Zažijte jedinečný pobyt ve tmě na jižní Moravě, v maringotce u Hodonína u Kunštátu, která nabízí pohodlí i prostor 8 × 3 m. Tři noci strávíte v absolutní tmě a tichu, ideálním prostředí pro meditaci, cvičení či kreativní činnosti. Komfort zajišťuje sprcha, toaleta, pohodlné lůžko i rekuperace čerstvého vzduchu. Stravovat se budete jednou denně pestrou vegan či vegetariánskou stravou, což podpoří ztrátu pojmu o čase. K dispozici budete mít průvodce, který vás denně navštíví na 20 minut, aby vás podpořil na vaší cestě za vnitřním klidem. ak probíhá a co všechno vám může přinést? A existuje někdo, pro koho se nehodí? Vše se dozvíte o pár řádků níže. Více o pobytu ve tmě na Moravě
Jaké jsou kořeny pobytu ve tmě
Pobyt ve tmě ve smyslu specifické cesty do hlubin vlastního nitra jednoznačně není novodobým vynálezem. Jeho kořeny jsou podle dostupných pramenů staré už tisíce let. Jako nástroj sebepoznání jej praktikovali staří Egypťané, ale i Římané. Zřejmě nejvíce známé je ale buddhistické pojetí. V této tradici se nazývá „yangtik“. Buddhističtí a taoističtí mniši dleli o samotě ve tmě v himalájských jeskyních. Setrvávali tak až 49 dní. Touto metodou se připravovali na smrt. V 50. letech 20. století se v USA a v Kanadě začalo experimentovat se senzorickou deprivací. Moderní forma terapie tmou se následně v Evropě objevila v 60. letech 20. století. Jejím duchovním „otcem“ je německý psycholog Holger Kalweit. Primárně se zaměřil na vliv senzorické deprivace na fyziologii těla a hormonální systém. Nicméně ani spirituální rozměr nelze u moderních forem terapie tmou zcela opominout.
K čemu slouží léčba tmou
Lze říci, že terapie tmou pozitivně ovlivňuje psychiku, posiluje citlivost smyslů a je prevencí proti různým onemocněním. Obecně se doporučuje při psychických problémech, poruchách metabolismu, onkologických onemocněních a také při dlouhodobé únavě a stresu. Označit tak tuto formu prožitku přímo jako léčbu tmou jistě není příliš nadnesené. Z hlediska duchovního se terapie tmou používá zejména jako určitá forma sebepoznání a otevření cesty k sobě samému. To podle jejích přívrženců napomáhá k určitému životnímu „restartu“, vyřešení některých problémů, ale také načerpání sil a otevření nových a nečekaných pohledů na sebe sama i svůj život. Tento prožitek vám může rovněž přinést nové kreativní nápady. Obecně lze říci, že pobyt ve tmě může přispět k uzdravení dávných psychických zranění a traumat, ale také napomoci s nastavením vlastní sebehodnoty a dostatečné sebelásky a současně vám umožní se z odlišné perspektivy podívat i na vztahy s lidmi okolo vás a případně přenastavit jejich dynamiku.
Má pobyt ve tmě nějaká rizika?
Potýkat se můžete s vlastními myšlenkami, které nemusejí být jen příjemné. Dochází k k zesílení citlivosti vůči vlastním fyziologickým pochodům, vypuknout může i tzv. deprivační psychóza, která se projevuje jako halucinace. Nemusí se ovšem jednat o žádné děsivé vize, mnozí popisují zjevení světelných bytostí či andělů. Zanedbat nelze ani riziko, že budete na místě jednoduše trpět nudou. Ve výjimečných případech může váš pobyt ve tmě dospět až do stavu paniky. Toho se samozřejmě nemusíte bát, můžete vše kdykoli svobodně ukončit a vyjít zase na světlo. Totéž platí i pro situace, že se u vás doma stane cokoli závažného a vaše přítomnost bude nutně zapotřebí. K předčasným ukončením někdy dochází, pobyty mohou být delší, ve tmě můžete strávit i týden, což může být pro mysl přehlcenou podněty z běžného světa už zkrátka příliš.
Obecně lze nicméně říci, že většina účastníků prožije pozitivní zkušenost a hodnotí terapeutický pobyt ve tmě prakticky jako velmi intenzivní „dovolenou“, během níž mají čas být jen sami se sebou. Patologické dopady této alternativní metody známy nejsou a hrozit by neměly. Přesto pobyt nebývá doporučován lidem s výrazně traumatickou zkušeností, která nebyla doposud řádně ošetřena. Můžete být zaskočeni tím, že se tento zážitek náhle objeví až během terapie. Stejně tak se terapie tmou nedoporučuje osobám trpícím úzkostnými chorobami nebo schizofrenií.
Není pobyt ve tmě pro Vás to pravé ořechové? Podívejte se na naše další netradiční ubytování! Více netradičních ubytování v ČR
Jak konkrétně probíhá terapie tmou na Moravě
Na místě setrváte tři noci. Obejít se budete muset nejen bez světla, ale vše se odehraje i v absolutním tichu. Naplnit svůj čas můžete čímkoli, co vás napadne. Tma je samozřejmě ideálním prostředím k meditaci, možné je i cvičit. Některým lidem ale také pomáhá psát nebo kreslit. Vše se odehraje na jižní Moravě, konkrétně v Hodoníně u Kunštátu a to v maringotce, která nabízí slušný prostor 8 × 3 m. Během pobytu budete převážně sami.
Zajištěn budete mít dostatečný komfort, to znamená, že uvnitř se nachází sprchový kout s teplou vodou, umyvadlo, záchod, postel a křeslo. Teplotu v prostoru si regulujete libovolně, tak abyste se cítili pohodlně. O přísun čerstvého vzduchu se stará rekuperace. Samozřejmě zde dostanete i najíst, a to dle vlastních preferencí. K dispozici je pestrá raw, vegan i vegetariánská strava. Jídlo však, pozor, dostáváte jedenkrát denně, a to nepravidelně, což je účelem terapie. Pomůže vám to ztratit pojem o čase. Pít můžete minerální vodu nebo čaj. Během pobytu ale nebudete zcela o samotě. Po celou dobu vám bude k dispozici průvodce, který vás bude doprovázet. Každý den se vám bude věnovat minimálně 20 minut. Více o pobytu ve tmě na Moravě
Vyžaduje pobyt ve tmě nějakou přípravu?
Vzhledem k nutnosti naplánovat stravu je potřeba provozovatele zážitku kontaktovat s předstihem přibližně 3 dnů. S sebou si můžete vzít vlastní oblíbené pochutiny. Sbalte si osobní věci, to znamená pohodlné oblečení, ručník, kartáček na zuby a pastu. Tužky a papíry je taktéž nutné mít pro pobyt s sebou. Doporučit lze i špunty do uší. Komu by ticho spíše vadilo, může si vzít hudební nástroj. Naopak zde nemají svoje místo cigarety, alkoholické nápoje a drogy. Vynechte i chemickou kosmetiku v podobě sprchových gelů a šamponů. A pozor, s vámi by rozhodně do tmy neměla přijet ani žádná elektronika. Doma nechte notebook i mobilní telefon.
Protože se krátkodobě ocitnete bez spojení se světem, vhodné je informovat svoje blízké o tom, kam jedete. A samozřejmě si musíte vyřešit pracovní závazky či si vzít dovolenou. V případě potřeby však mohou lidé ve vašem okolí kontaktovat provozovatele, který vám předá informaci. Nemusíte se tak obávat toho, že se například něco závažného stane u vás doma a vy se o tom včas nedozvíte.
Kromě těchto praktických věcí je vhodné se zamyslet nad tím, proč do podobného zážitku vstupujete a co od něj vlastně čekáte. Žít několik dní bez spojení se světem a pevného časového rámce může vygradovat až v pocit, že se poněkud „ztrácíte“ a začnete mít potřebu se z tohoto stavu dostat. To, že si připomenete svou motivaci, vám může pomoci pobyt dokončit. Před pobytem ve tmě i po něm absolvujete také konzultaci v délce 30 minut. Přijít můžete kdykoli po 11:00 hodin. Na závěr pobytu se prostor otevírá v 7:30 hodin. To však ještě setrváte hodinu na místě, abyste se aklimatizovali na světlo a poté můžete odjet domů.