Cestopis Bělehrad

Hurá na Bělehrad!!!

Návštěva tohoto města proběhla jenom díky tomu, že nám zde při cestě z Makedonie ujel vlak směřující domů do Čech. Prvotní rozčarování vystřídalo nadšení, že než nám pojede vlak můžeme stihnout navštívit něco navíc a tak jsme zvesela vyrazili strávit 12 hodin v této srbské metropoli. Veškerá místa uvedená v tomto cestopisu jsme prošli pěšky a dokonce jen za pět hodin. Už teď můžu říci, že nás Bělehrad mile překvapil! 🙂


Celá trasa tohoto cestopisu:

Mapa cestopis Bělehrad, zdroj: Mapy.cz
Mapa cestopisu Bělehrad – pár hodinová procházka, zdroj: Mapy.cz
  1. Hlavní nádraží Beograd – Glavna – START
  2. Chrám svatého Sávy
  3. Národní divadlo
  4. Národní muzeum
  5. Pevnost a park Kalemegdan – CÍL

Hlavní nádraží Beograd-Glavna

Naše návštěva Bělehradu začala vystoupením z vlaku Avala (jede až z ČR) na hlavním nádraží Beograd-Glavna, které leží na břehu řeky Sávy a nedalo od jejího soutoku s Dunají. Nádraží je poměrně malé a připomíná česká nádraží z dob minulých. Nedaleko od tohoto nádraží se také nachází hlavní autobusové nádraží. Naše cesta ale směřuje ke Chrámu svatého Sávy.

Cestopis Bělehrad - Pohled na nádraží
Hlavní nádraží v Bělehradu
Cestopis Bělehrad - vlakové nádraží
Hlavní nádraží v Bělehradu

Operace spojenecká síla

Při cestě ke Chrámu svatého Sávy míjíme budovy poničené při bombardování Jugoslávie v roce 1999 organizací NATO. Pokud Vás zajímá důvod bombardování, můžete si více přečíst zde. Protože jsou budovy opravdu ve špatném stavu a moc dobře jsme se zde necítili, pokračovali jsme dále.

Operace spojenecká síla - cestopis Bělěhrad
Výsledek operace spojenecká síla

Největší pravoslavný chrám na světě, Chrám svatého Sávy

Tento chrám z bílého mramoru začal být budován již při první světové válce, ale kvůli finančním problémům se jeho stavba protáhla a buduje se tedy již několik desetiletí. Při naší návštěvě v roce 2014 se upravovala vnitřní část, to nám ale vůbec nevadilo. Opravdu nás tato stavba svojí velikostí a krásou ohromila. V noci je prý navíc chrám nádherně osvícen. Bohužel jsme v noci již byli na cestě domu a tak jsme neměli možnost tuto budovu ještě jednou prohlídnout. Poté jsme již směřovali k pevnosti Kalemegdan, na kterou jsme se moc těšili přes bulvár Terazijenáměstí republiky.

Největší pravoslavný chrám- cestopis Bělehrad
Největší pravoslavný chrám, Chrám svatého Sávy

Sraz pod koněm na Náměstí republiky

I v tomto městě si můžete dát sraz tzv. „pod koněm“ a to právě na tomto náměstí pod jezdeckou sochou Mihaila Obrenoviće. V hlavním centru této metropole jsme se chvíli zdrželi a to především kvůli tomu, že jsme se chtěli ještě podívat na národní muzeum a divadlo. Poté jsme dále pokračovali směrem k pěší zóně Kneza Mihaila. Jde o ulici která je plná krásných obchodů a barů, kde to prý žije hlavně v noci a to díky druživosti místních.


Štěstí u pevnosti Kalemegdan

Tento komplex nemá chybu, musím říct, že nás to tady bavilo z celého Bělehradu nejvíce. Jde o rozsáhlý park s výhledem na soutok řeky Sávy a Dunaje. V tomto parku je dokonce umístěna i zoo, kterou jsme ale nenavštívili. Co jsme ale nemohli vynechat, byla návštěva samotné pevnosti, kde se nachází i vojenské muzeum. Najdete zde především děla a tanky, které jsou volně přístupné veřejnosti

Cestopis Bělehrad - Pevnost Kalemegdan
Cestopis Bělehrad - Pevnost Kalemegdan

Měli jsme velké štěstí, protože v době kdy jsme park navštívili se zde konala promo akce od HBO. Fanoušci Her o trůny měli možnost nechat se vyfotit na železném trůnu. Tímto zážitkem byla naše návštěva Bělehradu ukončena a my jsme vyrazili směrem na hlavní nádraží odkud jsme jeli zpět domů do Čech.

Cestopis Bělehrad - Pevnost Kalemegdan - děla
Děla a další vojenská technika v pevnosti Kalemegdan
Pevnost Kalemegdan, HBO - cestopis Bělehrad
Hra o trůny u pevnosti Kalemegdan!!!

Pokud bude čas na něco dobrého nejen v Bělehradu… 

Baklava, jídlo v Bělehradu

Určitě se zastavte v některé z místních pekáren a ochutnejte typicky balkánskou pochoutku z listového těsta a mletého masa tzv. Burek. Kdo by měl chuť spíše na něco sladkého doporučuji ochutnat Baklavu (foto). Jde o zákusek vyrobený z tzv. Filo těsta, sekaných ořechů a je ochucen sirupem nebo medem. Nám s ranní kávou velice chutnala! 🙂 

K obědu doporučuji ochutnat Pljeskavicu, což je placka z mletého masa a to buď z vepřového nebo jehněčího masa. Další možností je nám ze školní jídelny známe Čevačići nebo Řažnjići. V případě, že by jste chtěli spíše něco lehčího můžete ochutnat výborný místní šopský salát.

Pokud navštívíte restauraci ve více lidech počítejte s tím, že zdejší číšníci nejsou zvyklí rozpočítávat útratu a vždy se tedy platí pouze za celou skupinu. S tím jsme se také setkali při naší cestě po Makedonii.