye
Londýnské oko nebo také Millenium Wheel je v současnosti největší vyhlídkové kolo v Evropě. Toto kolo bylo vyráběno především v Holandsku, ale náboj samotného kola a ložiska byla vyrobená u nás v ČR. Hřídel vyrobili Němci a kabiny Francouzi. Toto kolo je 135 metrů vysoké a má na sobě umístěných 32 klimatizovaných vyhlídkových kabin. Otevřeno bylo slavnostně na silvestra v roce 1999.
Pokud byste měli na Londýn více času doporučuji navštívit London Dungeon, který je hned naproti tomuto kolu. O Mojí návštěvě London Dungeon si můžete přečíst v tomto článku. Pokud byste se báli můžete se zajít podívat do Mořského centra, které je umístěno hned vedle London Dungeon.
Palace of Westminster + Big Ben
Westminsterský palác je jednou z nejvýznamnějších budov Velké Británie, protože zde sídlí Parlament. Ten se člení na Sněmovnu lordů a Dolní sněmovny. Tato budova dříve sloužila jako sídlo panovníka a to až do 16. století. Většina budovy však pochází spíše z 19. století, kdy byl palác kompletně rekonstruován po rozsáhlém požáru. Rekonstruován byl také za druhé světové války, kdy byl při bombardování zničen sál Dolní sněmovny.
Součástí paláce je hned několik věží, kdy mezi nejznámější patří Victoria Tower a Elizabeth Tower ve které jsou umístěny velké hodiny Great Clock of Westminster a 5 zvonů. Nejtěžší z nich se nazývá Big Ben, jehož název je vžitý jako název celé věže.
Nedaleko od budovy parlamentu jsme navštívili Westminster Abbey, což je chrám anglikánské církve ve tvaru katedrály postavené v gotickém slohu. Tento chrám je pro Brity významný především díky korunovacím, svatbám a posledním rozloučením anglických panovníků.
Od této budovy jsme šli k sídlu britského panovníka Alžběty II. přes St. Jame´s park, kde jsme si dali krátkou přestávku.
Buckingham palace + The Mall
Buckinghamský palác je od 19. století sídlem britského panovníka a zároveň největší královskou pracovnou na světě. Tento dům byl postaven v roce 1703 pro vévodu z Buckinghamu a Normanby. Původně měl sloužit pouze pro soukromé účely panovníků než pro oficiální příležitosti. Tím byl St. Jame´s palace v ulici Pall Mall, která vede paralelně s Mall. To se změnilo s korunovací královny Viktorie, která v tomto paláci trvale bydlela a využívala ho i pro oficiální příležitosti – společenské hudební akce apod.. Druhou světovou válku přečkala budova paláce téměř bez újmy. Poškozeno bylo pouze nádvoří paláce. Navštívit můžete palác při prohlídkách od konce července do konce září. Popřípadě doporučujeme se alespoň podívat na virtuální prohlídku od BBC London.
Ulice Mall u Buckinghamského paláce byla vytvořena pro pořádání ceremonií. Jde o ulici kterou přijíždí významní hosti nebo sám panovník. Asfalt této ulice má červenou barvu a na sloupech vlají britské vlajky. Při oslavě jubilea královny Alžběty II. se v okolí této ulice shromáždilo dokonce více než milion lidí. My jsme se po této ulici vydali za nosem na Admiralty Arch.
Admiralty Arch
Admiralty Arch je budova s oblouky pro chodce a pěší, která byla vybudována na počest královny Viktorie. V současnosti je v ní umístěn hotel s cca 100 pokoji. Dříve však sloužila jako kancelářské prostory úřadu vlády. Tato budova je umístěna hned u ulice Mall a tak pod jejími oblouky vždy při slavnostních ceremoniálech prochází královská rodina či významní hosté. V roce 2012 tudy procházeli i sportovci účastnící se olympijských her.
My jsme na tomto místě zastavili zejména proto, abychom našli na budově kamenný nos. Našli jsme ho uvnitř pravého oblouku 🙂 Nos sem (a na dalších místech v Londýně) umístil Rick Buckley na protest proti tzv. Velkému bratrovi. Tím byl myšlen především městský kamerový systém.
Trafalgar Square
Trafalgar Square je náměstí, které připomíná bitvu u Trafalgaru, kde kapitán Nelson porazil francouzko-španělské námořnictvo a Velká Británie se tak stala nejsilnější námořní velmocí světa. Uprostřed Trafalgar Square se tyčí velký sloup, obklopený fontánami a sochami lvů právě na počest kapitána Nelsona. U náměstí můžete navštívit Národní galerii, kde jsou umístěny obrazy evropských malířů z let 1250 – 1900.
Na tomto místě se také schází velké množství pouličních umělců – tanečníci, malíři, lidské sochy,… Nám se tu moc líbil nápad jednoho umělce, který na zem křídou kreslil různé vlajky světa, na které mu turisté házeli drobné.
Piccadilly circus
Zhruba 10 minut chůze od Trafalgar Square se nachází díky svým neonovým reklamám velice známé kruhové náměstí Piccadilly circus. Toto místo se nazývá Piccadilly circus po krejčím, který zde v dobách minulých prodával límce zvané piccadilly. Slovo circus pak znamená kruhové veřejné prostranství. Uprostřed se nachází kovová socha anděla, který drží luk a šíp. Tato socha je zde umístěna na počest hraběte ze Shaftesbury, který bojoval proti zaměstnávání dětí. Odtud jsme se vydali směrem ke Covent Garden, které je od Piccadilly vzdáleno taktéž cca 10 minut chůze.
Covent Garden
Covent Garden je oblast známá jako obchodní a zábavné centrum ve které se také nachází vstup do Královské opery. Od 17. století, po Velkém požáru se toto místo stalo velice významným obchodním místem především díky výhodné poloze v blízkosti řeky Temži po které se zboží dováželo. V současnosti se zde nachází celá řada obchodů, restaurací a samozřejmě zde mají své místo i trhovci.
Po návštěvě Covent Garden jsme se vraceli zpět k Temži, kde nás čekala projížďka až do Greenwiche. Po cestě jsme viděli Millenium Bridge, Shakespeare Globe, námořní loď HMS Belfast, Tower, Tower Bridge a mnoho dalšího…
Millenium Bridge
Millenium Bridge je ocelový most určený pouze pro chodce, který jak už z názvu vyplývá je otevřen od roku 2000. Tento most podpírají dva pilíře a celý je založen na předpnutých visících lanech. Kvůli vysoké návštěvnosti, kdy se most lehce „třepal“ byly dodatečně na most umístěny hydraulické tlumiče. Můžete se tedy setkat s označením klátivý most.
Shakespeare Globe
Při projížďce jsme téměř ihned po pravé straně zahlédli divadlo Globe ve kterém hrál a psal své divadelní hry William Shakespeare. Mezi nejznámější patří například Romeo a Julie, Sen noci svatojánské nebo Othello. Tato budova je však pouhou replikou původního divadla. To bohužel lehlo popelem. Požár prý způsobilo při představení dělo, které nechtěně trefilo doškovou střechu divadla.
HMS Belfast
Nedaleko od divadla Globe jsme na Temži pluli okolo válečné lodi HMS Belfast. Tato loď se účastnila v mnoha bojích, zejména ve druhé světové válce. Krátce po jejím spuštění na hladinu však narazila na námořní minu, která jí značně poškodila. Oprava trvala několik let než se zase mohla zapojit do bojů. Jednou z jejích nejvýznamnějších námořních akcí bylo vylodění v Normandii při Dni D. Loď účinkovala v mnoha dalších bojích do roku 1963, kdy byla prodána za symbolickou jednu libru válečnému muzeu.
Tower
Tower je pevností, která až do 17. století sloužila panovníkům. V historii sloužila například jako zbrojnice, mincovna, královská zoo, observatoř a vězení pro vyšší třídu obyvatelstva. V současnosti uvnitř můžete spatřit korunovační klenoty a dobové brnění. Hned u Tower se nachází jedna z hlavních ikon Londýna Tower Bridge.
Tower Bridge
Tower Bridge, na ten jsem se z celé projížďky těšil snad nejvíce. Tento most byl vybudován za průmyslové revoluce v 19. století, kdy byla potřeba spojit oba břehy řeky aniž by tím utrpěla lodní doprava. Výsledkem je most se dvěma masivními pilíři a zvedací konstrukce, která umožní průjezd opravdu velkých lodí. V současnosti se v obou věžích mostu nachází expozice s dobovými fotografiemi. Přístupná je dokonce i strojovna, kde se nachází původní pohonný systém – parní stroje.
Park Greenwich a observatoř
Závěr celého dne představovala návštěva Greenwichského parku, kde se nachází Královská greenwichská observatoř s nultým poledníkem. Tato observatoř zde byla zřízena již v roce 1675 za účelem podpory navigace. Nejdříve nultý poledník znázorňoval mosazný pásek, který později nahradil pásek z nerezové oceli. Od roku 1999 je zde umístěn silný zelený laserový paprsek. Právě od nultého poledníku je počítána zeměpisná délka. Ta určuje polohu k východu nebo západu od tohoto poledníku.
Jak se ze Scarborough dostat do Londýna?
Ze Scarborough se do Londýna dostanete nejlépe vlakem a to přes město York. Připravte se na cestu trvající tři až čtyři hodiny. Další možností je autobus National Express, který však tuto trasu jede až osm hodin. Autem cesta trvá okolo čtyř a půl hodiny.