Ohrid a makedonské „moře“
Toto jezero je prý až 3 mil. let staré, řadí se mezi největší krasová jezera na světě a k nejhlubším jezerům na Balkáně (hloubka až 300m). My jsme měli v plánu zde setrvat po tři dny a spíše si pobyt užít než se honit za památkami. V podstatě veškeré významnější památky v Ohridu jsme ve výsledku navštívili za pouhý jeden den a to bez nějakého spěchu.
Jak se dostat do Ohridu?
Do Ohridu jsme se vydali autobusem z hlavního autobusového nádraží ze Skopje. Domluvit jízdenky nebyl problém, protože Ohridské jezero je hojně navštěvováno turisty zejména pro svojí průzračnou vodu. Cesta trvala zhruba 3 hodiny, včetně půl hodinové přestávky.
Římský amfiteátr
První navštívenou památkou v Ohridu byl římský amfiteátr, který je dodnes využíván k hudebním a divadelním představením. My jsme se zde příliš nezdrželi, protože jsme se těšili na výhled, který nám poskytne nedaleká Samuelova pevnost.

Samuelova pevnost
Tato pevnost byla vybudována již v 10. století, kdy se stal Ohrid hlavním městem Bulharské říše. V roce 2003 začala její rozsáhlá rekonstrukce přičemž drobné úpravy se provádějí ještě dnes. Určitě doporučuji tuto pevnost navštívit, protože poskytuje nádherný výhled na celé Ohridské jezero až k břehům Albánie.


První slovanská univerzita
Pod Samuelovou pevností jsme navštívili první slovanskou univerzitu z 9. století, kterou založil sv. Klement, žák Cyrila a Metoděje. Z této památky se zachovali pouze základy a ozdobné dlaždice. Makedonské ministerstvo kultury chystá podle těchto základů univerzitu znovu vybudovat. Po prohlídce této archeologické památky jsme navštívili blízký klášter sv. Klimenta a sv. Pantelemona.


Klášter sv. Klimenta a sv. Pantelejmona
Tento klášter nechal vybudovat Kliment Ochridský krátce po jeho příchodu do Ohridu. Ten byl vybudován na základech původního kostela a byl zasvěcen sv. Pantelejmonovi. Tento kostel byl pravděpodobně sv. Klimentem využíván k výuce nového písma založeném na hlaholici tzv. Cyrilici. Dodnes je v tomto klášteře sv. Kliment pochován. Po návštěvě toho kláštera jsme pokračovali k návštěvě Kostela sv. Jovan Kaneo.

Kostel sv. Jovan Kaneo a krásný výhled na Ohridské jezero
Tento kostel patří mezi jedny z nejfotografovanějších míst v celém Ohridu. Pokud budete vyhledávat nějaké informace o Ohridu, vsadím se že narazíte na fotku právě tohoto kostela s překrásným výhledem na Ohridské jezero. My jsme se na toto místo velice těšili a nebyli jsme zklamáni. Fotky na internetu nelhali, je to tu nádherné. Tento kostel je odlišný od ostatních tím, že se zde mísí byzantské a arménské prvky ze 13. století. Poté co jsme se dostatečně pokochali nádherným výhledem vyrazili jsme k břehu, kde jsme si domluvili krátkou desetiminutovou prohlídku okolí z menší loďky.

Kostel sv. Sofie
Kousek od našeho „vylodění“ se nacházel kostel sv. Sofie, který jsme také navštívili. V kostelu se nachází krásné fresky sv. Cyrila a sv. Metoděje. Návštěvou tohoto kostela jsme dnešní prohlídku Ohridu zakončili a šli jsme si odpočinout. Večer jsme vyrazili do města ochutnat místní pljeskavicu a čaj.
Trasa tohoto cestopisu:
- Římský amfiteátr – START
- Samuelova pevnost
- První slovanská univerzita
- Klášter sv. Klimenta a sv. Pantelejmona
- Kostel sv. Jovan Kaneo
- Kostel sv. Sofie – CÍL
Klášter sv. Nauma
Druhý den byl čistě ve znamení návštěvy kláštera sv. Nauma, kam jsme pluli výletní lodí přibližně 45 minut. Sv. Naum pocházel z urozené rodiny, ale rozhodl se vzdát se veškerého bohatství a následovat v učení Cyrila a Metoděje. Toto místo leží nedaleko albánských hranic u pramenu řeky Černý Drin, které jsme navštívili hned později. Tento klášter byl kompletně zničet a znovu vybudován v 16. století a tak již nese byzantské prvky. Uvnitř najdete nádherné fresky a hrob sv. Nauma, ke kterému když přiložíte ucho, uslyšíte stále tlukot jeho srdce.

Za prameny řeky Černý Drin jsme se vydali loďkou s místním průvodcem, který prý zde vezl i Angelinu Jolie. Prameny této řeky vyvěrají na několik místech a tvoří tak nádherné jezírko. Voda je zde neuvěřitelně čistá a také velice studená. Následně jsme se trajektem vrátili zpět do Ohridu, kde jsme se již pomalu na návrat domů.

Naše cesta domů se však na pár hodin zadrhla v Bělehradu. Prvotní rozčarování vystřídalo nadšení, že… | Číst dále