1-3. DEN SKOPJE | Cestopis Makedonie

Skopje – staronové hlavní město Makedonie 

Naše cesta směřovala především do hlavního města Skopje a o pár dní později za vykoupáním v Ohridském jezeře. Do Makedonie jsme se s partou přátel vydali vlakem s jediným přestupem a to v srbském Bělehradě. Bohužel tam se náš plán dostat se do Makedonie vlakem změnil kvůli podmáčeným kolejím z nedávných záplav a tak jsme přestoupili na dálkový autobus, který nás dovezl téměř až do centra města Skopje.

Skopje nábřeží - Cestopis Makedonie
Skopje nábřeží, nedaleko od vlakového nádraží
Pohled od vlakového nádraží Skopje - cestopis Makedonie
Pohled od vlakového nádraží Skopje

Most umění

Z autobusového nádraží jsme se pěšky vydali do samotného centra města k soše Alexandra Makedonského a to po bulváru Kuzman Josifovsky Pitu směřující k řece Vardar. Po cca 10 minutách jsme již mohli obdivovat krásné budovy na nábřeží řeky Vardar. Naše první zastávka byla u Mostu umění, kde jsou umístěny sochy významných osobností Makedonie. Později jsme tento most navštívili i večer, kdy byl nádherně osvícen stejně jako byly okolní budovy.

Most umění přes řeku Vardar - cestopis Makedonie, Skopje
Most umění přes řeku Vardar
Most umění Skopje, cestopis Skopje, cestopis Makedonie, cestopis Severní Makedonie
Most umění Skopje
Most umění přes řeku Vardar v noci- cestopis Makedonie, Skopje
Most umění přes řeku Vardar v noci

Kamenný most přes řeku Vardar

O několik desítek metrů dále se nachází asi nejvýznamnější památka Makedonie, kterou je kamenný most o kterém se přesně neví kdy byl vybudován. Podle prvních archeologických nálezů byl postaven v 6. století při rozmachu Byzantské říše. Druhou teorií je že ho nechal vybudovat sultán Mehmed II v 15. století. Na druhé straně mostu za řekou se pak nachází Archeologické muzeum a Národní muzeum. My jsme návštěvu druhého břehu nechali na později a šli jsme si odpočinout na lavičky u sochy Alexandra Makedonského.

Kamenný most
Kamenný most přes řeku Vardar
Starý most přes řeku Vardar - cestopis Makedonie, Skopje
Starý most přes řeku Vardar

Socha Alexandra Makedonského

Tato socha se nás ohromila svou velikostí, kdy jsme později zjistili, že měří úctyhodných 22 metrů a váží více než 48 tun. Socha zde byla umístěna v roce 2011 a stála Makedonii přes 9 miliónů eur. Obecně v celém městě je mnoho takto nových „pamětihodností“ nebo budov a to především kvůli tomu, že velká část z nich byla zničena při zemětřesení. Také však díky ohromnému projektu Skopje 2014, který financovala makedonská vláda. Řádově stovky milióny eur. Po krátkém odpočinku jsme šli k pravoslavnému kostelu sv. Klimenta Ohridského, kde jsme měli sraz s naším ubytovatelem. Hledáte ubytování v centru Skopje? Podívejte se na Airbnb, kde najdete spoustu bytů a apartmánů za super cenu. K tomu Vám jako „bonus“ nabízím slevu na první nákup na Airbnb. 🙂

Socha Alexandra Velikého
Ohromná socha Alexandra Velikého

Srdce starého Skopje, Bit Pazar

Odpoledne jsme se po krátkém odpočinku vydali na starý trh Bit Pazar přes Staré město nebo také tzv. Starý Bazar, který tvoří několik uliček s malými obchůdky. Samotný trh Bit Pazar představuje velké množství různých stánků s různým zbožím přes ovoce až po oblečení kde je opravdu velice rušno.

Bit bazar - trh Skopje - cestopis
Bit bazar – trh Skopje

Za památným domem Matky Terezy

Druhý den jsme se vydali podívat na památný dům Matky Terezy přes vítězný oblouk Porta Makedonia, který byl postaven k 20. výročí makedonské nezávislosti. Musím říct, že tak zajímavou budovu jako je památným dům Matky Terezy jsem ještě neviděl. Určitě doporučuji si ho prohlédnout ze všech stran. Poté jsme pokračovali k Muzeu města Skopje.

Porta Makedonia - cestopis Makedonie, Skopje
Porta Makedonia
Památný dům Matky Terezy ve Skopje
Památný dům Matky Terezy ve Skopje – Severní Makedonie

Muzeum města Skopje

Toto muzeum sídlí v budově bývalého vlakového nádraží na jehož hodinách je stále čas 5:17. V tento čas v roce 1963 došlo k silnému zemětřesení, které poškodilo hodně budov ve městě. Dále jsme tento den nikam již nepokračovali, protože jsme měli v plánu si město projít ještě večer. Doporučuji zajít zejména ke Kamenému mostu, kde při naší návštěvě byly budovy na druhé strany řeky nasvíceny do makedonských barev. Pokud by jste chtěli jít za zábavou určitě zajděte na Staré město.

Muzeum města Skopje, zaseknutý čas po zemětřesení
Muzeum města Skopje, kde se zastavil čas. Doslova.

Pěší tůra ke starému akvaduktu

Třetí a poslední den jsme vyrazili na pěší tůru ke starověkému římskému akvaduktu po krásném nábřeží řeky Vardar okolo národní arény Filipa II Makedonského (foto níže u pevnosti Kale). Cesta byla poměrně dlouhá, ale návštěva tak starého akvaduktu stála za to. Dále jsme přes louku pokračovali zpět do města a to po druhé straně řeky Vardar k pevnosti Kale.

Akvadukt Skopje
Starý akvadukt, ta cesta sem stála za to!!

Pevnost Kale

Nejlepší výhled na město naleznete právě zde na pevnosti Kale, která byla vybudována již v 6. století. Během několika dalších století byla rozšířena a při výše uvedeném zemětřesení bohužel došlo ke značnému poškození. V současné době je však již pevnost perfektně opravená.

Výhled z pevnosti Kale Skopje
Výhled z pevnosti Kale na arénu Filipa II.

Mustafa-Pašova mešita

Nedaleko od pevnosti se nachází mešita z 15. století, která se řadí mezi jednu z největších mešit na balkánském poloostrově. My jsme zde chvíli setrvali abychom vyslechli svolávání Muezzina k modlitbě. 

Mustafa pašova mešita Skopje - cestopis Makedonie
Mustafa pašova mešita ve Skopje

Na co si dát v Makedonii pozor?

Makedonie je poměrně bezpečná země i přestože se na jejím území nachází hned několik odlišných náboženství – pravoslaví, jiná křesťanství a islám. Obyvatelé spolu žijí bez nějakých zjevných problémů. Zvýšenou opatrnost však ministerstvo zahraničních věcí doporučuje u horských příhraničních regionech s Kosovem a Albánií. V turistických oblastech je netřeba být více opatrný než v jiných pro nás „bezpečných“ zemích. Pokud se do (dnes již Severní) Makedonie chystáte, doporučuji Vám se pro případ nenadálých událostí zaregistrovat v systému dobrovolné registrace občanů v zahraničí (DROZD).


Co stojí za to v Makedonii určitě ochutnat… 

Pokud budete mít čas určitě se zastavte ochutnat typicky makedonskou polévku čorbu, která je obvykle rybí (ribjla) nebo telecí (teleška). Polévka je velmi hustá a poměrně mastná. My jsme ochutnali pouze telecí a musím uznat, že neměla chybu. Druhý den jsme na ní zašli znovu. Dalším jídlem, které jsme měli hned několikrát byla pljeskavica což je jakýsi „karbanátek“ ze směsi mletého masa (vepřové, hovězí, telecí, popř. jehněčí) nejčastěji podávaný v housce. Na co jsme však v Makedonii neměli chuť ani odvahu byly tzv. cironky – sušené rybky. 


Následující den cestopisu…

Tím naše prohlídka památek a zajímavostí Skopje končila a my se další den ráno vydali autobusem z hlavního nádraží na cestu za vykoupáním v Ohridu. Do Ohridu jsme se vydali autobusem z… | Číst dále