4-6. DEN OHRID A OHRIDSKÉ JEZERO | Cestopis Makedonie

Ohrid a makedonské „moře“

Toto jezero je prý až 3 mil. let staré, řadí se mezi největší krasová jezera na světě a k nejhlubším jezerům na Balkáně (hloubka až 300m). My jsme měli v plánu zde setrvat po tři dny a spíše si pobyt užít než se honit za památkami. V podstatě veškeré významnější památky v Ohridu jsme ve výsledku navštívili za pouhý jeden den a to bez nějakého spěchu.

Ohridské jezero, cestopis Makedonie


Jak se dostat do Ohridu?

Do Ohridu jsme se vydali autobusem z hlavního autobusového nádraží ze Skopje. Domluvit jízdenky nebyl problém, protože Ohridské jezero je hojně navštěvováno turisty zejména pro svojí průzračnou vodu.  Cesta trvala zhruba 3 hodiny, včetně půl hodinové přestávky.

Mapa Skopje - Ohrid

 


Římský amfiteátr

První navštívenou památkou v Ohridu byl římský amfiteátr, který je dodnes využíván k hudebním a divadelním představením. My jsme se zde příliš nezdrželi, protože jsme se těšili na výhled, který nám poskytne nedaleká Samuelova pevnost.

Cestopis Makedonie - Ohridské jezero - Amfiteátr
Starý amfiteátr

 

Samuelova pevnost

Tato pevnost byla vybudována již v 10. století, kdy se stal Ohrid hlavním městem Bulharské říše. V roce 2003 začala její rozsáhlá rekonstrukce přičemž drobné úpravy se provádějí ještě dnes. Určitě doporučuji tuto pevnost navštívit, protože poskytuje nádherný výhled na celé Ohridské jezero až k břehům Albánie.

Cestopis Makedonie - Ohridské jezero - Pevnost
Moc hezky opravená Samuelova pevnost
Cestopis Makedonie - Ohridské jezero - Samuelova pevnost
Výhled na Ohridské jezero až k hranicím Albánie

 

První slovanská univerzita

Pod Samuelovou pevností jsme navštívili první slovanskou univerzitu z 9. století, kterou založil sv. Klement, žák Cyrila a Metoděje. Z této památky se zachovali pouze základy a ozdobné dlaždice. Makedonské ministerstvo kultury chystá podle těchto základů univerzitu znovu vybudovat. Po prohlídce této archeologické památky jsme navštívili blízký klášter sv. Klimenta a sv. Pantelemona.

Cestopis Makedonie - Ohridské jezero - První slovanská univerzita
První slovanská univerzita
Cestopis Makedonie - Ohridské jezero - První slovanská univerzita
První slovanská univerzita

 

Klášter sv. Klimenta a sv. Pantelejmona

Tento klášter nechal vybudovat Kliment Ochridský krátce po jeho příchodu do Ohridu. Ten byl vybudován na základech původního kostela a byl zasvěcen sv. Pantelejmonovi. Tento kostel byl pravděpodobně sv. Klimentem využíván k výuce nového písma založeném na hlaholici tzv. Cyrilici. Dodnes je v tomto klášteře sv. Kliment pochován. Po návštěvě toho kláštera jsme pokračovali k návštěvě Kostela sv. Jovan Kaneo.

Cestopis Makedonie - Ohridské jezero - Klášter sv. Pantelejmona
Klášter sv. Pantelejmona

 

Kostel sv. Jovan Kaneo a krásný výhled na Ohridské jezero

Tento kostel patří mezi jedny z nejfotografovanějších míst v celém Ohridu. Pokud budete vyhledávat nějaké informace o Ohridu, vsadím se že narazíte na fotku právě tohoto kostela s překrásným výhledem na Ohridské jezero. My jsme se na toto místo velice těšili a nebyli jsme zklamáni. Fotky na internetu nelhali, je to tu nádherné. Tento kostel je odlišný od ostatních tím, že se zde mísí byzantské a arménské prvky ze 13. století. Poté co jsme se dostatečně pokochali nádherným výhledem vyrazili jsme k břehu, kde jsme si domluvili krátkou desetiminutovou prohlídku okolí z menší loďky.

Cestopis Makedonie - Ohridské jezero - Kostel sv. Jovan Kaneo
Tahle fotka se sakra povedla!! 🙂 Kostel sv. Jovan Kaneo

 

Kostel sv. Sofie

Kousek od našeho „vylodění“ se nacházel kostel sv. Sofie, který jsme také navštívili. V kostelu se nachází krásné fresky sv. Cyrila a sv. Metoděje. Návštěvou tohoto kostela jsme dnešní prohlídku Ohridu zakončili a šli jsme si odpočinout. Večer jsme vyrazili do města ochutnat místní pljeskavicu a čaj.


Trasa tohoto cestopisu:

Mapa Ohrid

  1. Římský amfiteátr – START
  2. Samuelova pevnost
  3. První slovanská univerzita
  4. Klášter sv. Klimenta a sv. Pantelejmona 
  5. Kostel sv. Jovan Kaneo
  6. Kostel sv. Sofie – CÍL

Klášter sv. Nauma

Druhý den byl čistě ve znamení návštěvy kláštera sv. Nauma, kam jsme pluli výletní lodí přibližně 45 minut. Sv. Naum pocházel z urozené rodiny, ale rozhodl se vzdát se veškerého bohatství a následovat v učení Cyrila a Metoděje. Toto místo leží nedaleko albánských hranic u pramenu řeky Černý Drin, které jsme navštívili hned později. Tento klášter byl kompletně zničet a znovu vybudován v 16. století a tak již nese byzantské prvky. Uvnitř najdete nádherné fresky a hrob sv. Nauma, ke kterému když přiložíte ucho, uslyšíte stále tlukot jeho srdce.

 

Cestopis Makedonie - Ohridské jezero - jízda na trajektu

Cestopis Makedonie - Ohridské jezero - Klášter sv. Nauma
Klášter sv. Nauma

Za prameny řeky Černý Drin jsme se vydali loďkou s místním průvodcem, který prý zde vezl i Angelinu Jolie. Prameny této řeky vyvěrají na několik místech a tvoří tak nádherné jezírko. Voda je zde neuvěřitelně čistá a také velice studená. Následně jsme se trajektem vrátili zpět do Ohridu, kde jsme se již pomalu na návrat domů. 

Prameny řeky Černý Drin Ohridské jezero
Nádherně čistá voda pramenu řeky Černý Drin

Naše cesta domů se však na pár hodin zadrhla v Bělehradu. Prvotní rozčarování vystřídalo nadšení, že… | Číst dále

Napsat komentář

*