Speleo ferrata Moravský kras

Prožijte nezapomenutelnou cestu plnou dobrodružství, zábavy a adrenalinu v Moravském krasu. Speleo ferrata je místo, kde se budete muset poprat s odvahou a strachem ve stísněných prostorách jeskyně o hloubce 40 metrů. S oblečením v kombinéze a helmou se svítilnou vás provede zkušený instruktor, který vás provede různými chodbami jeskyně. Během cesty budete chodit po skále pomocí lana, které je připojeno na kladky. Více o speleo ferratě


Jak speleo ferrata v Moravském krase probíhá?

Speleologická ferrata v Moravském krasu

Trocha strachu a hodně adrenalinu, to zažijete ve speleo ferrata. Ale především kopu legrace. Není to nic pro slabé povahy, které nemají rády stísněné prostory. Budete také hodně špinaví, ale to nevadí, protože dostanete kombinézu, kterou si můžete zašpinit i natrhnout. Kapající voda, která vytváří krápníky, způsobuje v jeskyni dost chladno, takže je dobré se přivléct. Jestliže se vydáte na cestu v létě, kdy panují velká horka, čeká vás příjemné ochlazení v útrobách jeskyně. Pokud stísněné prostory pro Vás nejsou to pravé ořechové, doporučit můžeme „nadzemní“ kurz lezení v Moravském krasu.


Na co se můžete těšit?

speleo ferrata Moravský kras

Užijete si velké množství prolézaček, průlezů, komínů a lanových žebříků. Budete se prodírat mnoha chodbami, které mají různý průměr a každý jednotlivý úsek své pojmenování. Čeká vás Tykadlo, Schody do šnečí ulity, Šnek, Šneček a další zajímavá místa. Celá cesta trvá 2,5 hodin a na jednu prohlídku je jen 8 – 10 osob, které prolézají chodbami postupně po sobě. Můžete vzít i starší děti, které se nebojí zažít dobrodružství. Jsou zde i jeskynní houpačky.

Na zdolání jeskyně potřebujete dobrou fyzickou kondici, budete se muset udržet na laně a posunovat chodbami za pomoci nohou v pevných botách, které dostanete taktéž k zapůjčení. Nádherné krápníky a také podvodní jezírka či provazové žebříky a různé kamenné útvary vás oslní svou atmosférou a jedinečností. Speleo ferrata je zážitek, který můžete věnovat také jako dárek svým blízkým, kteří mají rádi adrenalin.


Recenze na speleologickou ferratu:

Dělám klasické feraty už 15 let. Pár jich v Itálii má i nějaké chodby, ale tohle bylo trochu jiné. Hodně úzké. Nemyslím, že pro běžného sportovně založeného člověka moc nebezpečné. Kolmá hloubka byla max 1-2 metry. Podle instruktorky Jany to odpovídá feratě obtížnosti C/D. To celkem odpovídá – možná spíš C. Vzhledem k tomu, že jsem si cca před 2 týdny vykloubil rameno a stále to bolí, tak jsem se trochu bál, že budu muset někde hodně zabrat až budu viset na stěně a to bude bude na nedoléčený kloub problém …. nekonalo se. V této jeskyni se často leze tzv. komínové lezení a proto se dalo často opřít zády, či celým pozadím o protistěnu, což je dost pohodlné a bezpečné. Na klasické feratě tohle nejde. Instruktorka Jana – naprosto v pohodě – zkušenosti, srandičky a rady pro zdolání překážky- podávala v skvělém poměru. Akorát jsem jí nevěřil, že je prý v jeskyni je tepleji než venku (venku bylo cca 10 st.C). Dole jsem se musel vysvléci z termoprádla. Měl jsem 2 vrstvy – bohatě stačila 1 vrstva. Každopádně: pokud bych měl větší nadváhu, anebo klaustrofobii asi by to bylo velmi těžké. Moji manželku bych tam asi taky nedostal. Jiří K., hodnocení: 5/5

Zdroj: Adrop.cz

Chcete speleo ferratu v Moravském krasu vyzkoušet nebo darovat?