Hrad Potštejn a Velešov | Královéhradecký kraj

Dalším kratším výletem byla návštěva hradu Potštejn a nedaleké zříceniny hradu Velešov. Šlo o příjemnou odpolední procházku, kterou můžeme vřele doporučit. Hrad Potštejn, respektive jeho zřícenina představuje impozantní dominantu oblasti Podorlicka. V podstatě na protějším kopci můžete navštívit další zajímavou zříceninu a to hradu Velešov. Víte jaká byla jejich historie?


Z kdysi slavného hradu Potštejn zůstala zřícenina

V současnosti již pouze zříceninu někdejšího hradu můžeme nalézt jihovýchodně od stejnojmenné obce Potštejn v okrese Rychnov nad Kněžnou ve východních Čechách. Počátky historie kdysi působivého hradu sahají do 13. století a později se z něj stal dokonce jeden z nejvýznamnějších a nejrozsáhlejších objektů svého druhu u nás. Založen byl Prockem z rodu Drslaviců, prameny uvádějí okolo roku 1295. Hrad má za sebou pohnutou historii. V 16. století byl přestavěn a rozšířen Vilémem z Pernštejna, a to v duchu renesance. Právě toto období Potštejnu přineslo největší slávu. Následně byl v 17. století hrad opuštěn.

Pomyslný nový život do něj přineslo až 18. století, kdy se dočkal úpravy hrabětem Harbuvalem de Chamaré. Založena tak zde například byla plátenická manufaktura. Právě osudy hraběte inspirovaly samotného Aloise Jiráska k sepsání slavné povídky poklad. Tento šlechtic totiž uvěřil legendám o pokladu pocházejícího ze 14. století. Bohatství na místě měl ukrýt odbojný rytíř Mikuláš. Hrabě věnoval odhalení tajemství tohoto hradu nebývalé úsilí, kopal zde dlouhých 36 let.

Honba za pokladem neměla úspěch

Paradoxně tím však přispěl k neblahému osudu Potštejna. Hrad se mu totiž usilovným hledáním podařilo poddolovat, což následně napomohlo rozboření sídla. Potštejn navíc své tajemství nevydal, poklad nalezen nebyl. Za vším přitom stál podle dnešních výkladů špatný překlad latinského nápisu na jednom z hradních kamenů. Správně měla osudná věta znít: „Bůh nechť zastraší nepřátele“. Hrabě si ji však vyložil jako: „Na tomto místě začni hledati“. Dnes se v areálu hradu nachází kaple sv. Jana Nepomuckého (1766), poslední zastavení křížové cesty Boží hrob (1754) a pamětní deska Jiráskova Pokladu. Ve vstupní čtvrté bráně byla umístěna expozice dokumentující historii hradu.

Pokud se sem vydáte, zaparkovat můžete dole na louce pod hradem. Na hrad je to jen pár minut chůze do kopce, kde se Vám naskytne krásný výhled na Potštejn a celé jeho okolí. Obešli jsme celý hrad a poté strávili pár desítek minut nahoře. Naproti hradu se nachází další zřícenina a to hradu Velešov, kam se vydáme hned poté.

Výhled na Potštejn
Výhled na celý Potštejn

Věděli jste, že se můžete nad Potštejnem proletět balonem? Více o letu balonem Potštejn


O osudu hradu Velešov toho mnoho netušíme

Někdejší hrad Velešov se rozkládal na vysokém kopci, strmě spadajícím do údolí řeky Orlice. Vůbec první dostupné zmínky o něm sahají do 14. století. Konkrétně do 1356, kdy Karel IV. zakoupil potštejnské panství od synů Mikuláše z Potštejna. Přestože legenda říká, že Velešov je pozůstatkem templářského kláštera, z jehož zřícenin byl později postaven hrad Potštejn, historikové nepovažují tuto teorii za potvrzenou. Osud tohoto hradu je nicméně zahalen tajemstvím.

Za pravděpodobnou se některými prameny považuje teorie, že hrad vznikl právě zásluhou Mikuláše z Potštejna poté, co byl dobyt a pobořen jeho hrad Potštejn markrabětem Karlem. Další výklady však počátky výstavby hradu Velešov datují konkrétněji od roku 1339 a zásluhu na tomto připisují rodu Drslaviců. A také upozorňují na to, že v souvislosti s Mikulášem z Potštejna vlastně neexistuje o Velešovu žádná písemná zmínka.

Co vedlo k zániku Velešova

Jaký osud tedy hrad měl? Dodnes zachovalý půdorys napovídá, že se mohlo jednat o dobové opevnění či rozlehlé honosné sídlo. Dostupné zdroje uvádějí, že zaniknout mohl ještě ve 14. století a že také nikdy reálně nebyl dokončen. Budoval se pouze 15 let. Definitivně pak jeho osud zpečetilo 18. století. Zbytky hradu zničil hrabě Chamaré, který materiál použil na stavbu zámku v Potštejně. Navíc zde šlechtic těžil vápenec a kámen, který použil na stavby ve městě. Dnes tak na místě zůstaly již jen těžbou kamene a s tím související stavbou lanovky těžce poškozené pozůstatky. To však neznamená, že by lokalita zcela pozbyla významu. V březnu 2009 vznikla na hradě Velešov naučná stezka. Jednoznačně se tak vyplatí se na místo jít podívat, jde se lesem, do mírného kopce. Mimo to místo nabízí i zajímavý pohled na Orlické hory.

Naše další krátké i delší výlety s fotografiemi a krátkým popisem naleznete v rubrice – Výlety po ČR.


Hrad Potštejn a Velešov – použité zdroje:

hrady.cz/hrad-velesov

pamatkovykatalog.cz/hrad-velesov-zricenina-15721221

regiony.rozhlas.cz/tajemne-sily-pry-ochranuji-hrad-potstejn-pred-spatnym-pocasim-i-hledaci-pokladu-7430912

stezkahraduazamku.eu/cs/hrady-a-zamky/hrad-potstejn

ct24.ceskatelevize.cz/clanek/regiony/hrabe-chamare-provrtal-potstejn-jako-emental-poklad-ale-nenasel-129245